روحانی: مذاکره با آمریکا در شرایط تحریم معنا و مفهوم ندارد

حسن روحانی و امانوئل مکرون

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حسن روحانی طی دو ماه گذشته چند بار تلفنی با امانوئل مکرون گفتگو کرده است

بنابر گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود گفته در صورت نهایی‌شدن توافقات با اروپا تهران آماده است به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد اما برای آغاز مجدد گفتگوهای گروه ۱+۵ ابتدا باید تحریم‌های آمریکا برداشته شود.

دو رئیس‌جمهور طی چند ماه گذشته بارها تلفنی با هم گفتگو کرده‌اند که توافق هسته‌ای موسوم به برجام و تنش‌های اخیر در خلیج‌فارس رئوس این گفتگوها گزارش شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، چهارشنبه شب، یازدهم سپتامبر، به نقل از آقای روحانی نوشت: "از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد."

رئیس جمهور فرانسه تلاش دارد با میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن، ضمن کاهش تنش میان دو کشور از فروپاشی کامل توافق هسته‌ای موسوم به برجام جلوگیری کند.

اخبار مرتبط

ایران از دو ماه پیش مرحله به مرحله از تعهدات خود در قالب این توافق عقب ‎نشینی کرده و می‌گوید تا زمانی که اروپا به تعهدات خود در جهت تامین منافع اقتصادی ایران به ویژه امکان فروش نفت عمل نکند بر اساس بک برنامه زمان‌بندی شده از برجام عدول خواهد کرد.

پیش از سخنان عصر چهارشنبه رئیس‌جمهوری ایران، مجید تخت روانچی، نماینده دائم این کشور در سازمان ملل متحد هم گفته بود: "ما بارها اعلام کرده‌ایم و رئیس‌جمهور ایران هم به صراحت نظر داده تا زمانی که این تحریم‌های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران، ادامه دارد، جای صحبت و مذاکره نیست".

بیشتر بخوانید

این اظهارات مقام‌های ایران را می‌توان واکنشی به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دانست که روز چهارشنبه در برابر پرسش خبرنگاران احتمال کاهش تحریم‌های ایران پیش از ملاقات احتمالی با حسن روحانی را رد نکرد.

صبح چهارشنبه، آقای ترامپ که با سیلی از سوالها درباره علل برکناری جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود روبرو شده بود به خبرنگاران گفت که باور دارد "تهران به دنبال توافقی با واشنگتن است".

توضیح صدا،

تأثیر برکناری بولتون بر سیاست آمریکا در قبال ایران‏

امروز همچنین روزنامه اسرائیلی جروزلم پست گزارش داد که آقای ترامپ در حال بررسی کاهش تحریم‌های ایران است. در این گزارش آمده استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم با این ایده موافق است.

در گزارشی دیگر وب‌سایت آمریکایی "بلومبرگ"، کاهش تحریم ایران با هدف ملاقات با حسن روحانی، با مخالفت جدی جان بولتون روبه‌رو بوده و اندکی بعد از این مخالفت بسیار شدید، دونالد ترامپ از او خواسته تا از مقامش کناره‌گیری کند.

به نوشته بلومبرگ، این ایده که آمریکا تحریم ایران را کم کند تا رئیس‌جمهور آمریکا بتواند با رئیس‌جمهور ایران ملاقات کند، روز دوشنبه در جلسه‌ای در دفتر آقای ترامپ در کاخ سفید مطرح شده است و همان جا، وزیر خزانه‌داری حمایتش را از این طرح بیان کرده است.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گزارش شده که دونالد ترامپ به دنبال ترتیب دادن ملاقاتی با حسن روحانی، در حاشیه جلسه مجمع عمومی سازمان ملل است

روی خوش ترامپ به طرح امانوئل مکرون

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

امیر پیام - بی‌بی‌سی

شامگاه چهارشنبه نشریه دیلی‌بیست آمریکا در گزارشی اختصاصی مدعی شد که چهار منبع خبری مطلع از مکالمات تلفنی میان دونالد ترامپ و امانوئل مکرون گفته‌اند که رئیس‌جمهور آمریکا طی چند هفته گذشته به پیشنهاد همتای فرانسوی خود مبنی بر گشایش خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری در برابر بازگشت ایران به تعهدات خود در قالب برجام، رغبت بیشتری نشان داده است.

بنابر این گزارش این "روی خوش" گویا در خلال اجلاس اخیر سران گروه هفت در فرانسه که در حاشیه آن محمدجواد ظریف هم سفری غیرمنتظره و کوتاه به محل برگزاری آن داشت قوت گرفته است.

دیلی‌بیست نوشته دو نفر از چهار منبع خبری این نشریه گفته‌اند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم به نظر با پیشنهاد فرانسه مشکلی ندارد.

هم زمان آن‌طور که از محتوای منتشر شده از گفتگوی چهارشنبه شب آقایان روحانی و مکرون استنباط می‌شود رئیس‌جمهوری ایران اکنون بازگشت کامل به تعهدات برجامی را تنها به اجرای تعهدات اروپا منوط دانسته است.

بدین ترتیب شاید تنها مانع فعلی بر سر موفقیت طرح آقای مکرون این باشد که او برای اختصاص خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فروش نفت ایران باید رضایت آقای ترامپ را جلب کند.

اروپا اگر چه با گشایش سیستم مالی اینستکس تلاش کرد بخشی از تنگناهای اقتصادی ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا را جبران کند اما به نظر می‌رسد برای اختصاص خط اعتباری به ارزش ۱۵ میلیارد دلار معافیت از تحریم‌های آمریکا ضروری است.

در صورت تحقق یافتن این گمانه‌زنی‌ها هم ایران می‌تواند مدعی شود بدون کرنش مستقیم در برابر فشار حداکثری آمریکا توانسته خسارات ناشی از تحریم‌ها را خنثی و اروپا را همراه خود کند و هم دونالد ترامپ می‌تواند با صدور این معافیت (نه لغو تحریم‌ها که عقب‌نشینی تفسیر خواهد شد) به همگان نشان دهد برای مذاکره با رهبران ایران جدی است و به قول خودش "نه به دنبال تغییر رژیم است و نه بد ایران را می‌خواهد".