انتخابات شورایاری‌های تهران با وجود مخالفت سازمان بازرسی 'برگزار می‌شود'

پیروز حناچی حق نشر عکس Mehr

پیروز حناچی، شهردار تهران، گفته است که انتخابات انجمن‌‎های شورایاری‌‌ در محله‌های تهران مطابق برنامه‌ریزی قبلی برگزار خواهد شد. این در حالی است که سازمان بازرسی کل کشور در ایران برگزاری چنین انتخاباتی را "غیرقانونی" دانسته است.

آقای حناچی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفته است: "سازمان بازرسی مرجع تشخیص عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیست."

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ایران، دو روز پیش در نامه‌ای به رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه، خواهان ممانعت از برگزاری انتخابات شورایاری‌ها شد.

بنا به اساسنامه انجمن‌های شورایاری این نهادها اختیار اجرایی ندارند و وظایف آنها ماهیتا "صرفا جنبه شناسایی، نظارتی، مشورتی و همکاری" دارد و در هماهنگی با شورای شهر تهران انجام می‌شود.

قرار بوده که انتخابات انجمن‌های شورایاری روز ۴ مرداد در ۳۵۲ محله تهران برگزار شود.

انجمن‌های شورایاری با تصمیم شورای شهر تهران تشکیل شدند.

رئیس سازمان بازرسی در نامه خود به حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی، نوشته است که "انتخابات عمومی، یک امر سیاسی است و باید از سوی قانون پیش‌بینی شده و شروط انتخاب‌کنندگان، انتخاب‌شوندگان و شیوه برگزاری انتخابات را نیز باید قانون تعیین کند"، اما نهاد شورایاری در قوانین مصوب مجلس ایران وجود ندارد.

آقای سراج همچنین گفته که قانون اختیار برگزاری چنین انتخاباتی را به شورای شهر تهران نداده است.

او گفته پیشتر هم به دستگاه‌های مختلف حکومتی گفته شده که نباید این انتخابات برگزار شود.

حق نشر عکس Irna

با این وجود پیروز حناچی، شهردار تهران با زیر سوال بردن مرجعیت سازمان بازرسی در این مساله، گفته معاونت حقوقی ریاست جمهوری و رئیس مجلس باید در این باره اظهار نظر کنند.

آقای حناچی گفته است: "تا زمانی که به ما نگفتند جلوی برگزاری انتخابات را بگیرید، ما آن را برگزار می‌کنیم."

موضوعات مرتبط