فرانسه در صورت موافقت آمریکا '۱۵میلیارد دلار خط اعتباری برای نفت ایران باز می‌کند'

روسای جمهور ایران و فرانسه پیش از این در چند گفت و گوی تلفنی درباره راه حل هایی برای کاهش تنش ها و باقی نگه داشتن ایران در برجام به توافق های ابتدایی رسیده بودند حق نشر عکس Irna
Image caption روسای جمهور ایران و فرانسه پیش از این در چند گفت و گوی تلفنی درباره راه حل هایی برای کاهش تنش ها و باقی نگه داشتن ایران در برجام به توافق های ابتدایی رسیده بودند

گزارش شده است که دولت فرانسه در صورت موافقت ایالات متحده آمریکا یک خط اعتباری ۱۵ میلیاردی برای پیش خرید نفت ایران باز خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید در صورت همراهی ایالات متحده، این خط اعتباری تا پایان سال جاری میلادی گشوده خواهد شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفته است که شرط گشوده شدن این خط اعتباری بازگشت کامل ایران به توافق اتمی با قدرت های جهانی موسوم به برجام و همچنین موافقت آمریکا با گشایش این خط اعتباری است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که از توافق هسته ای با ایران خارج و تمامی تحریم های اتمی را مجددا علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته، پیشتر نشانه‌هایی از موافقت با این خط اعتباری را بروز داده بود.

آقای ترامپ در جراین سفر اخیرش به فرانسه گفته بود ایرانی ها به خاطر داشتن منابع نفت می‌توانند به خط اعتباری خارجی برای ساخت کشورشان دست یابند.

حق نشر عکس AFP
Image caption روسای جمهور فرانسه و آمریکا اخیرا با هم در اجلاس جی هفت دیدار کرده اند

روسای جمهور ایران و فرانسه پیش از این در چند گفت و گوی تلفنی درباره راه حل هایی برای کاهش تنش ها و باقی نگه داشتن ایران در برجام به توافق های ابتدایی رسیده بودند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در هفته های اخیر دوبار به فاصله دو روز به فرانسه سفر و با امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است. سفر دوم آقای ظریف به شهر محل برگزاری اجلاس رهبران گروه ۷ بود که دونالد ترامپ هم در آن حضور داشت.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هشدار داده است که اگر اروپا به تعهداتش در برجام عمل نکند، ایران تا روز پنجشنبه یعنی سه روز دیگر بار دیگر سطح اجرای تعهداتش را در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

آقای روحانی گفته است که بازگشت ایران به شرایط پیش از کاهش تعهدات، سریع خواهد بود.

مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند که انتظار دارند شرایط فروش نفت این کشور و بازگشت پول آن فراهم شود. ایالات متحده با خروج از برجام تحریم های بی سابقه ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته و درآمدهای این کشور را که عمدتا متکی به نفت و محصولات نفتی است، هدف گرفته است.

با اعمال تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران صادرات نفت این کشور حدودا دو میلیون بشکه کاسته شده است. صادرات نفت ایران پیش از تحریم های آمریکا در ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

پس از شروع مجدد تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مشتریان اروپایی نفت ایران با وجود داشتن مجوز از سوی آمریکا، از خرید نفت از ایران خودداری کردند.

ایران امیدوار است که با گشایش خط اعتباری، امکان فروش نفت و کسب درآمد بیشتر برای این کشور فراهم شود.