سعید ملک پور: هیچ کس از خروجم از ایران خبر نداشت

سعید ملک پور حق نشر عکس Social media

سعید ملک‌پور که بعد از یازده سال زندان اواسط مردادماه در دوران مرخصی از ایران خارج و به کانادا رفت، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است "هیچ‌کس از خروج او از ایران خبر نداشته است."

براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی، فرهاد سلمانپور از دوستان سعید ملک پور چهارشنبه ۳۰ مردادماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و در حال حاضر در زندان اوین است.

آقای ملک‌پور با اشاره به خبر بازداشت آقای سلمانپور گفت: "هیچ کس از خروج من از ایران خبر نداشت، گویا او به اتهام فراری دادن من بازداشت شده، اما حتی مادر و برادرم در ایران نیز خبر نداشتند و با آنها که خداحافظی کردم گفتم به زندان بر می‌گردم."

آقای ملک پور با تاکید بر اینکه حتی خود او تا روز آخر از خروجش بی خبر بود، می‌گوید "خواهرم برنامه ریزی کرده بود. اما اینکه چرا آقای سلمانپور بازداشت شده واقعا دلیلش را نمی‌دانم. او تنها در دوران مرخصی من از زندان همراهم بود و به احتمال زیاد سر همین موضوع بازداشت شده است."

سعید ملک پور متخصص برنامه‌ریزی کامپیوتری بود و نرم افزاری را برای انتقال عکس طراحی کرده بود که ظاهرا بدون اطلاع او از آن برای راه اندازی سایت‌هایی که از سوی مقام‌های قضایی ایران "مستهجن" توصیف می‌شوند، استفاده شده بود.

او که قبلا در کانادا زندگی می کرد، سال ۱۳۸۷ برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرد، اما بازداشت شد و از آن زمان در زندان بود.

قاضی محمد مقیسه، قاضی پرونده سعید ملک‌پور، نخستین بار در پائیز سال ۱۳۸۹ او را به "اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق طراحی سایت های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، و فساد فی الارض"، به اعدام محکوم کرد و این حکم به تایید دادگاه تجدید نظر نیز رسید.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

حکم اعدام او بعدا متوقف و به حبس ابد تبدیل شد.

آقای ملک پور در ۳۳ سالگی به زندان اوین رفت و حالا هنگام آزادی ۴۴ سال دارد.

او تیرماه امسال برای اولین بار بعد از یازده سال حبس اجازه مرخصی از زندان گرفته بود.