نازنین زاغری در زندان اوین و همسرش در مقابل سفارت ایران به اعتصاب غذا پایان دادند

حق نشر عکس PA Media
Image caption پدر و مادر ریچارد رتکلیف پس از پایان اعتصاب غذای او مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن

نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی- بریتانیایی بازداشت شده در زندان اوین تهران که از دو هفته پیش در اعتراض به "بازداشت ناعادلانه" اعتصاب غذا کرده بود، به اعتصاب خود پایان داده است.

ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری که او هم از دو هفته پیش مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن اعتصاب غذا کرده بود، به اعتصاب خود پایان داده است.

آقای رتکلیف در حمایت از همسرش که بیش از سه سال است در زندان اوین تهران بازداشت شده، اعتصاب غذا کرده بود.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن چند بار در حساب توییترش از این اعتراض جلوی ساختمان سفارت اظهار تعجب و انتقاد کرده و گفته بود آقای رتکلیف ورود و خروج افراد را از ساختمان "غیرممکن" کرده است.

در قوانین بریتانیا، اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شده است.

صادق خان، شهردار مسلمان لندن و جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، همراه با جمع کثیری از ساکنان لندن، با حضور در محل اعتصاب آقای رتکلیف با او ابراز همدردی کرده بودند.

آقای کوربین پس از دیدار با همسر نازنین زاغری مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران، گفته بود "ملاقات با ریچارد رتکلیف در مقابل سفارت ایران مایه خوشوقتی و افتخار من بود. نیرو، خوشبینی و عزم او در مقابل بی عدالتی و تلاشش برای آزادی همسرش، نازنین، مرا تحت تاثیر قرار داد".

حق نشر عکس Free Nazanin
Image caption نازنین زاغری و همسرش ریچارد رتکلیف بیش از سه سال است که نتوانسته اند در کنار یکدیگر و دختر خردسالشان باشند

مقام های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی اتهام نازنین زاغری را "جاسوسی" عنوان کرده اند اما خانم زاغری این اتهام را قویا رد کرده است.

دولت بریتانیا در ماه مارس (اسفند) به خانم زاغری حمایت سیاسی اعطا کرد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا گفته اعطای حمایت سیاسی به نازنین زاغری به این معناست که بازداشت او اکنون به طور رسمی مناقشه‌ای بین دو کشور بریتانیا و ایران شده است.

رسانه های بریتانیایی بازداشت نازنین زاغری را به پرونده طلب ایران از بریتانیا بابت پس دادن پول یک قرارداد نظامی بین دو کشور مرتبط می دانند که در زمان محمدرضا شاه پهلوی بسته شده بود.

مقام های دولت جمهوری اسلامی ارتباط این دو موضوع با هم را رد کرده اند اما وزیر خارجه بریتانیا تلویحا این دو موضوع را به هم مرتبط دانسته و گفته "هیچ دولتی نباید از شهروندان بی‌گناه به عنوان اهرم امتیازگیری‌های دیپلماتیک استفاده کند".

نازنین زاغری نوروز سه سال پیش برای دیدار و آشنایی بیشتر دختر خردسالش با خانواده مادری، به ایران سفر کرده بود اما هنگام حضور در فرودگاه برای پرواز به لندن، بازداشت شد. دختر خانم زاغری با والدین مادرش زندگی می‌کند.

بریتانیا اخیرا بار دیگر از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواسته، بگذارند خانم زاغری نزد دختر و همسرش بازگردد. پیش از این همسایگان خانم زاغری در محل زندگی اش در لندن، دست به اعتراض زده بودند و خواستار آزادی او از زندان و بازگشتش به خانه و زندگی شده بودند.

حق نشر عکس Twitter
Image caption صادق خان شهردار مسلمان لندن با همسر نازنین زاغری مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده بود