نامه نمایندگان مجلس به رئیسی: احکام سنگین و برخورد با فعالان مدنی را اصلاح کنید

مجلس حق نشر عکس yjc

شماری از نمایندگان مجلس در نامه به رئیس قوه قضائیه خواستار "اصلاح احکام صادره برای مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، ندا ناجی و تغییر رفتار با نوشین جعفری" شدند.

نمایندگان به ابراهیم رئیسی نوشته‌اند "این سخت‌گیری‌ها که به بهانه حفظ نظام انجام می‌شود و هیچ ضرورتی ندارد، اصلاح شود".

عاطفه رنگریز و ندا ناجی از فعالان حقوق زنان و مرضیه امیری روزنامه‌نگار از ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بازداشت به سر می‌برند.

دادگاه انقلاب خانم رنگریز را به ۱۱سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق را به ۱۰ سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرده است.

نمایندگان در این نامه نوشته‌اند "اخیرا احکام سنگینی در خصوص برخی خبرنگاران مانند خانم‌ها مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و ندا ناجی به اتهام حضور در تجمع کارگران در روز کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی صادر شده است که اقناع جامعه را با مشکل مواجه کرده است".

این نمایندگان نوشته‌اند "اگر جرم آنها حضور در تجمع بوده که خلاف قانون اساسی نیست و اگر تهیه گزارش بوده وظیفه ذاتی آنها بوده است".

نمایندگان همچنین به رفتاری که درباره خانم نوشین جعفری، هنرمند و فعال اجتماعی بازداشتی صورت گرفته، اعتراض کرده‌اند.

نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر از اواسط مردادماه سالجاری بازداشت شده است. مأموران امنیتی یک اکانت اینستاگرامی به نام "یار دبستانی" به نوشین جعفری منتسب کرده‌اند.

اوایل شهریور از اکانت خصوصی اینستاگرام او یک "پیامی صوتی" برای شیوا نظر‌آهاری، فعال مدنی، ارسال شد. خانم جعفری در این پیام صوتی می‌گوید "تحت فشار" است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران نیز در واکنش به بازداشت خانم جعفری گفت: "فردی به لحاظ اهانتی که به حضرت سیدالشهدا و عزاداری کرده بود و تبلیغی که علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی داشت، تحت تعقیب قرار گرفت. در بازرسی از اماکن و تجهیزات فنی مربوط به این شخص، یک سری مستندات جدید هم به دست آمد که دون شان افراد و اشخاص و حرفه های شاغل در جامعه است. این موضوع در حال بررسی است.‎"

بیش از این ۲۰۰ تن از هنرمندان و سینماگران از بازداشت او انتقاد کرده بودند.

علی مطهری، الیاس حضرتی، محمود صادقی، مصطفی کواکبیان، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی و حمیده زرآبادی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

پیش از این پروانه سلحشوری، نماینده تهران، در اظهاراتی به برخوردهای قوه قضاییه ایران با چند نفر از کنشگران و روزنامه‌نگار‌ان زن اعتراض کرده بود.

چند روز پیش نیز شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر که اواسط مردادماه سالجاری بازداشت شده، پیشتر در منزلش دستگیر شده است.

او همچنین از حکم زندان طولانی برای مرضیه امیری روزنامه نگار و عاطفه رنگریز، پژوهشگر انتقاد کرده که در حاشیه تجمع اعتراضی کارگران بازداشت شدند

خانم سلحشوری در جلسه علنی مجلس به وضعیت بازداشت نوشین جعفری، عکاس زندانی اعتراض کرده بود.