نتانیاهو از رهبران جهان خواست با ایران گفت‌وگو نکنند

نتانیاهو حق نشر عکس Getty Images
Image caption بنیامین نتانیاهو از منتقدین سرسخت برجام محسوب می‌شود

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه از تمامی رهبران قدرت‌های جهان درخواست کرد تا باب گفت‌وگو را با ایران باز نکنند.

آقای نتانیاهو این درخواست را پس از آن بیان کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر از احتمال دیدارش با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران برای حل تنش‌ها سخن گفت.

آقای ترامپ گفت که اگر ایران بخواهد "ظرف ۲۴ ساعت" مساله حل خواهد شد.

اما نخست‌وزیر اسرائیل، پیش از ترک کشورش برای سفر به لندن گفت: "اکنون زمان گفت‌وگو با ایران نیست. اکنون زمان افزایش فشار بر ایران است."

آقای نتانیاهو در سفرش با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ملاقات می‌کند.

این از معدود دفعاتی است که آقای نتانیاهو به شکل علنی مخالفتش را با دونالد ترامپ درباره ایران، بیان می‌کند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین از مقام‌های فرانسوی نیز خواسته تا از ارتباط و میانجیگری برای حل بحران ایران خودداری کنند.

دولت اسرائیل از مخالفان سرسخت برجام است و بنیامین نتانیاهو می‌گوید این توافق، عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تضمین نمی‌کند.

همزمان این کشور می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و سران نظامی‌اش - به ویژه فرماندهان سپاه پاسداران و شخص رهبر ایران - این کشور را به نابودی تهدید می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو که بیش از یک دهه است در تل‌آویو قدرت را در دست دارد، در بخش عمده دوران قدرتش، مقابله با ایران را به یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی دولتش تبدیل کرد.

او حالا یکبار دیگر برای حیات سیاسی خود در حال مبارزه است و در روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) باید در انتخابات سراسری این کشور برای کسب رای، با نامزدهای دیگر رقابت کند.

منتقدین آقای نتانیاهو در اسرائیل می‌گویند، نزدیکی او با احزاب دست راستی خارجی (از جمله در آمریکا و بریتانیا) موجب شده تا موقعیت اسرائیل در برابر دیگر متحدینش آسیب ببیند.

روز چهارشنبه، زمانی که آقای ترامپ در برابر پرسشی در ارتباط با دیدار احتمالی با حسن روحانی قرار گرفت، گفت: "همه چیز ممکن است. آنها (ایرانی‌ها) علاقه‌مندند که مشکلشان حل شود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ روز چهارشنبه و به رغم اینکه ایران اعلام کرد گام سوم نقض برجام را بر می‌دارد گفت دیدارش با روحانی، ممکن است

در عین حال مقام‌های ایرانی بارها احتمال مذاکره با آمریکا و ملاقات با دونالد ترامپ را رد کرده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، شخصا چنین مذاکره‌ای را برای مقام‌های دولت، ممنوع کرده است.

حسن روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که از روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) آغاز می‌شود، به نیویورک سفر خواهد کرد.

در پی اظهارات آقای روحانی که گفته بود حاضر است به خاطر "منافع ملی و مصالح کشور" با هر کسی ملاقات کند، این گمانه مطرح شده بود که او در حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل با دونالد ترامپ ملاقات کند.

اما در اظهارنظرهای علنی، مقام‌های ایرانی امکان هرگونه مذاکره را رد کرده‌اند و می‌گویند تا زمانی که آمریکا به برجام بازنگردد، چنین ملاقاتی صورت نخواهد گرفت.

در مقابل، تحریم‌های سخت‌گیرانه و کمپین "فشار حداکثری" واشنگتن موجب شد تا ایران به شکل گام‌به‌گام، بخش‌هایی از تعهداتش را در برجام زیر پا بگذارد.

روز چهارشنبه نیز دولت ایران اعلام کرد که به دلیل بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های طرف‌های اروپایی برجام، سومین گام نقض برجام را برمی‌دارد.

بنیامین نتانیاهو در واکنش به این اقدام گفت: "یک نقض دیگر، یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر از سوی ایران و اینبار به سوی حوزه تسلیحات هسته‌ای."

به گفته حسن روحانی تمامی گام‌های اخیر ایران بر اساس قوانین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای هستند و تنها شامل محدویت‌های مضاعفی می‌شوند که ایران در برجام پذیرفته بود.

ضمن اینکه ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای را نه برای تولید سلاح، بلکه برای تولید برق توسعه داده است.

دیدار در لندن

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه در لندن با همتای بریتانیایی‌اش ملاقات کرد

آقای نتانیاهو بعد از رسیدن به لندن و ملاقات با نخستوزیر بریتانیا، از مواضع بوریس جانسون در حمایت از یهودیان ستایش کرد.

به گفته منابع دولتی اسرائیل، نتانیاهو در این دیدار به جانسون گفت: "ما با چالش تهاجم ایران و تروریسم روبه‌رو هستیم و من علاقه‌مندم درباره اینکه چطور می‌توانیم برای دستیابی به صلح علیه این چالش‌ها با هم همکاری کنیم، صحبت کنم."

بریتانیا همانند باقی امضاکنندگان اروپایی برجام از طرفداران حفظ این توافق است و تاکنون در برابر فشارهای اسرائیل مقاومت کرده است.

آقای جانسون که از حامیان اسرائیل محسوب می‌شود، از جمله سیاستمداران بریتانیایی است که طرفدار تشکیل کشور مستقل فلسطین نیز هست؛ از مواضعی که برخی از اعضای کابینه دست راستی آقای نتانیاهو با آن مخالفند.