گاندو؛ پروژه‌ای برای مقابله با دولت ایران؟

  • فرن تقی‌زاده
  • بی‌بی‌سی
سریال گاندو

منبع تصویر، ISna

سریالی به نام گاندو در ۳۰ قسمت از پانزدهم خرداد در شبکه سه سیما در ایران پخش شد. کارگردان این سریال جواد افشاراست و نویسنده اش آرش قادری.

خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان در توضیح محتوای این سریال نوشته است:" سریال «گاندو» یک مجموعه ضدجاسوسی است و فیلمنامه این سریال براساس مستندات و وقایع تاریخی که در کشور رخ داده به نگارش درآمده است . قسمت‌های مهمی از سریال «گاندو» در خارج از ایران روایت شده و سکانس‌های مربوط به دو سه کشور در ترکیه و در شهر‌های استانبول و همچنین آنتالیا تصویربرداری شده است. همچنین بازیگران دو تابعیتی و یا ناشناخته و ترک در مجموعه تلویزیونی گاندو حضور دارند."

هر چند نویسنده این سریال عقیده دیگری دارد و در مصاحبه با ایسنا گفته، نوشتن و ساخت این سریال سه سال زمان برده. و این سریال را بر اساس "تخیلش" نوشته است.

چرا توجه ها به سمت سریال گاندو جلب شد؟

در این سریال اتهامهایی متوجه دولت حسن روحانی شده است و واکنشهای زیادی را بین سه گروه بر انگیخت: سیاستمداران، کاربرانی که جهت سیاسی مشخصی دارند و مخاطبان عادی تر این سریال.

به طور مشخص تر، سیاستمدارانی که نزدیک دولت هستند در مقابل سیاستمدارانی که عقیده شان با سپاه ایران همراه تر است قرار گرفتند و باعث شد تا آنها در شبکه های اجتماعی یا در مصاحبه با رسانه های داخلی به هم بتازند.

واکنش سیاستمداران چه بود؟

توییت های حسام الدین آشنا بیش از همه مورد توجه قرار گرفته. او مشاور فرهنگی دولت حسن روحانی است.

آقای آشنا در توییت های مختلفی همزمان با پخش و در پایان این سریال دیدگاه خود را بیان کرد و واکنشهای تهیه کنندگان سینمایی نزدیک به اصولگرایان را هم در توییتر برانگیخت.

۱. دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد. ۲. صدا و سیما هم پول ندارد سریال بسازد. ۳. ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف نهاد دولت هم پول فراوان دارد، هم مجوزها و مشوق‌های لازم را دریافت کرده است و هم می‌تواند صدا و سیما را الزام به پخش کند. ۴. با گاندو، گنده نمی‌شوید.

محمود رضوی از تهیه کننده فیلم‌های سیاسی و از چهره‌های نزدیک به اصولگرایان است. در واکنشی به حسام الدین آشنا نوشت:

و در نهایت آقای آشنا در توییتی نوشت که سریال ضد جاسوسی وقتی "ملی " است که همه در جایگاهی متوازن قرار بگیرند:

سریال ضد جاسوسی وقتی «ملی» تلقی می شود که جایگاه، نقش، دیدگاه ها و ملاحظات نهادهایی چون: نهاد رهبری شورای عالی امنیت ملی ریاست جمهوری سپاه وزارت اطلاعات وزارت امور خارجه به صورتی درست و متوازن در تولید آن لحاظ شده باشد نه این که عده ای را قهرمان و دیگران را منفعل نشان دهد.

آنچه در توییتر نمایان شده این است که به نظر می رسد سیاستمداران ایرانی بر سر سریال گاندو با هم اختلاف نظر دارند. اختلاف نظرها تا حدی است که آنها از ایجاد اختلاف در نظام صبحت می کنند و اینکه این سریال به جای ایجاد وحدت بین آنها فاصله ایجاد کرده است.

منبع تصویر، Isna

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی است. او گفته : "دولت حق دارد از این سریال شکایت کند. با وزارت خارجه‌ای که امروز در خط مقدم جبهه مقابله با دشمنان است در سریال گاندو برخورد بدی شده است و همچنین این اتفاق درباره وزارت اطلاعات کشور نیز افتاده است."

محمود واعظی در ادامه گفته: در سریال گاندو که پخش آن دو روز پیش از شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی به پایان رسید، دستگیری جیسون رضائیان (مایکل هاشمیان) و مبادله او در قبال پول به زحمات اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت داده شده است.

پدرام علوی، معاون خبر در خبرگزاری ایرنا در توییت هایی واکنش سخنگوی وزارت خارجه را اینطور پوشش داد: " دوستانی که #گاندو را ساختند کشور را دوقطبی می‌کنند "

علی مطهری در روزنامه ایران یادداشتی در مورد سریال گاندو نوشت و انتقاد های خود را اینگونه مطرح کرد:

"سریال «گاندو» بیشتر تخیلی بود تا واقعی؛ این سریال بر اساس پروژه نفوذ ساخته شده بود، در حالی که احتمال نفوذ در دولت پنهان به دلیل قدرت برتر آن بیشتر است. آمریکا، انگلیس و اسرائیل که معمولاً مبدأ ارسال نفوذی یا جاسوس هستند می‌دانند که معمولاً دولت‌ها در ایران قدرت تعیین کننده نیستند و قدرت تأثیرگذار در جای دیگری است؛ لذا احتمال نفوذ در نهاد‌های حکومتی و نیرو‌های مسلح بیشتر از احتمال نفوذ و جاسوسی در دولت است.

سریال «گاندو» در واقع رهبری را هم زیر سؤال برده است، چون این گونه تصمیمات و آزادی این گونه افراد بدون اطلاع ایشان انجام نمی‌شود. اگر آزاد شدن جیسون رضائیان آن گونه که سریال بر آن تأکید دارد صرفاً برای دریافت پول‌های بلوکه شده بوده است، پس تکلیف مجازات جاسوس چه می‌شود؟ و اگر از اول برای معامله بازداشت شده بوده قبح بیشتری دارد و با اصول اخلاقی اسلام سازگار نیست.

این سریال غیر از اینکه عملکرد نظام را زیر سؤال برد، با توجه به اینکه اختلاف میان بخش‌های نظام ایجاد کرده پخش آن در شرایط امروز صلاح نبود، چرا که امروز باید صدای واحد از کشور شنیده شود. من این اقدامات را افراطی و دنباله اقدامات کسانی می‌دانم که مصمم بودند برجام اجرا نشود و آنقدر کارشکنی کردند تا به هدف‌شان رسیدند و زمینه خروج ترامپ از برجام فراهم شد. اگر آن بخش از نظام مصمم به اجرای برجام بود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود. امروز هم این افراد به جای آنکه رفتارشان را تغییر دهند همان راه را ادامه می‌دهند و توجهی به منافع ملی و آرمان‌های انقلاب ندارند."

برخی از سیاستمداران نظرهای مخالف این دیدگاه را دارند. مثل کریمی قدوسی، نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

آنچه را که روزی کذب خواندند و از بنده به جهت انجام وظایف نمایندگی درشفاف سازی اطلاعات شکایت کردند؛جیسون رضاییان خود اقرار می‌کند آنقدر به آ. #روحانی نزدیک بودم که طعم آدامس او را هم خبر داشتم. امروز پرده ها افتاده است اما تخریب ها ادامه دارد؛ تاوان حرکت درمدار حق همین است. #گاندو

او در توییتی که روز بعد از توییت اول منتشر کرد نوشت که سریال گاندوی ۲ باید بدون سانسور ساخته شود.

آشفته شدن روان افرادی همچون حسام الدین #آشنا از صراحت لهجه سریال #گاندو به ایفاء نقش آنها در این گونه سوژه‌ها برمی‌گردد؛ سیدامامی جاسوس یهودی #موساد از پامنبری‌های ثابت آشنا بوده است. گاندو ۲ باید در دستور کار قرار گیرد و بدون سانسور نقاب ازچهره‌ها بردارد.

در این بین سیاستمردانی هم در جمهوری اسلامی هستند که به گفته خودشان "سریال نمی بینند"

یکی از آنها محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه است که در روزهای گذشته در جمع خبرنگاران در پاسخ به اینکه "فردی در سریال گاندو به شما شبیه و در نقش منفی است"، گفته: " من بحمدالله نگاه نمی‌کنم بنابراین نگران نیستم."

مخاطبانی که این سریال و حواشی آن را دیده اند نظرها و تحلیل هایشان را در توییتر نوشته اند. اما این مخاطبان و کاربران توییتری هم مانند سیاستمداران جهت و مواضع سیاسی دارند که بر اساس آنها تحلیلشان را مطرح می کنند.

برخی از آنها به هدف این سریال و سانسورهایی که در این سریال دیدند اشاره کردند و از مسئولین خواستند که با شفاف بودن در مورد همه پرونده ها اعتمادسازی کنند:

بنظر میاد صدا و سیما #گاندو رو برای بعد از استعفای دولت روحانی آماده کرده بود ولی با ورود رهبری و حمایتش از روحانی، پلان #دولت_پنهان عوض شد و صداوسیما تصمیم گرفت با سانسور تلطیف کنه و نمایش بده! ولی هنوز خطر بیخ گوش روحانی است! سونامی افزایش قیمتها غریق زیاد خواهد داشت.

من فرض را بر صحت تمام مطالب مطرح شده درپرونده #رضاییان و #گاندو گذاشتم و میگم: خب بزرگواران، پرونده #عیسی_شریفی و #محسن_سجادی‌نیا و #امیرحسین_رستمی را هم درحد این آدامس که نه، اندازه خلال‌دندان برای ملت توضیح دهید. سریال که محاله. به مردم بگید #پشت این پرونده‌ها را #اعتماد بسازید

مخاطبان همراه با حکومت، موضوع و بخش های مربوط به جیسون رضائیان را بسیار با دقت دنبال کردند و تحلیل هایشان را در این مورد نوشتند:

#جیسون_رضائیان خطرناکتر است یا #حسام_الدین_آشنا؟!

واکنش به بازیگران

سریال‌ها و فیلم هایی که برچسب حکومتی بر آنها خورده است همیشه دو نوع واکنش بر خود دیده اند. واکنش حامیان حکومت و منتقدان حکومت ایران.

سریال گاندو هم همین اتفاق برایش افتاده است. منتقدان حکومت ایران از شرکت بازیگران در این سریال گلایه می کنند. گلایه هایی که ممکن است با لحن تندی نوشته شده باشد و همین لحن باعث شد تا کاربران "حکومتی" به حمایت بیشتر از این سریال بپردازند.

ورود آقای رهبانی #گاندو، را به جمع بازیگران ایفاگر نقش‌های ارزشی و دارای پرونده‌های باز، نظیر شریفی‌نیا و علیرام نورایی خیر‌مقدم می‌گوییم. ان‌شاءالله که این تن دادن به نقش‌های خاص، با دیالوگ‌های خاص، ربطی به #هدا_گابلر و نشریه #چکاوک و پرونده‌سازی‌های #کیهان و #فارس نداره.

واکنشها به جایی رسید که برخی از بازیگران این سریال هم در مصاحبه هایی شروع به صحبت کردند. یکی از آنها علیرام نورایی است.

"منو تهدید میکنن فردای آزادی برخورد خواهیم کرد/به من میگن تو مزدور رژیمی، برم برای صهیونیست‌ها خوش رقصی کنم؟"

کاربران نزدیک به حکومت از بازیگران و دست اندرکاران این سریال در توییتر حمایت کردند و آنها را شایسته خشونت آنلاین نمی دانند.

انصافا جا داره از عوامل و بازیگران #گاندو یه تقدیر و تشکر ویژه با حضور مردم تو یکی از ورزشگاه های بزرگ بشود ای کاش یه پویش برای تشکر از عوامل #گاندو راه می انداختید

کاربران نزدیک به حکومت ایران برخوردها در توییتر با بازیگران گاندو را به "اکانت های اصلاح طلب و معاند" نسبت داده اند.

اما حرف بخش دوم این سریال هم زده می شود. هم بین سیاستمدارانی که حامی این نوع سریال‌ها هستند و هم بین کاربران توییتری. تا جایی که بحث حامیان این سریال به جایی رسید که برخی از آنها به لزوم داشتن سینمای انقلابی اشاره کردند.