انتشار عکسی از مقتدی صدر در کنار آیت‌الله خامنه‌ای

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption مقتدی صدر در مراسم عزاداری امام سوم شیعیان در کنار آیت الله علی خامنه ای. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه هم در کنار صدر حضور داشته است

دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران عکسی منتشر کرده که مقتدی صدر از رهبران شیعه عراق را در کنار آقای خامنه‌ای و سرلشکر قاسم سلیمانی در مراسم عزاداری رسمی نشان می دهد. رسانه های حکومتی ایران می گویند که آقای صدر در چند روز گذشته در قم حضور داشته است.

مقتدی صدر در سال های پس از سقوط صدام از رهبران تندروی عراق بوده که روابط بسیار نزدیکی هم با جمهوری اسلامی ایران داشت اما در جریان انتخابات پارلمانی عراق از ایران فاصله گرفت و اعلام کرد که حاضر نیست ایران با گروه‌های عراقی که به ایران نزدیک هستند، در پارلمان ائتلاف کند. پیش از این او سال ها در ایران اقامت داشته است.

حزب الدعوه، مجلس اعلا و سازمان بدر از نهادهای پرنفوذ عراقی هستند که از حمایت تاریخی جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده اند. سپاه مهدی که زمانی مقتدی صدر آن را رهبری می کرد و با نیروهای آمریکایی مستقر در عراق درگیر می شد، تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است.

مقتدی صدر همچنین خواهان پرچیده شدن نیروهای حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق پس از نابودی کامل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق بوده که نقطه مقابل دیدگاه رهبر ایران بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد بن سلمان و مقتدی صدر در عربستان سعودی

این نیرو با حمایت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد. آیت الله خامنه ای پیش از این از نخست وزیر عراق خواسته بود که این نیرو را حفظ کند.

پس از دور شدن مقتدی صدر از ایران که همزمان با بازگشایی سفارت عربستان سعودی در عراق بود، او به دعوت رهبران سعودی به عربستان سفر و با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرد.

دفتر مقتدی صدر هدف از این سفر را تقویت جریان اعتدال و گفتگو در منطقه اعلام کرد و خواهان گسترش روابط عراق با عربستان در ابعاد مختلف شده بود.

سخنگوی رسمی صدر، صلاح العبیدی اعلام کرده بود که عراق نمی‌خواهد به صحنه درگیری بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تبدیل شود، بلکه خواهان حفظ روابط مستقل با هر دو طرف است.