سخنگوی وزارت خارجه: در ماجرای مازیار ابراهیمی نظام دست به خودپویایی زد

عباس موسوی حق نشر عکس Ilna

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،می گوید که مازیار ابراهیمی "از سوی نهادهای امنیتی دستگیر شده و براساس مدارک بازجویی" شده و "بعدها نظام دست به خودپویایی" زد و "اگر حقی از افراد ضایع شده، آن را جبران می‌کند".

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای موسوی که امروز در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت از "سوءاستفاده معاندان" از پرونده مازیار ابراهیمی انتقاد کرده و گفت: "کارهای حقوقی در این باره ممکن است از سوی وزارت اطلاعات و نهادهای حقوقی پیگیری شود."

در گزارشی که اخیرا ژیار گل، گزارشگر بی‌بی‌سی‌ فارسی، تهیه کرد، مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت شدگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از شکنجه و فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و همچنین پرونده‌سازی دستگاه قضایی علیه خود سخن گفت.

مازیار ابراهیمی هفت سال پیش به همراه ۱۲ نفر دیگر در یک برنامه تلویزیونی به نام "کلوب ترور" که از صدا و سیمای ایران پخش شد اعتراف کرد که به اسرائیل رفته، آنجا آموزش دیده و سپس برای ترور دانشمندان اتمی ایران به این کشور بازگشته‌اند.

این اعترافات در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و وزارت حیدر مصلحی رخ داد اما متهمان حداقل یک سال در دوران حسن روحانی هم در زندان ماندند.

دیدار روحانی- ترامپ 'در دستور کار ما نیست'

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در خصوص احتمال دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت که چنین دیداری "در دستور کار ما نیست".

آقای موسوی در خصوص امکان سفر به نیویورک محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته نیز گفت که وی نیز "به زودی نیز مهیای سفر به نیویورک می‌شود."

دونالد ترامپ دیروز در توییتی نوشت که گزارش‌ها از آمادگی او برای دیدار "نامشروط" با مقام‌های ایرانی دقیق نیست و "رسانه های اخبار جعلی می گویند من مایلم با ایران ملاقات کنم، بدون پیش شرط (طبق معمول!) این یک بیانیه نادرست است."

آقای موسوی در خصوص راه‌اندازی خط فرانسه برای حفظ برجام و موافقت احتمالی ترامپ با آن گفت که این مسئله "به ما ربطی ندارد" و "ما همچنان منتظر اقدام اروپا برای اجرای تعهداتشان هستیم و رایزنی ما ادامه دارد".

او در خصوص دستگیری سه تبعه کشور استرالیا که اخیرا نامشان منتشر شده و وزیر خارجه استرالیا از رایزنی با همتای ایرانی‌اش برای آزادی آنان خبر داده بود گفت: "یک مورد دستگیری تبعه استرالیا سال گذشته اتفاق افتاد که به دلیل جاسوسی بود و به حبس محکوم شد و من در دو مورد بعدی اطلاعی ندارم و باید از نهادهای امنیتی بپرسید".

به گفته آقای موسوی ایران حاضر به گفت‌وگو "با کشورهای منطقه در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه" است و گفت که برخی از کشورهای منطقه "دچار سوء تفاهم‌هایی هستند" و "در دیپلماسی ما نسبت به آنها همیشه باز است".

مقامات ایران از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیشتر نیز بارها اعلام‌ کرده‌اند که ایران و کشورهای منطقه اقدام به امضای "پیمان عدم تعارض" با یکدیگر نمایند.

موضوعات مرتبط