بریتانیا ایده تبادل نفتکش‌های توقیف شده با ایران را رد کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
وزیر خارجه بریتانیا: کشتی تاخت نمی‌زنیم

دامینیک راب، وزیر خارجه جدید بریتانیا، ایده آزادی متقابل نفتکش‌های توقیف شده ایران و بریتانیا را رد کرده و هم‌زمان سپاه پاسداران بخشی از مکالمه نیروهای خود با یک ناو بریتانیایی هنگام توقیف نفتکش این کشور را منتشر کرده است.

آقای راب به بی‌بی‌سی گفت که این ماجرا را نمی‌توان با تبادل کشتی‌ها به پایان رساند: "مسئله این نیست که نوعی معامله پایاپای انجام شود. موضوع اصلی، قوانین بین‌المللی و رعایت مقررات سیستم حقوق بین‌المللی است و این همان چیزی است که ما روی آن تاکید داریم."

در هفته‌های گذشته نیروهای بریتانیایی یک نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده‌اند و سپاه پاسداران هم یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز گرفته است.

حق نشر عکس PA

هر دو طرف توقیف کشتی‌های خود را غیر قانونی می‌دانند. ایران می‌گوید نفتکش بریتانیایی قوانین و مقررات دریایی ار رعایت نکرده و بریتانیا هم دلیل توقیف نفتکش ایران را تلاش برای انتقال نفت به سوریه اعلام کرده در حالی که این کشور مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است.

بعضی از مقام‌های ایران پیشتر ایده آزادی متقابل کشتی‌ها را مطرح کرده بودند.

امروز هم کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفته است: "اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفتکش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفتکش انگلیسی را تسریع کنیم."

اما وزیر خارجه بریتانیا گفته است: "گریس ۱ (کشتی ایرانی) به دلیل نقض تحریم‌ها و رفتن به سوی سوریه توقیف شد... استینا ایمپرو (کشتی بیرتانیایی) به صورت غیر قانونی توقیف شده است. پس مسئله مبادله در میان نیست."

آقای راب همچنین گفته است که "اگر ایران می‌خواهد از تاریکی خارج شود و به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین‌المللی شناخته شود، باید به سیستم قانون محور جامعه بین‌الملل تن بدهد."

هم‌زمان راب مکیر، سفیر بریتانیا در ایران در توییتی نوشته است که اولویت کشورش کاهش سطح تنش‌ها است.

تنش بر سر توقیف نفتکش‌ها با تحولات سیاسی در بریتانیا هم‌زمان شد. در زمان توقیف کشتی‌ها ترزا می، نخست وزیر و جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا بود اما این دو نفر هفته گذشته جای خود را به بوریس جانسون و دامینیک راب دادند.

حق نشر عکس fars

انتشار مکالمه قایق‌های سپاه و ناو بریتانیایی

سپاه پاسداران روز دوشنبه هفت مرداد بخشی از مکالمه نیروهای خود را با یک ناو بریتانیایی هنگام توقیف نفتکش این کشور منتشر کرده است.

در این فیلم شنیده می‌شود که شناورهای نیروی دریایی سپاه از ناو بریتانیایی می‌خواهند که در عملیات این نیروها "دخالت نکند".

ناو بریتانیایی بعد از معرفی خود می‌گوید که در نزدیکی آب‌های بین‌المللی است و شناور تجاری (استینا ایمپرو) در نزدیکی این ناو در حال عبور است.

اما قایق سپاه بار دیگر درباره دخالت ناو بریتانیایی هشدار می‌دهد و از آنها می‌خواهد جان خود را به خطر نیندازند.

موضوعات مرتبط