توقیف نفتکش؛ 'حمایت مقدماتی چند کشور اروپایی از طرح اعزام نیرو به خلیج فارس'

نفتکش استینا ایمپرو حق نشر عکس TASNIM

بنا بر گزارش ها، چند کشور عضو اتحادیه اروپا به طور مقدماتی از طرح تشکیل یک ائتلاف نظامی اروپایی برای محفاظت از کشتی‌های خود در تنگه هرمز علیه تهدیدهای احتمالی ایران حمایت کرده اند.

خبرگزاری رویترز سه شنبه (۲۳ ژوئیه) به نقل از سه منبع دیپلماتیک گزارش داد که فرانسه، ایتالیا و دانمارک به طور اصولی از این طرح که توسط بریتانیا ارائه شده است حمایت می کنند. این خبر در پی مذاکرات دیپلمات های ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه در بروکسل منتشر می شود.

دولت آمریکا چند هفته پیش تاسیس یک چنین ائتلافی را پیشنهاد داده بود اما کشورهای اروپایی تمایلی به همکاری نشان ندادند اما رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد که خواسته نامش فاش نشود می گوید که مطرح شدن این پیشنهاد توسط بریتانیا این امکان را فراهم می کند که متحدان اروپایی آسانتر در چنین ائتلافی شرکت کنند.

این منبع ناشناس به رویترز گفت: "آزادی کشتیرانی ضروریست. این از کارزار فشار حداکثری (آمریکا) علیه ایران جداست."

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز سه شنبه با محکوم کردن این طرح هشدار داده بود که حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس باعث ناامنی این منطقه خواهد شد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم روز سه شنبه در پیامی در توییتر ضمن تبریک انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا نوشت: "ایران دنبال رویارویی نیست. اما ما ۱۵۰۰ مایل خط ساحلی در خلیج فارس داریم. اینها آب های ماست و ما از آنها محافظت می کنیم."

منابع رویترز می گویند که اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به طور مستقیم در این ائتلاف شرکت نخواهند داشت؛ این ائتلاف می تواند شامل نیروهای دریایی و هوایی باشد.

یک منبع مطلع گفت که نیروی ائتلافی یاد شده احتمالا تحت فرماندهی مشترک بریتانیا و فرانسه فعالیت خواهد کرد. در صورت اعلام شدن رسمی این طرح توسط دولت های اروپایی، پارلمان کشورهای شرکت کننده در ائتلاف باید این ماموریت را تایید کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه در پارلمان گفت که برای تاسیس یک ائتلاف اروپایی برای محافظت از کشتی ها در خلیج فارس خبر داد

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه در پارلمان گفت بریتانیا برای تامین "آزادی کشتیرانی" در خلیج فارس باید حضور خود را افزایش دهد. او گفت: "ما دنبال این هستیم که یک نیروی حفاظتی به رهبری کشورهای اروپایی تشکیل دهیم برای تردد امن کشتی‌های باری و خدمه آنها در این منطقه حیاتی. ما در صددیم هر چه سریعتر این نیرو را تشکیل دهیم."

بی بی سی دریافته است که وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه در تماس های تلفنی با وزرای خارجه فرانسه و آلمان حمایت آنها از این ابتکار عمل را جلب کرده بود.

جرمی هانت روز دوشنبه همچنین گفت با کشورهای متعددی از جمله عمان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و فرانسه گفتگو کرده و همچنین منتظر پیشنهاد تازه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که درجه هشدار را برای کشتی‌هایی که به آب های ایران و بخصوص تنگه هرمز سفر می‌کنند، به درجه سه افزایش داده است. او از تمام کشتی‌های بریتانیایی که به منطقه سفر می‌کنند خواسته دولت و بریتانیا را مطلع کنند، تا حد امکان بصورت گروهی در منطقه تردد کند و در صورت امکان پرچم خود را تغییر دهند.

آقای هانت گفت اسکورت تمام کشتی‌های بریتانیایی و بر طرف کردن تمام خطرات در منطقه‌ای به وسعت صد هزار مایل برای نیروی دریایی بریتانیا مقدور نیست اما ناو اچ‌ام‌اس دانکن به خلیج فارس فرستاده شده که هفته آینده به آنجا می‌رسد و ناو مونتروز هم تقویت شده است.

حدود سه هفته پیش بریتانیا نفتکش گریس یک را که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود در آبهای جبل الطارق توقیف کرد که هنوز در توقیف است. دلیل این توقیف ارسال نفت به سوریه عنوان شد که بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه است.

ایران این اقدام را غیرقانونی خوانده و تکذیب کرده که مقصد کشتی سوریه بوده و گفت ایران عضو اتحادیه اروپا نیست و تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه در مورد خرید نفت از این کشور است نه فروش آن.

ایران می‌گوید بریتانیا این نفتکش را به درخواست آمریکا توقیف کرده اما آقای هانت امروز دوباره تاکید کرد که چنین نبوده و نقض تحریم اتحادیه اروپا دلیل این تصمیم بوده است.

جمعه گذشته نیروی دریایی سپاه پاسداران نفتکش استینا ایمپرو را که با پرچم بریتانیا در حال عبور از تنگه هرمز بود توقیف کرد. ایران دلیل توقیف را رعایت نکردن قوانین دریایی خوانده اما بریتانیا می‌گوید این اقدام غیرقانونی و به تلافی ضبط کشتی گریس یک بوده است.

بریتانیا سال گذشته پس از ٤٥ سال اولین پایگاه دریایی نظامی خود را در منطقه، در عمان احداث کرد. یک پنجم نفت دنیا و یک چهارم گاز طبیعی سالانه از تنگه هرمز عبور می‌کند.