بازداشت یک پژوهشگر ایرانی-فرانسوی؛ سخنگوی دولت ایران: نمی‌دانم کار کیست

فریبا عادلخواه

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

گفته می‌شود فریبا عادلخواه بیش از یک ماه پیش در یکی از سفرهای خود به ایران بازداشت شده است

سخنگوی دولت ایران بازداشت یک پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی-فرانسوی را در ایران تایید کرده اما گفته است که از دلیل این بازداشت اطلاعی ندارد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه در پاسخ به سوالی درباره بازداشت فریبا عادلخواه ‌گفت که این خبر را شنیده است اما اطلاعی درباره جزییات آن ندارد و نمی‌داند چه کسی و به چه دلیلی او را بازداشت کرده است.

بنابر گزارش‌ها فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو) بیش از یک ماه پیش در یکی از سفرهای خود به ایران بازداشت شده است.

گفته می‌شود ماموران اطلاعات سپاه پاسداران خانم عادلخواه را در منزلش بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های قضایی و اطلاعاتی ایران درباره بازداشت او توضیحی نداده‌اند و اتهامی علیه او اعلام نشده است.

فریبا عادلخواه در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده و دکترای خود را از مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی در پاریس گرفته است.

منبع تصویر، avicenna.edu.af

توضیح تصویر،

سخنرانی فریبا عادلخواه در دانشگاه ابن‌سینا در کابل - آبان ۱۳۹۷

حوزه پژوهش خانم عادلخواه عمدتا به مسائل زنان و رویدادهای اجتماعی در ایران و افغانستان مربوط است.

او در سفرهای خود به ایران در زمینه‌‎های مختلف از جمله اقتصاد و سیاست هم سخنرانی داشته است.

خانم عادلخواه نویسنده کتاب‌هایی مانند "انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی" و "مدرن بودن در ایران" است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام " هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت" از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

در سال‌های گذشته بازداشت شهروندان دو تابعیتی به اتهام تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران، بارها خبرساز شده و به یکی از مسائل مورد اختلاف این کشور با دولت‌های دیگر تبدیل شده است.

به نظر می‌آید این نخستین بار است که خبری از بازداشت یک شهروند ایرانی-فرانسوی به اتهامات احتمالا امنیتی در ایران منتشر می‌شود.