زبان ترکی در برخی مدارس ایران 'به طور آزمایشی تدریس می‌شود'

مدارس حق نشر عکس Mehr

آموزش و پرورش آذربایجان شرقی اعلام کرد از ابتدای سال تحصیلی جدید، زبان ترکی به طور آزمایشی در برخی مدارس این استان تدریس خواهد شد.

جعفر پاشایی، مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی اعلام کرد "با بازگشایی مدارس در مهر ماه سال ۹۸، آموزش زبان ترکی در برخی مدارس آذربایجان شرقی به‌صورت پایلوت تدریس می‌شود".

در این طرح دانش‌آموزان هفته‌ای دو ساعت و در مجموع ۶۰ ساعت آموزش خواهند دید.

اجرای آزمایشی آموزش زبان ترکی بر مبنای ابلاغیه صورت می‌گیرد که محمد بطحایی، وزیر آموزش پرورش خطاب به استانداران سراسر ایران صادر کرد.

بر مبنای دستور وزیر آموزش پرورش، آموزش زبان مادری در مقاطع چهارم ابتدایی و نهم دوره اول متوسطه آموزش داده خواهد شد.

محتوا و ساعات آموزش این برنامه بر عهده مدارس هر استان خواهد بود.

آموزش زبان مادری یکی از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بود. آقای روحانی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش موفق به انجام بیشتر این شعارها نشده است.

اکنون مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی می‌گوید "کمیته راهبری پس از تحقیق درباره زمان، مدرس و نحوه آموزش، ظرف یک‌ ماه آینده این طرح را در صحن شورای آموزش و پرورش بررسی کند تا مراحل نهایی آن تکمیل وسپس اجرایی شود".

در دولت حسن روحانی آموزش زبان مادری، به طور محدود درباره زبان کردی اجرا شد.

دانشگاه کردستان از سال ۱۳۹۴ توانست برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات کردی دانشجو بگیرد.

خرداد ماه سال ۱۳۹۵ علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفته بود "دولت دستور داده زبان‌های محلی کردی و تُرکی در مدارس استانهای خاص آموزش داده شود".

فعالان حقوق بشر و حوزه اقلیت‌ها در ایران می‌گویند آموزش زبان مادری گام اول است و اقلیت‌های ایرانی باید امکان "آموزش به زبان مادری" را هم داشته باشند.

بسیاری از فعالان حقوق بشر خواهان به رسمیت شناخته شدن حق آموزش به زبان مادری و انجام مکاتبات رسمی به زبان‌هایی به جز فارسی هستند، موضوعی که مورد تأیید بسیاری از میثاق‌های بین‌المللی هم هست.‌

در مقابل، مخالفان و ملی‌گرایان هشدار می‌دهند که چنین تحولاتی ممکن است به 'تمامیت ارضی ایران ' ضربه بزند.