اولین تماس مالک نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی با خدمه

یکی از نیروهای سپاه روی عرشه استینا ایمپرو که در بندرعباس لنگر انداخته است حق نشر عکس Iribnews
Image caption یکی از نیروهای سپاه روی عرشه استینا ایمپرو که در بندرعباس لنگر انداخته است

شرکت استینا بالک، مالک نفتکش توقیف شده بریتانیایی در ایران گفته است که برای اولین بار از زمان توقیف این کشتی در روز جمعه گذشته توانسته با خدمه آن تماس مستقیم برقرار کند.

این شرکت روز چهارشنبه ۲۴ ژوییه (دوم مرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این تماس که سه‌شنبه شب برقرار شده، ناخدای کشتی گفته است که خدمه همه سالم هستند و "همکاری خوبی با نفرات ایرانی حاضر در کشتی دارند."

هم‌زمان وزارت خارجه لتونی تایید کرده است که یک خدمه لتونیایی نفتکش استینا ایمپرو روز چهارشنبه اجازه پیدا کرده با خانواده‌ خود تماس بگیرد. وزارت خارجه لتونی همچنین گفته است که بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده "در حال حاضر تهدیدی علیه جان، سلامتی یا ایمنی" این فرد وجود ندارد.

روز جمعه ۲۸ تیر (۱۹ ژوییه) چهار قایق سپاه پاسداران به همراه یک هلی‌کوپتر، این نفتکش را که با پرچم بریتانیا و ۲۳ خدمه در حال عبور از تنگه هرمز بود، توقیف کردند.

ایران می‌گوید نفتکش استینا ایمپرو به دلیل "رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی" توقیف شده، اما بریتانیا این اتهام را رد کرده و اقدام ایران را تلافی‌جویانه خوانده است.

بیست روز پیش نیروهای بریتانیایی یک نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کردند. بریتانیا گفت که مقصد این نفتکش سوریه بوده در حالی که سوریه مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است. ایران این موضوع را رد کرد و توقیف کشتی خود را غیر قانونی خواند.

اریک هانل، مدیر عامل شرکت استینا بالک، از اجازه تماس با خدمه نفتکش استینا ایمپرو قدردانی کرده و آن را "اولین نشانه‌ پیشرفت مثبت از سوی مقام‌های ایرانی" خوانده است.

این شرکت روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که در انتظار تصمیم ایران در پاسخ به درخواست رسمی دیدار با خدمه کشتی استینا ایمپرو برای اطمینان از سلامت خدمه است.

حق نشر عکس Irib
Image caption تلویزیون ایران پیشتر تصاویری از خدمه استینا ایمپرو پخش کرده بود

"بریتانیا واسطه به ایران فرستاده"

هم‌زمان محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است که بریتانیا برای آزادی کشتی خود واسطه به ایران فرستاده است.

آقای محمدی گلپایگانی گفته است: "سپاه در توقیف کشتی انگلیسی کاری کرد که سر اینها را به خاک سایید. کشوری که زمانی در ایران وزیر و وکیل تعیین می‌کرد، کارش به جایی رسیده که واسطه می‌فرستند و خواهش می‌کنند کشتی را آزاد کنید."

او اطلاعات بیشتری درباره این "واسطه" نداده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی که نامش را نبرده گزارش داده است که بریتانیا هیچ واسطه‌ای به ایران نفرستاده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم با تقدیر از "اقدام شجاعانه" سپاه پاسداران در توقیف نفتکش بریتانیایی گفت که معتقد است "همه دنیا باید از سپاه پاسداران به خاطر امنیت خلیج فارس، سپاسگزار باشند."

آقای روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت گفت: " تنگه هرمز از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و نه جای شوخی است و نه جای اینکه کشوری بخواهد مقررات بین‌المللی را در آن نادیده گرفته و برخلاف جهت و بی‌توجه به هشدارهای سپاه پاسداران که مسئولیت امنیت تنگه هرمز را برعهده دارد، وارد این تنگه شود."

بعد از توقیف نفتکش بریتانیایی چند کشور عضو اتحادیه اروپا به طور مقدماتی از طرح تشکیل یک ائتلاف نظامی اروپایی برای محفاظت از کشتی‌های خود در تنگه هرمز علیه تهدیدهای احتمالی ایران حمایت کردند.

اما اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه با محکوم کردن این طرح هشدار داد که حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس باعث ناامنی این منطقه خواهد شد.