فرمانده هوافضای سپاه: پهپاد آمریکایی را یک نیروی آتش به اختیار ساقط کرد

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران حق نشر عکس Tasnim

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته است که در جریان ساقط کردن پهپاد تجسسی آمریکا در خلیج فارس، "یک افسر جزء" سپاه "آتش به اختیار" عمل کرده و وی "بعد از زدن پهپاد متوجه" چنین کاری شده است.

آقای حاجی‌زاده در بخش دیگری گفته که ایران و آمریکا تمایل به جنگ با یکدیگر ندارند اما "ممکن است نیروهای در میدان که در تماس با هم هستند، دست به چنین اقدامی بزنند که در این صورت ممکن است جنگی شروع شود."

سخنان این فرمانده سپاه در حالی منتشر شده که پیشتر در مراسمی در شهر مشهد از "نظامیان سرنگون کننده پهپاد آمریکایی" تقدیر شده بود و آقای حاجی‌زاده نیز جزو کسانی بود که مورد تقدیر قرار گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از سرنگونی پهپاد این احتمال را مطرح کرد که "شاید ایران در ساقط کردن این پهپاد اشتباه کرده باشد".

آقای ترامپ گفته بود: "من احساس می‌کنم این اشتباه توسط فردی رخ داده که نباید این اشتباه را انجام می‌داد."

آقای حاجی‌زاده در ادامه همچنین گفت که پس از سرنگون کردن پهپاد آمریکایی تمام نیروهای نظامی ایران در "آماده‌باش" بوده‌اند و ایران دو پایگاه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و یک ناو آمریکایی در دریای عمان را هدف گرفته بود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه: ایران و آمریکا به دنبال جنگ نیستند

حاجی‌زاده می‌گوید: "به طور مشخص پایگاه العدید (پایگاه آمریکایی‌ها در قطر)، پایگاه الظفره (پایگاه آمریکایی‌ها در امارات) و یک ناو آمریکایی در دریای عمان هدف گیری شده بود که در صورت واکنش آمریکا، آنها را مورد اصابت قرار می دادیم."

این فرمانده ارشد سپاه از برد موشک‌های ایران سخن گفته و افزوده: "لازم است همه بدانند که تمامی پایگاه‌های آمریکایی و شناورهای آنها تا فاصله ۲هزار کیلومتری زیر برد موشک های ما قرار دارد."

صبح پنجشنبه ۳۰ خرداد(۲۰ ژوئن)یک فروند پهپاد از نوع آر-کی گلوبال هاک متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - هنگام پرواز بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا نیروهای ایرانی سرنگون شد.

حق نشر عکس USAF
Image caption سپاه پاسداران محل هدفگیری پهپاد را "حریم هوایی ایران" عنوان کرده است. این پهپاد هنگام پرواز در ارتفاع بالا امکان رصد منطقه وسیعی را دارد.

سپاه پاسداران انقلاب گفته بود که این پهپاد را در فضای ایران هدف قرار داده و سرنگون کرده اما منابع نظامی آمریکا پرواز آن را در آسمان ایران را تکذیب کرده‌اند.

ناوسروان بیل اوربان، از سخنگویان سنتکام با تاکید بر اینکه پهپاد د در حریم هوایی بین‌المللی هدف قرار گرفته، اقدام سپاه پاسداران را "بی‌دلیل" دانست. وی گفت که اظهارات منابع نظامی ایران در مورد ورود این پهپاد به حریم هوایی این کشور "نادرست است."

سرتیپ قادر رحیم‌زاده، جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا وابسته به ارتش ایران نیز اعلام کرد که به پهپاد تجسسی آمریکایی پیش از شلیک "بارها به علت تجاوز به فضای هوایی آب‌های سرزمینی اخطار" داده شده بود.

فردای سرنگونی پهپاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت که قرار بوده در پاسخ به ساقط شدن پهپاد، به سه هدف در ایران حمله کند، اما به واسطه برآوردی که از کشته شدگان احتمالی به او ارائه شده، تصمیم گرفت که این کار را انجام ندهد.