آمریکا: ناکامی ایران در حل نگرانی‌های آژانس کاملا غیرقابل قبول است

جلسه فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی در وین در حال برگزاری است حق نشر عکس Reuters
Image caption جلسه فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی در وین در حال برگزاری است

نمایندگی ایالات متحده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنچه را که "ناکامی ایران" در حل نگرانی آژانس درباره مواد یا فعالیت های اتمی اعلام نشده خوانده، "غیرقابل قبول" دانسته است.

در بیانیه نمایندگی آمریکا در نشست دوره ای شورای حکام آژانس گفته شده است که "هر نشانه‌ای مبنی بر عدم همکاری ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در موضوعات مرتبط با مواد یا فعالیت های هسته‌ای اعلام نشده، سئوالات جدی و عمیق ایجاد می کند".

نمایندگی آمریکا در آژانس گفته است که "عدم موفقیت ایران در حل نگرانی های آژانس در این باره کاملا غیرقابل قبول است".

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در توییتر خود از آنچه "عدم همکاری کامل ایران با آژانس" خوانده انتقاد کرده و گفته که ایالات متحده جلوی تمام مسیرهای رسیدن ایران به سلاح اتمی را خواهد گرفت.

جلسه فصلی شورای حکام آژانس که متشکل از سی و پنج دولت عضو است، از روز گذشته در وین و با گزارش مدیرکل موقت به اعضا آغاز شده است.

کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز گذشته در کنفرانس خبری خود از ایران خواست تا "به سرعت" به پرسش‌های آژانس درباره برنامه اتمی خود پاسخ بدهد.

حق نشر عکس IAEA
Image caption شورای حکام آژانس متنشکل از سی و پنج عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است

آقای فروتا روز یکشنبه (۸ سپتامبر) و یک روز پیش از شروع جلسه شورای حکام در تهران با مقام های جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده بود. او دیدار با مقام های ایرانی را "سازنده" خوانده اما در ادامه خواستار "همکاری کامل، به موقع و سریع" ایران شد.

مدیرکل موقت آژانس جزئیات سئوال از ایران را اعلام نکرده اما گفته "این پیام از سوی مقامات ایران به درستی درک شد که در حال حاضر زمان چقدر در ماموریت آژانس حیاتی است".

همزمان با سفر مدیرکل موقت آژانس به تهران رسانه ها از قول دیپلمات ها اعلام کرده بودند که در نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک "انبار مخفی هسته‌ای" توصیف کرده بود آثاری از اورانیوم وجود داشته است.

مشخص نیست که سئوالات مدیرکل آژانس از ایران مرتبط با این موضوع است یا خیر اما مقام های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اند که هیچ فعالیت اعلام نشده یا مخفی اتمی ندارند.

ساعاتی پس از شروع جلسه حکام در روز گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس خبری گفت که ایران در استان فارس تاسیسات مخفی اتمی برپا کرده بود اما به محض اینکه مطلع شد اسرائیل از وجود آن با خبر است، این مرکز را برچید.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته های نخست وزیر اسرائیل را "نمایش جدید" خوانده و او را متهم کرده که به دنبال به راه انداختن جنگ است. نخست وزیر اسرائیل گفته بود که مقام های جمهوری اسلامی ایران "به طور سازمان یافته دروغ می‌گویند".