ترکیه: آدریان دریا به لبنان می‌رود؛ لبنان: اطلاعی نداریم

آدریان دریا حق نشر عکس Getty Images

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر تغییر مسیر نفتکش غول‌پیکر آدریان دریا ۱ به سمت بندر اسکندرون در ترکیه، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که مقصد این ابرنفتکش لبنان است.

اما علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان به خبرگزاری رویترز گفت دولت لبنان از این موضوع که نفتکش ایرانی آدریان دریا راهی بنادر این کشور است، اطلاعی ندارد و درخواستی هم درباره پهلو گرفتن این نفتکش دریافت نکرده است.

امروز خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که براساس داده‌های سایت پیگیری ترافیک دریایی، آدریان دریا در حال حرکت به بندر اسکندرون در جنوب شرق ترکیه است.

ساعتی پس از انتشار این خبر مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که نفتکش ایرانی به سمت لبنان خواهد رفت.

ایران دوشنبه گذشته اعلام کرد که بار این نفتکش را فروخته است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران دوشنبه(۲۶ اوت) گفت: "مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند. ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند."

آقای ربیعی از خریدار نفت نام نبرد و نگفت که آیا نفت پیش یا بعد از توقیف نفتکش فروخته شده است.

آدریان دریا ۱ که تا اواخر دوره توقیف "گریس ۱" نام داشت روز چهارم ژوئیه توسط نیروی دریایی بریتانیا و پلیس جبل الطارق ضبط شد که دلیل آن سوءظن نسبت به نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه عنوان شد.

دادگاهی در جبل الطارق دستور آزادی این نفتکش را روز ۱۵ اوت صادر کرد که علیرغم تلاش لحظه آخر آمریکا برای توقیف مجدد آن بود.

بنابه گزارش این نفتکس با ۲.۱ میلیون بشکه نفت به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار در روز ۱۸ اوت به سوی شرق مدیترانه حرکت کرد.

مقصد کشتی ابتدا بندر کالاماتا در یونان فهرست شده بود اما پس از آنکه یونان از ارائه هرگونه خدمات به این کشتی خودداری کرد، مقصدش را به بندر مرسین در ترکیه تغییر داد.

حق نشر عکس Getty Images

این نفتکش ساخت کره جنوبی، در مالکیت صاحبان روسی و در اجاره جمهوری اسلامی ایران بود.

نفتکش در پاناما ثبت شده بود و با پرچم آن کشور حرکت می‌کرد. پس از توقیف کشتی، دولت پاناما پرچم خود را از نفتکش پس گرفت و دولت ایران گفت که با موافقت مالکان کشتی، نام آن به آدریان دریا-۱ تغییر یافته و با پرچم ایران حرکت خواهد کرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا چند روز پیشتر به خبرگزاری رویترز گفت که دولت این کشور فعالانه پیگیر تحریم‌های خود علیه ایران است تا از هرگونه کمک بخش خصوصی کشورهای مختلف به این نفتکش جلوگیری کند.

ایالات متحده گفته است که این کشتی به منظور کمک به اهداف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عازم سوریه بوده و حکم قضایی توقیف آن را دریافت کرده است. پیشتر گفته شد یک دادگاه فدرال ایالات متحده به درخواست دولت این کشور حکم توقیف این نفتکش را صادر کرده است.

مقام آمریکایی گفته است که "به بخش دریانوردی تجاری جهان هشدار داده شده است که ما فعالانه و با رویکردی تهاجمی تحریم‌های خود را به اجرا می‌گذاریم."