یک مقام ایرانی از احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی ارسباران و‌ بازداشت چند مظنون خبر داد

آتش در ارسباران حق نشر عکس IRNA
Image caption بیش از سه روز از آتش‌سوزی در مناطق مرتفع ارسباران می‌گذرد، اما همچنان مناطقی در حال سوختن است

حمید ظهرابی، معاون سازمان محیط زیست ایران از احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی چند روز اخیر جنگل‌ها و مراتع ارسباران،‌ در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت که "چند فرد مشکوک" هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.

آقای ظهرابی که برای بررسی ابعاد آتش‌سوزی ارسباران امروز،‌ جمعه اول شهریور، ۲۳ اوت به منطقه سفر کرده است به خبرگزاری ایسنا گفت که هرچند اراضی دچار حریق در موقعیتی نیست که "متخلفان با هدف تصرف آتش زده باشند" اما به احتمال قوی بخشی از حریق می‌تواند "با هدف تصرف زمین بوده باشد."

از حدود سه روز پیش مناطق وسیعی از جنگل‌های مرتفع و مراتع سرسبز ارسباران که از مناطق حفاظت شده طبیعت ایران محسوب می‌شوند آتش گرفته است. به گفته مقامات رسمی بیش از ۳۰۰ هکتار از این مناطق در آتش سوخته است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

امروز امیر حاتمی،‌ وزیر دفاع ایران با ابراز نگرانی از ادامه آتش‌سوزی در ارسباران دستور داد با "هماهنگی یگان‌های پروازی هلال‌احمر و هوانیروز، ۳‌ فروند بالگرد (۲ فروند برای جابه‌جایی نیرو و یک فروند بالگرد آب‌پاش ) به منطقه اعزام کنند."

او از همه نیروهای بسیج ‌‌و سپاه، ارتش و مرزبانی خواست که برای اطفای حریق جنگل‌های منطقه ارسباران با همه امکانات اقدام کنند.

در روزهای گذشته خبرهای ضد و نقیضی درباره مهار این آتش‌سوزی منتشر شد.

آقای ظهرابی عصر روز جمعه درباره آخرین وضعیت آتش گفت که آتش‌سوزی که در منطقه حفاظت شده دیزمار در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی رخ داده بود تا صبح امروز به طور کامل مهار شد اما "از بعد از ظهر در روستای اویلق آتش‌سوزی شروع شده است که نیروها در حال خاموش کردن آتش هستند."

او گفت که این منطقه خارج از مدیریت سازمان محیط زیست ایران است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption بیش از سه روز است که مناطقی از شمال آذربایجان شرقی در آتش می‌سوزد، چند بار خبرهایی مبنی بر مهار آتش منتشر شده است

صبح روز جمعه مسئولان ستاد مدیریت بحران آذربایجان شرقی از ادامه آتش سوزی در مناطقی از جنگل‌های ارسباران یا قره‌داغ خبر دادند و سه هلی‌کوپتر ارتش ایران برای کمک به خاموش کردن آتش به منطقه اعزام شده‌اند.

یک مسئول اداره منابع طبیعی آذربایجان شرقی از سوختن حدود ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران خبرداد و گفت که این مناطق شامل "مرتع، مرتع مشجع و جنگل و اراضی جنگی با گونه‌های بلوط، ممرز، شیرخشت، سیاه‌تلو و همچنین گونه‌های نادر و با ارزش اورس بوده است."

اهمیت ارسباران

ارسباران یا قره‌داغ منطقه کوهستانی جنگلی وسیع و متنوعی است در شمال استان آذربایجان شرقی ایران که به دلیل تنوع گونه های گیاهی و جانوری بخشی از آن در سال ۱۹۷۶ به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره، معرفی شد.

ذخیره‌گاه زیست کره، مناطق حفاظت‌شده طبیعی-زیستی بین‌المللی هستند که نیاز به حفاظت خاص دارند.

این منطقه که از تنوع گونه های گیاهی و جانوری برخوردار است چند بار برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهان به سازمان علمی فرهنگی ملل متحد،‌ یونسکو معرفی شده است.

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت دارای تنوع زیست محیطی است. ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه‌های گیاهی شناخته شده در این محدوده هستند.

به گفته آقای ظهرابی، از ابتدای امسال تاکنون، آذربایجان شرقی بیشترین میزان حریق را در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کل ایران داشته است: "گذشته از آتش‌سوزی‌های اخیر، وسعت حریق در این استان به ۴۳۰ هکتار می‌رسد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption آتش‌سوزی در ارتفاعات است و نزدیکترین نقطه‌ای که با خودرو می‌توان به مناطق شعله ور رسید،‌ در فاصله سه کیلومتری است
حق نشر عکس TASNIM
Image caption آتش سوزی چند روز گذشته در منطقه شهرستان خداآفرین؛ به دلیل مرتفع و بادخیز بودن منطقه، آتش به جنگل برگشت

موضوعات مرتبط