ایران می‌گوید برای خرید جنگنده از روسیه و چین پیشنهاد دارد

نمایشگاه ماکس ٢٠١٩ حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایران هم در نمایشگاه هوایی ماکس ٢٠١٩ حضور داشته

یک مقام نظامی ایرانی می‌گوید روسیه و چین برای فروش هواپیماهای جنگنده پیشنهادهایی به ایران داده‌اند.

سرتیپ دوم، عبدالکریم بنی‌طرفی، رئیس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح، درباره خرید جنگنده گفته است: "روس‌ها و چینی‌ها پیشنهاداتی را به ما داده‌اند، البته ما هم پیشنهادات خودمان را داریم."

آقای بنی‌طرفی این صحبت را در حاشیه نمایشگاه هوایی ماکس ٢٠١٩ در مسکو بیان کرد.

در صورت تداوم توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، مشهور به برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران سال آینده لغو خواهد شد. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران یک ماه پیش گفت ایران در حال فراهم کردن "مقدمات" خریدهای نظامی با رفع احتمالی تحریم‌ها است.

رئیس سازمان صنایع هوایی ایران گفته خرید تسلیحات از کشورهای دیگر "منوط به آن است که تاریخ پایان تحریم‌های تسلیحاتی فرا برسد."

آقای بنی‌طرفی تاکید کرده که تا آن زمان "همه اینها در حد مذاکره و صحبت است."

حق نشر عکس Irna
Image caption آقای بنی‌طرفی خبر مذاکره با چین و روسیه را در حاشیه نمایشگاه هوایی ماکس ٢٠١٩ بیان کرده

روسیه جنگنده‌های پیشرفته سوخو را می‌سازد که به کشورهای دیگر هم آنها را فروخته است. چین هم به غیر از هواپیماهای نظامی خود، جنگنده جی-١٧ را به طور مشترک با پاکستان تولید کرده است.

طرف‌های روس یا چینی درباره مذاکره برای فروش جنگنده به ایران موضعی نگرفته‌اند.

جینچی کائو، خبرنگار ارشد از بی‌بی‌سی چینی، می‌گوید چین با مسائل حساسی روبرو است که ایران یکی از آنها است، و به این ترتیب چنین معامله‌ای بعید به نظر می‌رسد.

او می‌گوید: "حتی معامله نفت بین ایران و چین به طور چراغ خاموش انجام می‌شود. لازم به یادآوری است که اختلافات بر سر هواوی نیز شامل معاملاتش با ایران می‌شود."

"مقام‌های چینی هم‌اکنون با چند مساله پیچیده و ادامه‌دار مواجهند: جنگ تجاری با آمریکا، اعتراضات هنگ‌کنگ، اختلافات بر سر دریای جنوبی چین و کاهش رشد اقتصادی. به جز اینها، چین برای هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری آماده می‌شود و دولت بر یک جشن سالگرد بی عیب و نقص متمرکز است و نمی‌خواهد دردسر یا حاشیه‌ای در خارج برایش درست شود."

"در چنین شرایطی، هم‌اکنون بسیار بعید است که خبری رسمی از یک معامله بزرگ نظامی با ایران بشنویم."

نمایشگاه دوسالانه ماکس، که رئیس سازمان صنایع هوایی ایران در آن شرکت داشته، با حضور صدها شرکت و نهاد از کشورهای مختلف در مسکو برگزار می‌شود.

در جریان همین نمایشگاه ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه، دیدار کردند. در روزهای اخیر گزارش‌هایی از فروش جنگنده‌های روسیه به ترکیه منتشر شده است.

ترکیه پیشتر قرار بود جنگنده‌های اف۳۵ را در ناوگان نیروی هوایی خود به کار بگیرد، اما مخالفت آمریکا با استقرار پدافند اس-۴۰۰ روسیه در ترکیه، مانع از آن شد.

پاول آکسنوف، از بی‌بی‌سی روسی، می‌گوید محرمانه بودن امور مربوط به اف-۳۵ و سوخو-۵۷ روسیه، باعث می‌شود که مقایسه آنها دشوار باشد.

این جنگنده‌ها رادارگریز هستند. جنگنده جی-٢٠ چین نیز رادارگریز است.