ناخدای نفتکش توقیف‌شده ایران: نیروی دریایی بریتانیا از قوه قهریه استفاده کرد

نفتکش حق نشر عکس UK Ministry of Defence
Image caption ناخدای گریس ۱ : نیروهای ویژه بریتانیایی بعد از ورود به کشتی از خدمه خواستند زانو بزنند و سلاحشان را به سوی آنها نشانه رفتند

کاپیتان کشتی توقیف شده گریس یک می‌گوید نیروی دریایی بریتانیا در توقیف این نفتکش از "قوه قهریه" استفاده کرده است.

حدود یک ماه پیش نیروی دریایی بریتانیا به دولت جبل الطارق کمک کرد این نفتکش را توقیف کند چون مقامات جبل الطارق بر این باور بودند که این نفتکش بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا برای سوریه نفت حمل می‌کند. این کشتی حامل دو میلیون تن نفت ایران بود. ایران می‌گوید مقصد کشتی سوریه نبوده است.

کاپیتان کشتی به بی‌بی‌سی گفت که سربازان نیروی دریایی بریتانیا او و خدمه کشتی را در حالی که به سمت آنها نشانه رفته بودند مجبور کردند در عرشه زانو بزنند.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید توقیف کشتی مطابق "قوانین و عرف بین‌المللی" بوده است.

برای این عملیات به درخواست دولت جبل الطارق، چهارم ژوئیه (سیزده تیر) سی سرباز نیروی دریایی با هواپیما به جبل‌الطارق برده شدند.

کاپیتان کشتی که هندی است و خواست نامش فاش نشود گفت پلیس با بی‌سیم از او خواسته بود که وارد کشتی شود و او نردبان را برای ورود ماموران پایین آورده بود اما پیش از آنکه کسی وارد کشتی شود، یک هلی کوپتر نظامی در "حرکتی بسیار خطرناک" روی کشتی فرود آمد.

او گفت به سربازان گفته که کاپیتان کشتی است اما آنها اعتنایی نکرده و اسلحه‌شان را به سمت او گرفته و فریاد زده بودند: "جلو را نگاه کن، جلو را نگاه کن."

"آنها اهمیتی نمی دادند که من فرمانده کشتی هستم، هیچ مقرراتی نبود، ما ٢٨ خدمه غیر مسلح داشتیم. من در شوک بودم، همه در شوک بودند."

"چطور با نیروی نظامی و چنین خشونت شدیدی به همچین کشتی‌ای می‌آیید، با چه استدلالی؟"

او گفت سربازان نیروی دریایی می‌توانستند وارد کشتی شوند و خیلی ساده به او بگویند که بازداشت است.

کاپیتان کشتی گفت به او و خدمه‌اش توصیه شده تا زمانی که تحقیقات قضایی در جریان هستند ناشناس بمانند. او اکنون با وثیقه آزاد شده است.

از او سوال شد آیا حس می کرده چیزی در کشتی یا محموله آن غیر قانونی است. او پاسخ داد که رویه شرکتی را که برای آن کار می‌کرده دنبال کرده و در باره تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه چیزی نمی‌دانسته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نفتکش گریس ۱ همچنان در جبل‌الطارق توقیف است

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید این عملیات "استاندارد" ورود به کشتی بوده و نیروهای نظامی بریتانیا ملزم به "بالاترین حد حرفه‌ای‌گری" هستند.

پلیس جبل‌الطارق می‌گوید نیروی دریایی در حمایت از مامورانش وارد عمل شده و از "حداقل زور" استفاده کرده تا مطمئن شود که پلیس می‌تواند وارد کشتی شود، با خدمه روبرو شود و کنترل کشتی را به دست بگیرد.

پلیس جبل‌الطارق همچنین گفت چهار افسر ارشد کشتی با رعایت ضوابط قانونی بازجویی شده است.

دولت جبل‌الطارق می‌گوید شواهدی دارد که گفته‌های کاپیتان کشتی را نقض می‌کند و بزودی در این باره بیانیه‌ای منتشر خواهد کرد.

این دولت می‌گوید دلایلی دارد که فکر کند نفتکش گریس یک حامل نفت ایران برای پالایشگاه بنی‌یاس سوریه بوده که به زعم اتحادیه اروپا منبع مالی دولت سوریه است.

پانزده روز بعد از توقیف این نفتکش، ایران یک نفتکش بریتانیایی را در خلیج فارس به دلیل نقض قوانین بین المللی و امنیتی توقیف کرد. موضوعی که بریتانیا رد می کند و اقدام ایران را مقابله به مثل می‌داند.

هم دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا هم حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در بریتانیا امکان تبادل دو کشتی توقیف شده را رد کرده‌اند.