برای سه معترض حجاب اجباری 'هر کدام ده سال حبس صادر شد'

از راست مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی
توضیح تصویر،

از راست مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی

بنابه گزارش ها یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز فعالان مخالف حجاب اجباری که در زندان قرچک ورامین تحت بازداشت بوده اند، از سوی دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

با این حال به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، "در صورت قطعی شدن این حکم و با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری در خصوص هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود."

به گزارش هرانا وکلای این سه نفر گفته اند که حکم دادگاه روز چهارشنبه به ریاست قاضی مقیسه با حضور این سه متهم به آنها ابلاغ شده است. وکلا در این جلسه حضور نداشتند.

از جمله اتهامات این افراد "تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا" بود.

این افراد پیش از دستگیری ویدئویی منتشر کرده بودند که در مترو بدون روسری در روز زن به زنان گل می‌دادند. یاسمن آریانی دختر منیره عربشاهی است.

شمار دیگری از زنان معترض به حجاب اجباری از جمله فرشته دیدنی و صبا کردافشاری هم در ماه های اخیر بازداشت شده اند.

به گزارش هرانا هرکدام از این سه نفر به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" به ۵ سال حبس تعزیری، بابت اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری و برای اتهام "تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا" به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. علاوه بر این اتهامات مژگان کشاورز از بابت اتهام "توهین به مقدسات" نیز به ۷ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

امیر رئیسیان، وکیل مدافع یاسمن آریانی و منیره عربشاهی، به هرانا گفت: "در جریان این پرونده، نه در مرحله بازپرسی در دادسرا و نه در جلسات دادگاه به هیچ عنوان اجازه ورود به وکلا داده نشده است".

محمد مقیمی، وکیل مدافع مژگان کشاورز، هم گفت: "در مرحله دادسرا به استناد ماده ۴۸ و لیست مورد تائید قوه قضاییه اجازه ورود وکیل انتخابی به پرونده داده نشده و در مراحل بعد نیز علاوه بر اینکه از ورود وکلا جلوگیری شده است. جلسات دادگاه بدون اطلاع قبلی و صرفا با انتقال متهمین به شعبه دادگاه صورت گرفته بود".

به گزارش هرانا یاسمن آریانی، روز ۲۱ فروردین توسط مامورین نیروی انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شد و به همراه مادرش منیره عربشاهی که یک روز بعد بازداشت شد هم اکنون در بند ۵ زندان قرچک ورامین که عمده ساکنین آن را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند به سر می‌برد.

مژگان کشاورز روز ۵ اردیبهشت‌ماه در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه، به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

انتقال سپیده قلیان 'به بیمارستان'

همزمان نزدیکان سپیده قلیان می‌گویند او به بیمارستان قم منتقل شده است.

خانم قلیان از اول مردادماه در اعتراض به برخوردهایی که با خودش و خانواده‌اش شده اعتصاب غذا کرده است.

سپیده قلیان از دی ماه گذشته تحت بازداشت بوده است. او پیش از آن هم مدتی در بازداشت بود و پس از آزادی ادعای اسماعیل بخشی، فعال کارگری سرشناس را درباره شکنجه شدن در بازداشتگاه تایید کرد.

تلویزیون رسمی ایران برنامه‌ای علیه خانم قلیان و آقای بخشی پخش کرد و آنها پس از پخش برنامه بازداشت شدند.

سپیده قلیان در زندان قرچک نگهداری می‌شده است. نزدیکان فعالان مدنی و کارگری که در این زندان به سر می‌برند گفته‌اند تاکنون چند بار در زندان به این بازداشتی‌ها حمله شده است.

کمپین 'چهارشنبه های سفید'

از سوی دیگر مسیح علی نژاد روزنامه نگار آزاد ساکن آمریکا که هدایت کمپین "چهارشنبه های سفید" برای مبارزه با حجاب اجباری را به عهده دارد گفته است که ارسال عکس و ویدئوی زنان این کمپین برای او ادامه دارد.

این درحالی است که روز دوشنبه موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب تهران، گفته بود که ارسال فیلم و عکس برای مسیح علی‌نژاد جرم و مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی است.

این مقام گفته بود این افراد با یک تا ۱۰ سال مجازات زندان روبرو خواهند شد.

خانم علی نژاد روز چهارشنبه به رویترز گفت: "امروز من ویدئوهای زیادی از داخل ایران دریافت کرده ام. و زنان در این ویدئوها شجاع تر و عصبانی تر از قبل هستند."

او گفت دولت ایران از "زنانی که دست به نافرمانی مدنی و اعتراض مسالمت آمیز می زنند می هراسد."

عفو بین الملل گزارش داده است که سال گذشته حداقل ۳۹ نفر در ارتباط با اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شده اند.

بیشتر بخوانید: