بریتانیا رسماً به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت خلیج فارس می‌پیوندد

ناو دانکن و اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناو دانکن و اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اند

بریتانیا رسماً اعلام کرد به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس می‌پیوندد. این خبر را دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است.

دولت بریتانیا می گوید در این ائتلاف نظامی که با هدف تضمین امنیت کشتیرانی تجاری در خلیج فارس شکل می‌‌گیرد آماده همکاری با ایالات متحده آمریکاست.

بریتانیا گفته دیگر متحدان خود را نیز تشویق خواهد کرد تا به این ائتلاف بپیوندند.

با این حال هنوز نشانی از آن دیده نمی شود که کشورهای اروپایی دیگر قصد ملحق شدن به این ائتلاف را داشته باشند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، روز دوشنبه (۵ اوت) یک بار تاکید کرد که کشورش قصد پیوستن به یک نیروی دریایی بین المللی تحت فرماندهی آمریکا را ندارد. او گفت که آلمان خواهان تاسیس یک ائتلاف اروپایی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

بریتانیا پیشتر به دنبال توقیف یک نفتکش این کشور به دست سپاه پاسداران یک "ائتلاف اروپایی" تشکیل می‌دهد تا از کشتی‌هایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند، حفاظت کند.

در آن زمان، چند کشور اروپایی بلافاصله از این تصمیم بریتانیا حمایت کردند اما ایران تشکیل چنین ائتلافی را محکوم کرد.

بریتانیا هفته گذشته (۳۱ ژوئیه)، در جریان یک کنفرانس بین‌المللی در بحرین موافقت کرد که به یک مأموریت بین‌المللی بپیوندد تا همکاری‌های دریایی را بین کشورهای منطقه افزایش دهد. بریتانیا پیشنهاد داده تا رهبری یکی از کارگروه های دریایی را نیز بر عهده بگیرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایران و بریتانیا یکدیگر را به "دزدی دریایی" متهم کرده‌اند/ تصویر لحظه ورود نیروهای ایرانی به نفتکش بریتانیایی

این مأموریت دریایی قرار است هماهنگی بین نظامیان کشورهای مختلف و حمل و نقل تجاری را افزایش دهد.

بریتانیا گفته تلاش می‌شود در این ماموریت از کشتی‌هایی که در منطقه حضور دارند استفاده شود.

اما اکنون با پیوستن بریتانیا به "ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس"، مشخص نیست که آیا ائتلاف اروپایی جداگانه‌ای نیز تشکیل خواهد شد یا نه.

یکماه پیش آمریکا اعلام کرد به دنبال تشکیل ائتلافی است که تضمین کننده امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز و تنگه باب المندب باشد، یکی در جوار ایران و دیگری در نزدیکی یمن.

آنگونه که بریتانیا می‌گوید این مأموریت دریایی قرار است هماهنگی بین نظامیان کشورهای مختلف و حمل و نقل تجاری را افزایش دهد.

تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در آب‌های جنوب ایران تنها ساعاتی پس از آن اعلام شد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود "آمریکا در حوزه‌هایی که مانند حوزه نظامی ابرقدرت است نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگر خجالت می‌کشند که نامشان در کنار نام آمریکا در لیست باشد".

آقای ظریف امروز در تازه‌ترین کنفرانس خبری‌اش، ایران را مسئول برقراری امنیت در تنگه هرمز خواند.

دولت بریتانیا تا کنون ناوشکن اچ ام اس دانکن نوع ۴۵ و ناوجنگی اچ‌ام‌اس مونتروز ۲۳ را برای حفاظت از کشتی‌هایی با پرچم این کشور به آب‌های جنوب ایران اعزام کرده است.

این دو ناوجنگی تا کنون ۴۷ کشتی تجاری را در تنگه هرمز اسکورت کرده‌اند.

همزمان با پیوستن بریتانیا به ائتلاف دریایی که آمریکا پیشنهاد داده بود، این کشور گفته خود را برای کاهش تنش‌های فزاینده با ایران و همچنین حفظ توافق هسته‌ای با تهران متعهد می‌داند.

در روزهای گذشته، ایران و بریتانیا یکدیگر را به "دزدی دریایی" متهم کرده و خواستار آزادی نفتکش تحت توقیف شده‌اند.

ایران می‌گوید نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو که در توقیف سپاه پاسداران ایران است از مقررات دریانوردی تخلف کرده است.

پیش از توقیف این نفتکش، بریتانیا نیز به درخواست دولت جبل الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را در شمال قاره افریقا و در تنگه جبل الطارق توقیف کرده بوده که همچنان در توقیف است.

تنگه هرمز از شلوغ ترین گذرگاه تجاری جهان است. سالانه ۲۰ درصد از نفت جهان از این تنگه حیاتی و باریک عبور می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ایران: خلیج فارس به حضور نظامیان اروپایی نیاز ندارد