ابراز امیدواری زنگنه نسبت به بهبود صادرات نفت ایران

زنگنه حق نشر عکس Getty Images

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران روز یکشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی این کشور ابراز امیدواری کرده است که صادرات نفت خام این کشور بیشتر شود.

این درحالی است که آمریکا در پی خروج از توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، کلیه صادرات نفت ایران را تحریم کرده است.

آقای زنگنه در مصاحبه یکشنبه شب گفت: "آینده به سمت بهتر شدن وضع نفتی ایران است."

او افزود: "با همه توان تلاش می کنیم و قبلا هم به شوخی گفته ام که اگر دوستانمان در داخل بگذارند، از عهده دشمنانمان بر می آئیم."

آقای زنگنه گفت که "در حال حاضر برای ما میزان بشکه های صادراتی مهم تر از قیمت نفت است."

او ادعا کرد "یکی از عللی که آمریکا تحریم های نفتی را علیه ایران و ونزوئلا اعمال می کند این است که برای فروش نفت خود بازار باز کند."

منابع صنعت نفت به خبرگزاری رویترز گفته اند که با تشدید تحریم های آمریکا صادرات نفت ایران در ماه ژوئن به ۳۰۰ هزار بشکه در روز یا کمتر کاهش یافته است.

صادرات ایران در ماه آوریل ۲۰۱۸ بیش از دو و نیم میلیون بشکه در روز بود.

آقای زنگنه توضیح نداد که چرا به افزایش صادرات نفت ایران امیدوار است.

او روز اول ژوئیه در اجلاس وزرای انرژی کشورهای عضو اوپک گفته بود: "اگر اینستکس را به عنوان یک عملیات در نظر بگیرند، بدون واریز مطمئن پول به آن و یا با واریز سه یا چهار میلیون دلار یا یورو، این سازوکار پاسخگو نیست؛ باید پول نفت به آن واریز شود."

سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران (اینستکس/ساحات) سه روز پیشتر در روز ۲۸ ژوئن راه افتاد که در نتیجه آن گفته می شود اولین انتقالات بانکی در آن در حال انجام است.

آمریکا از ابتدای ماه مه از کشورها و شرکت ها خواست کلیه واردات نفت از ایران را متوقف کنند چون در غیر این صورت از نظام مالی جهان کنار گذاشته خواهند شد.

حق نشر عکس Getty Images

درخواست اصلی ایران در مذاکره با اروپایی ها و شرط این کشور برای شروع مذاکره با آمریکا داشتن اجازه صادرات نفت به اندازه پیش از خروج آمریکا از برجام است.

شرکت فرانسوی توتال و شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) سال پیش بعد از خروج آمریکا از برجام پروژه های توسعه در فاز ۱۱ میدان گاز پارس جنوبی را معلق کردند.

آقای زنگنه گفت: "برای اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، قرارداد با سه شرکت امضا شد، توتال ۵۰ درصد، چینی ها ۳۰ درصد و پتروپارس ۲۰ درصد از قرارداد را تعهد کردند و قرار ما این بود که اگر توتال سهم خود را اجرا نکند قرارداد به طرف چینی منتقل شود بنابراین قرار شد چین ۸۰ درصد طرح را اجرا و بقیه را پتروپارس اجرا کند اما چین به هر علتی این کار را انجام نداده است."

او افزود: "بنابراین باید تکلیف خود را با این کشور روشن کنیم یا از قرارداد خارج شود که اگر اینگونه شود سهم او به پتروپارس ایران منتقل می شود و این موضوع اکنون در دستور کار سران سه قوه است که درباره آن تصمیم گیری کنند."

آقای زنگنه گفت "چین برای اجرای این طرح تقاضای تعلیق دو ساله کرده است که ما آن را نپذیرفتیم و سعی می کنیم دوستانه این موضوع را حل کنیم و همه اینها برای فاز اول طرح است."

بیشتر بخوانید: