وزیر خارجه عمان در تهران خواستار 'خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی' شد

حق نشر عکس Irna
Image caption دیدار وزیر خارجه عمان با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرده است

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان که به تهران سفر کرده با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار داشته است. رسانه های ایران از محتوای این دیدار گزارشی منتشر نکرده اند اما آقای ظریف در توییتر خود گفته است "درباره تاثیرات تروریسم اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان گفت وگو کردیم".

وزیر خارجه عمان پس از دیدار با آقای ظریف با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هم ملاقات کرده است. رسانه های ایران گزارش داده اند که آقای بن علوی در این دیدار از " لزوم پرهیز از اقداماتی که به توسعه بی ثباتی و ناامنی دامن می زند" گفته و خواستار "خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی" شده است.

وزارت خارجه عمان، سفر آقای بن علوی به تهران را با تحولات اخیر منطقه مرتبط دانسته است. نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حدود ده روز پیش با فرود بر عرشه یک فروند نفتکش با پرچم بریتانیا آن را در تنگه هرمز توقیف کردند. تنگه هرمز بین دو کشور ایران و عمان قرار دارد.

به دنبال توقیف نفتکش بریتانیایی، کابینه دولت بریتانیا جلسه اضطراری برگزار کرد و از ایران خواست فورا این نفتکش را آزاد کند. بریتانیا پیش از آن به درخواست دولت جبل الطارق، نفتکش حامل نفت ایران را در نزدیکی آب های اسپانیا توقیف کرده بود.

مقام های ایرانی پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران هشدار داده بودند که این اقدام بریتانیا را "بی جواب" نمی گذارند. آیت الله علی خامنه ای دور روز پیش از توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز خواستار تلافی از سوی ایران شده بود.

عمان در واکنش به این رویداد اعلام کرد که کشتیرانی آزاد و مسائل مربوط به آن را در تنگه هرمز پیگیری می کند و از همه طرف‌ها خواست تا ضمن خویشتنداری، اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.

در حالی که تنش در منطقه خلیج فارس افزایش یافته، بریتانیا از کشورهای اروپایی خواسته تا با تشکیل ائتلافی امنیت را در تنگه هرمز برقرار کنند.

پیشتر رویترز از حمایت قدرت‌های اروپایی خبر داده بود اما روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن، گفته است موضع آلمان این بوده که برای بحث درباره همکاری نظامی "هنوز زود" است، و فرانسه هم حاضر نشده که کشتی‌های اضافی برای گشت زدن در منطقه بفرستد.

حق نشر عکس IRIB
Image caption یکی از نیروهای سپاه به روی عرشه نفتکش توقیف شده بریتانیا

وزیر خارجه عمان ده روز پس از توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه پاسدارن به تهران سفر کرده است. این دیدار ظهر امروز به وقت محلی در محل وزارت خارجه ایران برگزار شده است.

این دومین سفر یوسف بن علوی به تهران در کمتر از سه ماه گذشته است. وزیر خارجه عمان اردیبهشت امسال هم در سفری کوتاه به ایران، در فرودگاه مهرآباد تهران با آقای ظریف دیدار کرده بود.

خبرگزاری رسمی جمهور ایران سفر آقای بن علوی را "مهم" توصیف کرده است. عمان در موارد گذشته بروز اختلاف میان ایران و کشورهای غربی، نقش میانجی داشته است.

به دنبال توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته در تماس تلفنی با سلطان قابوس، پادشاه عمان، گفت وگو کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا پس از این تماس، موضوع گفت وگوی آقای پمپئو را "تهدیدهای ایران در منطقه" اعلام کرد.

اولین تماس مالک نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی با خدمه

توقیف نفتکش؛ 'حمایت مقدماتی چند کشور اروپایی از طرح اعزام نیرو به خلیج فارس'