آمریکا محمد جواد ظریف را تحریم کرد

ظریف قرار است هفته آینده در یک نشست سازمان ملل شرکت کند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ظریف قرار است هفته آینده در یک نشست سازمان ملل شرکت کند

دولت آمریکا روز چهارشنبه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را در فهرست تحریم ها قرار داده است، با این حال هنوز به درستی روشن نیست که این تحریم بر توانایی او برای سفر به نیویورک چه اثری خواهد گذاشت.

خبر تحریم آقای ظریف را دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در وبسایت خود اعلام کرده است. در این بیانیه آمده است که آقای ظریف متولد ۱۹۶۰ در معرض "تحریم های ثانویه" قرار می گیرد.

در بیانیه خزانه داری آمده است که آقای ظریف تحریم می شود "چون به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای رهبر جمهوری اسلامی ایران کار می کند یا به نمایندگی از سوی او عمل می کند."

براساس این بیانیه رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، روز ۲۴ ژوئن با صدور فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ تحریم هایی را بر رهبر جمهوری اسلامی و دفتر او اعمال کرد که تحریم سایر افراد مرتبط با رهبر ایران یا دفتر او را مجاز می کند.

قرار گرفتن آقای ظریف در این فهرست براساس همان دستور انجام می شود.

آقای ظریف در واکنشی در توییتر به زبان انگلیسی نوشت: "دلیل قرار دادن من در فهرست تحریم ها از سوی آمریکا این است که من 'سخنگوی اصلی ایران در اطراف جهان هستم'."

او افزود: "آیا حقیقت اینقدر دردناک است؟ این تاثیری بر من یا خانواده ام ندارد، چون ملک یا منافعی در خارج از ایران ندارم. متشکرم که مرا چنین تهدیدی برای دستور کار خود می دانید."

به گزارش گری اوداناهیو خبرنگار بی بی سی در واشنگتن مقام های ارشد دولت ترامپ به خبرنگاران گفتند که آقای ظریف نه وزیر خارجه، بلکه وزیر پروپاگاندای ایران، با ظاهر یک گوینده معقول است.

آنها گفتند که آقای ظریف از سرکوب ایرانی ها از جمله اعدام همجنسگرایان دفاع می کند و بخشی از رژیمی بوده که جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست را برای ۱۸ ماه زندانی کرد.

هرچند این تحریم ها ظاهرا فقط دارایی های آقای ظریف و معامله با او را هدف می گیرد اما فورا معلوم نشد که آیا مانع سفر او به آمریکا برای شرکت در امور سازمان ملل متحد خواهد شد یا نه.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت سفر آقای ظریف به نیویورک برای انجام این امور می تواند "به طور موردی بررسی شود" چون آمریکا در این زمینه تعهداتی به سازمان ملل متحد دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام آمریکایی گفته است که دولت ترامپ با تحریم آقای ظریف درها را به روی مذاکره بالقوه با ایران بر سر برنامه اتمی نمی بندد.

بیشتر بخوانید:

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت: "جواد ظریف مجری دستور کار بی خردانه رهبر ایران است و سخنگوی اصلی این رژیم در اطراف جهان است. ایالات متحده درحال ارسال پیام روشنی به رژیم ایران است که رفتارهای اخیر آن کاملا غیرقابل قبول است."

او افزود: "در حالی که رژیم ایران مانع دسترسی شهروندان این کشور به رسانه های اجتماعی می شود، وزیر خارجه جواد ظریف با استفاده از این رسانه ها مشغول پراکندن پروپاگاندا و اطلاعات کذب این رژیم است."

براساس بیانیه خزانه داری آمریکا اطلاعات نشان می دهد که "جواد ظریف مدیر وزارت خارجه ای است که با نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، یکی از شریرترین نهادهای دولتی رژیم ایران" هماهنگی می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: "وزارت خارجه ظریف و مقام های بلندپایه آن در تلاش ها برای نفوذ در انتخابات (سایر کشورها) دست داشته یا این تلاش ها را تامین مالی کرده اند که در مواردی با دخالت نیروی قدس سپاه بوده است."

"به علاوه اعضای ارشد وزارت خارجه سعی کردند آزادی دو عامل نیروی قدس سپاه از یک کشور خارجی را با دادن پول به مقام های قضایی خارجی تسهیل کنند."

با این اقدام کلیه دارایی ها و سود دارایی های آقای ظریف که در آمریکا یا در اختیار شخصی در آمریکا باشد باید مسدود و به دفتر دارایی های خارجی خزانه داری گزارش شود. همچنین هرگونه معامله ای با او ممنوع می شود.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در توییتی نوشت: "پرزیدنت ترامپ اخیرا رهبر ایران که جیب خود را با پول مردم ایران پر کرده تحریم کرد. امروز آمریکا توجیه‌کننده ارشد او جواد ظریف را تحریم کرد. او هم به همین اندازه شریک جرم رفتارهای قانون شکنانه باقی مافیای خامنه ای است."

آقای منوچین ابتدا در روز ۲۴ ژوئن از تحریم قریب الوقوع آقای ظریف خبر داده بود که پس از سرنگون شدن یک پهپاد آمریکایی از سوی سپاه پاسداران در خلیج فارس بود.

با این حال بعد از آن خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام مطلع در واشنگتن خبر داد که دولت ترامپ فعلا از اجرای این تصمیم منصرف شده است.

رویترز از مایک پمپئو به عنوان یکی از مخالفان تحریم آقای ظریف نام برده بود، این در حالی است که به نوشته این خبرگزاری، وزارت دارایی آمریکا پیش نویس بیانیه تحریم آقای ظریف را تهیه کرده بود.

آقای ظریف روز یکشنبه ۱۴ ژوئیه به نیویورک سفر کرد. رویترز در آن زمان گزارش داد که ویزای او برای شرکت در اجلاس سازمان ملل متحد با موافقت مایک پومپئو صادر شده است.

بیشتر بخوانید: