آمریکا: تهدید ایران را جدی می‌گیریم؛ ایران: دولت آمریکا مظلوم نمایی می‌کند

IRAN AND USA حق نشر عکس Getty Images

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید "رژیم قانون‌شکن" ایران یک اندیشکده آمریکا و مدیر عاملش را تهدید کرده و آمریکا این تهدید را "جدی" می‌گیرد. وزارت امور خارجه ایران می‌گوید "از دولت آمریکا انتظاری جز این نمی‌رود که روی به شانتاژ و مظلوم نمایی بیاورد."

دولت ایران دیروز بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده غیردولتی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده بود "هر اقدام قضائی یا امنیتی علیه بنیاد دفاع از دموکراسی یا همدستان ایرانی و غیرایرانی آن مشروع قلمداد می‌شود" چرا که این اقدامات علیه امنیت و منافع مردم و دولت ایران است.

بنیاد دفاع از دموکراسی در واکنش در توئیتر نوشت که این اندیشکده در زمینه "امنیت ملی" تجزیه و تحلیل و تحقیقات مستقل انجام می‌دهد و جمهوری اسلامی که چنین اجازه‌ای را ایران نمی‌دهد حال می خواهد در کشورهای دیگر هم چنین کند:

"جمهوری اسلامی که چهار دهه است ملت بزرگ ایران را اشغال کرده همچنان به سرکوب بی رحمانه مرده و غرات ثروتهایشان و ایجاد آشوب و وویرانی در خاوریمانه ادامه می دهد."

"بنیاد دفاع از دموکراسی قرار گرفتن در لیست رژیم ایران را نشان افتخاری برای خود می‌داند و چشم انتظار روزی است که آمریکایی ها و دیگران بتوانند از ایران آزاد و دموکراتیک دیدن کنند."

چند ساعت بعد مورگان اُرتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتر نوشت: "رژیم غیرقانونی ایران امروز بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده آمریکایی- و مدیر عاملش را تهدید کرد. آمریکا تهدیدهای رژیم را جدی می‌گیرد." خانم اُرتاگوس نوشت آمریکا حکومت ایران را برای "هر اقدامی که امنیت هر آمریکایی را مستقیم یا غیرمستقیم به خطر بیندازد مسئول می‌داند."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در تلگرام به این توئیت پاسخ داد:

"جوسازی‌های وزارت خارجه آمریکا و بنیاد دوبوویتس چیز تازه‌ای نیست. دروغ پردازی و گمراه سازی تخصص آنهاست. از دولت آمریکا انتظاری جز این نمی‌رود که روی به شانتاژ و مظلوم نمایی بیاورد. ایران برای حفاظت از منافع اساسی شهروندان ایرانی از هر ابزار مشروع و منطبق با حقوق بین الملل استفاده خواهد کرد. کسانی که با ایران ستیزان همکاری کنند باید بدانند که دشمنی آنان با ایرانیان، فراموش نشده و بدون هزینه نخواهد بود."

بنیاد دفاع از دموکراسی کمی بعد از یازده سپتامبر از کارشناسان زمینه‌های مختلف و دانشگاهیان شکل گرفت تا "با تحقیقات عمیق و دقیق، فعالیت‌های غیرقانونی را شناسایی کند و گزینه‌هایی برای سیاست‌گذاری ارائه کند، با هدف تقویت امنیت ملی آمریکا و کاهش یا محو تهدیدهای مخالفان و معارضان آمریکا."

تمرکز این موسسه بر سیاست خارجی و امنیت ملی است و به گفته خودش از هیچ دولت خارجی کمک مالی نمی‌گیرد.

این بنیاد با دفاع از سیاست نبرد با تروریسم جورج بوش، مخالفت با تشکیل کشور فلسطین، مخالفتش با برجام و دفاع از تحریم‌های ایران، خود را بعنوان نهادی نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکا و جناح راست حزب لیکود اسرائیل معرفی کرده است.

این بنیاد صدها حامی مالی دارد اما بزرگترین حامیان مالی آن ثروتمندان آمریکایی یهودی هستند که برخی از آنها از الحاق بیت‌المقدس شرقی به اسرائیل حمایت می‌کنند.

این نهاد یکی از بزرگترین منتقدان جمهوری اسلامی است و در سال ۲۰۱۵ از چهار شاهدی که در کمیته بانکداری سنای آمریکا درباره تحریم های ایران حضور یافتند، دو نفر از کارشناسان این بنیاد بودند و یک نفر عضو هیات مشاوران این بنیاد بود.

این بنیاد با دیگر نهادهای طرفدار اسرائیل از جمله آیپاک ارتباط نزدیکی دارد.