مطهری: دولت باید پاسخگوی اعتراف اجباری متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای باشند

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی علاوه بر پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" از دولت خواسته از پرونده انفجار در حرم امام هشتم شیعیان و قتل‌های سیاسی روشنفکران ایرانی در دهه هفتاد هم ابهام زادیی کند حق نشر عکس MEHR
Image caption علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی از دولت روحانی خواسته علاوه بر پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" از پرونده انفجار در حرم امام هشتم شیعیان و قتل‌های سیاسی روشنفکران ایرانی در دهه هفتاد هم ابهام زادیی کند

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، با انتقاد از برخورد دولت حسن روحانی با موضوع "اعتراف اجباری متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای" و همچنین "اعدام سریع" یک نفر در این پرونده گفت "دولت و وزیر پیشین اطلاعات حتما باید پاسخگو باشند".

آقای مطهری گفته "اینکه تروری اتفاق افتاده و بعد مسئولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم بدهند و مسئولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست".

آقای مطهری خواستار توضیح دولت ایران و همچنین حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت پیشین ایران شده است.

او گفته است که "موضوع کسانی که به عنوان قاتل شهدای هسته‌ای به جامعه معرفی شدند و مدتی بعد نیز و از روی اجبار اعترافاتی را مطرح کردند و بعد هم آزاد شدند، می‌تواند درسی برای همگان باشد. امیدوارم این موارد عبرتی باشد برای مسئولان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مطهری: باید به متهمان بی‌گناه غرامت پرداخت

علی مطهری همچنین خواستار ابهام‌زدایی از چند پرونده امنیتی دیگر از جمله انفجار در حرم رضا، امام هشتم شیعیان (سال ۱۳۷۳) و قتل‌های سیاسی روشنفکران ایرانی در دهه هفتاد شده است. در پرونده قتل‌های سیاسی روشنفکران نیز فیلم‌هایی افشا شد که نشان می‌داد متهمان برای اخذ اعتراف زیر فشار هستند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، که خود سابقه معاونت وزارت اطلاعات را هم دارد، نیز اخیرا در نشست خبری خود گفته بود "دولت قبلی باید در این باره پاسخگو باشد".

مقام‌های ایران می‌گویند در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ چهار تن از متخصصان و کارشناسان هسته‌ای ایران کشته شدند و یک متخصص دیگر نیز از سوء‌قصد جان به در برده است.

چندی پس از کشته شدن آخرین متخصص هسته‌ای ایران، دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران اعلام کردند مقصران این قتل‌ها که وابسته به اسرائیل بودند دستگیر شده‌اند. صدا و سیمای ایران نیز بر مبنای اعترافات این افراد مستندی به نام "کلوب ترور" ساخت که از صدا و سیمای ایران پخش شد.

Image caption مازیار ابراهیمی می‌گوید بدون هیچ گناهی بازداشت شده و تحت شکنجه شدید به ترور اعتراف کرده‌ است

کمتر از سه هفته‌ پیش، در گزارشی که ژیار گل، گزارشگر بی‌بی‌سی‌ فارسی تهیه کرد، مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت شدگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از شکنجه و فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و همچنین پرونده‌سازی دستگاه قضایی علیه خود گفت.

پس از پخش این گزارش در تلویزیون بی بی سی فارسی، برخی از نمایندگان مجلس ایران خواستار توضیح وزارت اطلاعات شدند اما محمود علوی، وزیر اطلاعات برای پاسخگویی، هنوز جوابی روشن به این سوالات ارائه نداده است.

در این گزارش مازیار ابراهیمی، از متهمان این پرونده می‌گوید علاوه بر او ۱۲ نفر دیگر نیز در این پرونده بازداشت شدند و از آنها اعترافات اجباری اخذ شد. یک نفر از این افراد به نام مجید جمالی فشی "اعدام" شد.

آقای جمالی فشی از جمله کسانی بود که در فیلم "کلوب ترور" تلویزیون ایران، اعترافاتش پخش شد و به همین اتهام سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ اعدام شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران چند روز پیش در واکنش به اظهارات آقای ابراهیمی گفت از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است.