ایران: نفتکش بریتانیایی رفع توقیف شده؛ مالک نفتکش: کشتی هنوز در ایران است

ایران نفتکش بریتانیایی "استنا ایمپرو" را دو هفته پس از توقیف ابرنفتکش ایرانی گریس ۱ (آدریان دریا) توقیف کرد حق نشر عکس PA
Image caption ایران نفتکش بریتانیایی "استنا ایمپرو" را دو هفته پس از توقیف ابرنفتکش ایرانی گریس ۱ (آدریان دریا) توقیف کرد

ایران می‌گوید مراحل رفع توقیف کشتی استنا ایمپرو نهایی شده اما پرونده رسیدگی به برخی تخلفات آن و خسارتی که این کشتی به محیط زیست زده، همچنان باز است. اما مالک کشتی می‌گوید با وجود رفع توقیف کشتی هنوز هم در ایران است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته مالک و کاپیتان کشتی برای همکاری در رسیدگی به تخلفات کشتی تعهد داده‌اند.

اریک هانل، مدیرعامل شرکت سوئدی استنا بالک و مالک نفتکش استنا ایمپرو می‌کوید این نفتکش همچنان در توقیف است. او گفته مذاکره‌ای با ایران نداشته و از اتهامات رسمی علیه خدمه و شرکت اطلاعی ندارد.

او گفته نیروهای سپاه همچنان داخل کشتی هستند و امکان حرکت کشتی از بندرعباس وجود ندارد.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا هم دو روز پیش از آزادی این کشتی خبر داده بود.

‌سپاه پاسداران خبر توقیف این نفتکش را روز ۲۸ تیر اعلام کرد.

نفتکش استینا ایمپرو تحت پرچم بریتانیا است. این کشتی زمانی توقیف شد که از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی می‌رفت.

ایران دو هفته بعد از اینکه دولت جبل‌‌الطارق،‌ نفتکش ایرانی گریس ۱(آدریان دریا) را توقیف کرده بود، این نفتکش بریتانیایی را به اتهام نقض "قوانین بین‌المللی دریایی" توقیف کرد.

بریتانیا توقیف نفتکش "استنا ایمپرو" از سوی ایران را اقدامی برای "مقابله به مثل" خواند و محکوم کرد.

‌شرکت سوئدی مالک استنا ایمپرو هم گفته بود از هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه این تانکر قوانین دریایی را زیر پا گذاشته است مطلع نیست.

بعد از توقیف نفتکش "استنا ایمپرو"، بریتانیا به طور رسمی به ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت خلیج فارس پیوست. به دنبال توقیف این نفتکش بریتانیایی، چند کشور عضو اتحادیه اروپا نیز از طرح مقدماتی خود برای تشکیل یک ائتلاف نظامی اروپایی برای محافظت از کشتی‌های‌شان در تنگه هرمز علیه تهدیدهای احتمالی ایران خبر دادند.

در ماه‌های اخیر بریتانیا سه ناو جنگی خود را به آبهای بین‌المللی جنوب ایران اعزام کرده است. بریتانیا هدف از اعزام این نفتکش‌ها را مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران و تضمین کشتیرانی آزاد در آبهای بین‌المللی عنوان کرده است.

در مقابل این اقدامات، ایران اعلام کرده قرن‌ها است که امنیت خلیج فارس را بر عهده داشته و مصمم است که این نقش را ادامه دهد. ایران حضور نیروهای خارجی را عامل تنش می‌داند.