مکرون جزئیاتی از 'طرح نجات برجام را به ترامپ گفته' است

امانوئل مکرون و دونالد ترامپ ظهر شنبه با هم نهار خوردند حق نشر عکس Getty Images
Image caption امانوئل مکرون و دونالد ترامپ ظهر شنبه با هم نهار خوردند

بنابر گزارش رسانه‌های فرانسه امانوئل مکرون در گفتگویی که هنگام ناهار دو نفره روز شنبه با دونالد ترامپ داشته جزئیاتی از طرح خود برای کاهش تنش میان واشنگتن و تهران را مطرح کرده است.

دستیاران آقای مکرون به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند لغو محدود تحریم نفتی ایران در برابر توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران بخشی از طرح فرانسه است.

خبرگزاری فرانسه عصر شنبه، ۲۴ اوت - دوم شهریور، در گزارشی از دیدارهای دو جانبه امانوئل مکرون با دونالد ترامپنوشت که دستیاران رئیس‌جمهوری فرانسه به این خبرگزاری گفته اند که دو رهبر بر سر مسایلی چون ایران همگرایی‌هایی داشته‌اند.

یک مقام ناشناس دولت فرانسه به اف‌ای‌پی گفته آقای ترامپ در جریان این ناهار کاری که در تفرج‌گاه نزدیک محل برگزاری اجلاس سران گروه هفت در جنوب فرانسه برگزار شد گفته به نظر او تعارض نظامی با ایران روی نخواهد داد.

سران هفت کشور اقتصادی جهان طی دو روز آینده در جنوب فرانسه دور هم خواهد نشست و مهمترین مسائل جهان را بررسی خواهند کرد؛ از جمله تنش در خلیج‌فارس و اختلافات میان تهران و واشنگتن و بحران آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون برزیل.

بر اساس گزارش‌ها بخشی از طرح پیشنهادی آقای مکرون به آمریکا شامل لغو تحریم فروش نفت ایران به چین و هند در برابر توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران فراتر از میران تعیین شده در برجام است.

اخبار مرتبط

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید برای حل تنش اخیر میان تهران و واشنگتن پیشنهادی دارد که آن را با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در میان گذاشته است. او در عین حال گفته باید دید آمریکا تا چه حد حاضر است با این پیشنهاد راه بیاید.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز جمعه پس از سفر به فنلاند، سوئد و نروژ، در دیداری که حساس و کم سابقه توصیف شده، در پاریس با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای ظریف پس از این دیدار، گفت‌وگوها با رئیس جمهور فرانسه را «خوب و سازنده‌» خوانده و گفته تماس‌ها بین روسای جمهور ایران و فرانسه ادامه خواهد داشت. امانوئل مکرون در روزهای گذشته تلاش کرده با ارائه پیشنهادهایی، ایران را متقاعد کند که در توافق هسته‌ای باقی بماند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ظریف: مکرون قول داد برجام در مذاکرات گروه هفت مطرح شود

همزمان با ورود رهبران کشورهای عضو گروه هفت به شهر ساحلی بیاریتز در جنوب فرانسه، هزاران نفر از مخالفان این نشست در این شهر تظاهرات کردند.

فعالان ضدسرمایه‌داری، طرفداران حفظ محیط‌زیست و گروه‌های مختلف ضد جهانی‌سازی، از روز دوشنبه هفته گذشته آرام آرام در شهر بیاریتز جمع شده‌اند تا همزمان با نشست جی هفت، اعتراض‌ خود را نشان دهند.

درباره اجلاس امسال گروه هفت بیشتر بخوانید: