حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ منابع اطلاعاتی آمریکا از 'دخالت ایران' خبر می‌دهند

تصویر حق نشر عکس Reuters

ایالات متحده آمریکا با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تاسیسات نفتی عربستان و منابع اطلاعاتی، آن را سند دست داشتن ایران در دو حمله صورت گرفته به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص اعلام کرد.

براساس اعلام مقامات آمریکایی که نامشان منتشر نشده، مسیر و ضریب اصابت حملات، امکان اینکه این حملات از سوی نیروهای حوثی صورت گرفته باشد را مورد شک و تردید قرار گرفته است.

ساعاتی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در اولین واکنش به حمله روز شنبه (۱۴ سپتامبر) به تاسیسات نفتی عربستان که تولید نفت این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفت که آمریکا در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است.

امروز عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بار دیگر اتهام دست داشتن ایران در حملات انجام شده به تاسیسات نفتی عربستان تکذیب کرده و آن را "از بیخ بی‌اساس" خواند و آن را نتیجه "طبیعی" جنگ یمن دانست و گفت: "ائتلاف سعودی‌ها مرتکب جنایات جنگی زیادی شدند و طبیعی است نیروهای یمنی واکنش نشان دهند".

روز گذشته نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود، در مورد حملات به تاسیسات نفتی عربستان گفت: "آمریکاییها سیاستی به نام فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفتند که به دلیل ناکامی ها به سمت دروغ حداکثری گرایش پیدا کرده است."

Image caption محل تاسیسات نفتی مورد حمله قرار گرفته در عربستان

آقای ترامپ عصر یکشنبه در توییتی نوشت: "خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد!".

پیشتر نیز یک مقام آمریکایی به رویترز گفته بود که مقام‌های سعودی گفته اند شاهد نشانه‌هایی از برخورد موشک‌های "کروز" به این تاسیسات بوده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقام های ارشد دولت آمریکا که نامشان فاش نشد گزارش داد که ارزیابی اطلاعاتی، از جمله تصاویر ماهواره ای، موید این نظر است که ایران "مسئول" حملات روز شنبه بود.

بنابه این گزارش دولت آمریکا درحال انتشار تصاویر ماهواره‌ای است که مقام ها می گویند حداقل ۱۹ نقطه محل اصابت مهمات در دو تاسیسات انرژی عربستان سعودی را نشان می دهد.

به گفته این مقام ها همچنین دستگاه هایی که ظاهرا در این حمله به مقصد نرسیده جمع آوری شده و سازمان های اطلاعاتی آمریکا و عربستان در حال تحلیل آنها هستند.

همزمان رویترز گزارش می دهد که کویت درحال تحقیق درباره رویت پهپاد در آسمان این کشور است.

بامداد شنبه ۱۴ سپتامبر در دو حمله جداگانه، پالایشگاه بقیق و پس از آن در میدان نفتی خریص هدف حمله قرار گرفتند.

حوثی‌های یمن مدعی‌اند با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان صورت داده‌اند.

حملات روز شنبه به تاسیسات نفت عربستان عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرده است.

در آغاز معاملات امروز بهای نفت خام برنت بیش از ۲۰ درصد جهش کرد درحالی که بهای نفت غرب تگزاس، دیگر شاخص مهم جهانی، ۱۵ درصد جهش کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تاسیسات نفتی بقیق روز شنبه هدف قرار گرفت

موضوعات مرتبط