ظریف: اگر اروپا به تعهداتش عمل کند به‌طور کامل به برجام برمی‌گردیم، حتی بدون آمریکا

محمدجواد ظریف حق نشر عکس Reuters
Image caption محمدجواد ظریف در جریان سفر به سوئد در جلسه‌ای در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) شرکت کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید اگر اروپایی‌ها به تعهداتی که برای اجرای برجام به ایران داده‌اند عمل کند، جمهوری اسلامی هم اقدامات اخیرش برای کاهش پایبندی به برجام را لغو می‌کند.

آقای ظریف در یک سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) گفت حتی اگر آمریکا به توافق هسته‌ای برنگردد، ایران به شرط اجرای کامل تعهدات از طرف اروپا تنها ظرف چند ساعت به وضعیت اولیه خود در برجام برمی‌گردد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پانزده ماه پیش کشورش را از توافق جامع هسته‌ای ایران که در کنار روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان از امضاکنندگان آن بود، خارج کرد.

ایران بعد از یک سال اعلام کرد که در واکنش به این اقدام آمریکا و همین طور عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان در زمینه رابطه و تجارت با ایران شروع به کاهش اجرای تعهدات خود در قبال برجام می‌کند.

اکنون آقای ظریف می‌گوید عمل اروپا به تعهداتش برای بازگشت کامل ایران به وضعیت قبلی در برجام کافی است.

ایران تاکنون در دو مرحله تعهدات خود در زمینه میزان ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده و همین طور سطح غنی‌سازی اورانیوم را کاهش داده است.

آقای ظریف در سوئد تاکید کرد که ایران قصد خروج از برجام را ندارد بلکه تنها تعهداتش را آن هم در چارچوب این توافق کاهش داده است.

او گفت که اروپا یازده تعهد از جمله در زمینه خرید نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی داده که به آنها عمل نکرده است.

آقای ظریف گفت راه‌اندازی اینستکس، کانال مالی اروپا با ایران برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا، پانزده ماه طول کشیده و هنوز این کانال انتظار ایران را برآورده نکرده است.

تحریم‌های آمریکا به گونه‌ای است که شرکت‌ها و موسسات غیرآمریکایی را هم که با ایران مبادله کنند مجازات و از حضور و فعالیت در ایالات متحده محروم می‌کند.

آقای ظریف که خود از سوی آمریکا تحریم شده، در سخنان خود در موسسه سیپری به اروپایی‌ها هشدار داد که اگر در برابر خواسته‌های دونالد ترامپ مقاومت نکنند، او ممکن است به زودی از آنها انتظارات بیشتری مانند قطع رابطه با چین داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران گفت رفتار دولت دونالد ترامپ غافلگیرکننده است و او نمی‌تواند انتظار داشته باشد رفتار طرف مقابل پیش‌بینی‌پذیر باشد. او گفت غافلگیری متقابل به هرج و مرج منجر می‌شود.

حضور آقای ظریف در سوئد با اعتراض‌هایی هم روبرو شده است. این تجمع‌های اعتراضی عمدتا از سوی سازمان مجاهدین خلق و همین طور احزاب چپ مانند حزب کمونیست کارگری در خارج از ایران برنامه‌ریزی شده است.

وزیر امور خارجه ایران بعد از سفر به فنلاند، سوئد و نروژ برای دیدار با رئیس جمهور فرانسه به این کشور سفر می‌کند.