یکی دیگر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای 'بازداشت شد'

عباس واحدیان شاهرودی حق نشر عکس Social media
Image caption عباس واحدیان شاهرودی سال گذشته هم بازداشت شده بود

به گزارش فعالان حقوق بشر، عباس واحدیان شاهرودی، یکی دیگر از ۱۴ نفری که چندی پیش با نوشتن نامه‌ای خواهان استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران شده بودند، در مشهد بازداشت شد.

به گزارش سایت هرانا که اخبار مربوط به حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، آقای واحدیان، نویسنده وفعال مدنی شامگاه یکشنبه ۲۷ مرداد در منزل خود بازداشت شده است.

بنا بر این گزارش هشت مامور امنیتی به منزل آقای واحدیان رفته‌اند و او را "با رفتاری خشونت‌آمیز" بازداشت کرده‌اند.

آقای واحدیان در حالی بازداشت شده که امروز دوشنبه به یکی از شعب دادگاه انقلاب مشهد احضار شده بود.

او مهر ماه پارسال هم بازداشت و به "اقدام علیه امنیت ملی" و "اقدام جهت براندازی نظام" متهم شده بود.

آقای واحدیان در ماه دی سال گذشته با قرار وثیقه آزاد شد.

یک هفته پیش هم تعدادی دیگر از نویسندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای و چند نفر ازحامیان آنها در مشهد بازداشت شدند.

امضاکنندگان این نامه که تعدادی از فعالان مدنی‌ و سیاسی در داخل ایران هستند، خرداد امسال خواهان استعفای رهبری جمهوری اسلامی از قدرت و تغییر قانون اساسی ایران شده بودند.

آنها دراین نامه نوشته بودند: "چانه‌زنی فعالان مدنی نیز بدون استعفای سیدعلی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی - خاصه اصل ۱۷۷ - راه به جایی نخواهد برد."

این اصل درباره شرایط بازنگری و تغییر قانون اساسی و نقش رهبر در این روند است و می‌گوید مسائلی مانند "ولایت امر" در ایران تغییر ناپذیر است.

نویسندگان نامه "استبداد سیستماتیک و غیرمسئول" را عامل نابسامانی‌ها و به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای اصلاح امور ایران عنوان کرده‌اند.

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی ، عباس واحدیان‌شاهرودی، حوریه فرج‌زاده ، کمال جعفری‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری، امضا کنندگان این نامه بودند.

بعد از نوشتن نامه تعدادی از این افراد احضار شده بودند.