سخنگوی وزارت خارجه ایران: ظریف از سریال گاندو به رهبری 'شکایت کرده است'

صحنه ای از سریال گاندو حق نشر عکس http://tv3.ir
Image caption صحنه ای از سریال گاندو و شخصی که نقش وزیر خارجه ایران (نفر اول از سمت چپ) را بازی می‌کند

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ارسال نامه گلایه‌آمیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه درباره شکایت از سریال گاندو به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد.

آقای موسوی روز دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ در پاسخ به سوال خبرنگاران ارسال چنین نامه‌ای را تایید کرد و افزود که رهبری در پاسخ به این نامه تاکید کرده است که "مطلقا راضی نیست که اهانتی به وزیر خارجه ایران صورت بگیرد."

به گفته آقای موسوی، آقای ظریف در این نامه از "تخریبی" که علیه او و وزارت خارجه ایران صورت گرفته شکایت کرده است و اعلام کرده که اگر آنچه که در این سریال از وزارت خارجه و شخص وزیر ترسیم شده، درست است، پس باقی ماندن آقای ظریف در سمت وزیر خارجه "از نظر شرعی جایز نخواهد بود."

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره دلیل شکایت به شخص آیت الله خامنه ای به اینکه صدا و سیما از نهادهای تحت نظر مستقیم رهبری است اشاره کرد و افزود که به این دلیل هر گلایه و شکایتی که بود "به جای رسانه‌ای شدن و جنجال" باید به رهبری گفته می‌شد.

آقای موسوی گفت که برداشت او و "عموم مردم" این بوده که در این سریال تلاش شده که وزیر و وزارت امور خارجه 'یک چهره منفعل، بی‌عمل و واداده نشان داده شود."

ارسال چنین نامه‌ای و پاسخ آیت‌الله خامنه ای به آن را یک روز پیش، محمد مهاجری، خبرنگار اصولگرا و سردبیر سایت خبر آنلاین در صفحه تلگرام خود برای اولین بار مطرح کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتراض وزیر خارجه ایران به سریال گاندو

به تازگی سریال تلویزیونی گاندو از شبکه ٣ صداوسیما پخش شده است که داستانی امنیتی داشته و برخی از حامیان دولت آن را حمله‌ای علیه دولت روحانی قلمداد کرده‌اند.

مقام‌های مختلف دولت روحانی بارها از نحوه پوشش اخبار مربوط به دولت در صداوسیما ابراز نارضایتی کرده اند.

در این سریال موضوع دستگیری جیسون رضائیان (مایکل هاشمیان) و مبادله او در قبال پول به زحمات اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت داده شده است.

پیشتر محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی گفته بود که دولت حق دارد از سریال گاندو شکایت کند.

روزنامه دولتی ایران هم در گزارشی درباره این سریال نوشته بود: "با ایجاد تصویری از یک وزارت خارجه ساده‌لوح، بی‌عرضه، نفوذپذیر، ضعیف و دولتی که سر تا پایش را جاسوسان گرفته‌اند. تصویر این روزهای سریال شبکه سوم سیما سخت به کام مخالفان دولت شیرین آمده. مهم هم نیست که روایت‌های آن سند داشته باشد یا نه"

در مقابل انتقادها، گروه‌های اصولگرا و منتقد دولت به شدت از این سریال استقبال کردند، و آن را ستودند. از جمله در خبرگزاری تسنیم مراسم تقدیر از سازندگان این سریال برگزار شد و حتی جمعه گذشته، در نماز جمعه شهر قم از عوامل این سریال تقدیر شد.

روزنامه اصول‌گرای کیهان هم پیشنهاد ساخت مجموعه گاندو ۲ را مطرح کرده است.

این روزنامه نوشت: "پس از نامه ۲۰۰ خانواده شهید در حمایت از تولید سری جدید مجموعه تلویزیونی «گاندو» موجی از پیوستن اقشار مختلف مردم به این پویش شکل گرفته به‌صورتی که با گذشت بیش از ۱۰ روز از اعلام فراخوان شرکت در پویش تولید «گاندو ۲» تعداد شرکت‌کنندگان در این پویش به مرز چهار هزار نفر رسیده است."

بیشتر درباره سریال گاندو

  • صفحه دو آخرهفته: سریال تلویزیونی گاندو و تقابل جناح‌های درون حکومتی در ایران: