روحانی: یمنی‌ها به یک مرکز صنعتی حمله کردند تا به دشمنان خود هشدار بدهند

روحانی
توضیح تصویر،

روحانی حوثی‌ها را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان معرفی کرده و آن را موجه دانسته است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ضمن تاکید بر اینکه حوثی‌های یمن مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان بوده‌اند، این اقدام را موجه دانسته است.

آقای روحانی در سخنانی در جلسه هیئت وزیران در روز چهارشنبه، ٢٧ شهریور (١٨ سپتامبر)، با انتقاد از آنچه که "کشتار مردم بی‌گناه یمن و بمباران بیمارستان‌ها، و مدارس" آن کشور می‌نامید گفت که "دشمنان منطقه می‌خواهند در برابر این آتش افروزی‌هایی که ایجاد کردند هیچ ملتی نباشد که پاسخ آنها را بدهد و این درحالی است که ملت یمن، ملتی بزرگ، هوشیار و بیدار است."

وی در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان در روز شنبه این هفته، که شبه‌نظامیان حوثی یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفتند، گفت: "یمنی‌ها مدرسه، بیمارستان یا بازار را مورد اصابت قرار ندادند بلکه به یک مرکز صنعتی حمله کردند تا به دشمنان خود هشدار بدهند."

رئیس جمهوری ایران گفت: "وقتی رئیس جمهوری آمریکا اعتراف می‌کند که عربستان سال گذشته ٤٠٠ میلیارد دلار در آمریکا خرج کرده، هیچکس نباید حرف بزند، اما وقتی مردم یمن در برابر این همه تجاوز، یک عکس‌العملی نشان داده و نقطه‌ای را زدند، این همه ناراحتی و عصبانیت ایجاد می‌شود."

وی با اظهار اینکه "دشمنان منطقه باید از این هشدار بگیرند و به دنبال خاموش کردن آتش جنگ در منطقه باشند تا مردم در آزادی و رفاه قرار گیرند" خطاب به "دشمنان" گفت: "سیاست شما در منطقه همواره جنگ افروزی بوده است و از ١٩ سال گذشته تا کنون هرجا از جمله در عراق، افغانستان، سوریه و منطقه خلیج فارس آمدید، ناامنی با خود آوردید." اشاره آقای روحانی به جنگ ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان و سرنگونی طالبان در سال ٢٠٠١ و حمله به عراق در زمان حکومت صدام حسین است.

توضیح تصویر،

به اعتقاد مقامات آمریکایی و سعودی شبه‌نظامیان حوثی از امکانات لازم برای حمله به تاسیسات نفتی عربستان برخوردار نیستند

حسن روحانی همزمان از تمایل حکومت ایران برای دوستی با تمامی کشورهای منطقه سخن گفت و افزود: "جمهوری اسلامی ایران همانطور که با همه همسایگان خود در شمال، شرق و غرب روابطی دوستانه دارد، خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی خود هم هست."

آقای روحانی اظهارات مقامات غربی در مورد ارتباط و حمایت مالی و تسلیحاتی حکومت ایران از دولت‌ها و گروه‌های خاص در منطقه را رد کرد و گفت: "آنها به جای اینکه اعتراف کنند حزب‌الله لبنان دارای توانمندی‌ها و قدرت‌های بالایی هم از لحاظ علمی و نظامی و هم از نظر شهامت در میدان است یا قبول کنند که بخشی از جوانان و ملت رشید عراق تحت عنوان حشد الشعبی به میدان آمده و تروریست‌ها را بیرون کرده‌اند و به جای اعتراف به رشد و بزرگی ملت‌هایی مانند سوریه و یمن به دنبال این هستند که با اتهام زنی اعلام کنند پشت این ملت‌ها چه کسانی هستند."

وی گفت: "باید قدرت ملت ها را باور کنیم و به جای اینکه همواره به دنبال ا ین باشید که کدام دولت را متهم کنید، بدانید که دولتی در کار نیست و این ملت ها هستند که به پا خاسته‌اند." اشاره آقای روحانی به مواضع کشورهای غربی و برخی از منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی است که حکومت را به حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی از دولت سوریه، حوثی‌های یمن، حزب‌الله لبنان و گروه‌های دیگری درمنطقه متهم می‌کنند.

توضیح تصویر،

جنگ یمن خسارات و تلفات وسیع غیرنظامی را به همراه داشته است

روز شنبه این هفته تاسیسات نفتی عربستان در دو منطقه در شمال آن کشور هدف حمله قرار گرفت و به آنها آسیب گسترده وارد شد. شبه‌نظامیان حوثی در یمن با قبول مسئولیت این حملات، گفتند که این تاسیسات را با ده فروند پهپاد هدف قرار داده‌اند. بعدا، مقامات آمریکایی و سعودی گفتند که پیچیدگی و چگونگی انجام این حملات نشان می‌دهد که از داخل خاک ایران صورت گرفته است. به گفته برخی منابع غربی، هدف ایران از اینگونه عملیات، اخلال در بازار جهانی نفت به تلافی تحریم‌های نفتی آمریکا بوده است.

مقامات ایرانی هرگونه ارتباطی با این حملات را تکذیب کرده‌اند. ایران پیش از این هم هرگونه ارتباطی با اقداماتی مانند انفجار و حمله به نفتکش ها را همواره نادرست دانسته است.

در پائیز سال ٢٠١٥ شبه‌نظامیان حوثی یمن، صنعا، پایتخت، را تصرف کردند و خواستار سهیم شدن در قدرت با عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری شدند که در پی کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری قبلی در سال ٢٠١٢ ، به این سمت انتخاب شده بود. در بهار سال ٢٠١٥، رئیس جمهوری که اختیارات خود را از دست داده بود از پایتخت گریخت و حوثی‌ها قدرت را به طور کامل در دست گرفتند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به عنوان دولت قانونی یمن به رسمیت می‌شناسد.

با پیشروی نیروهای حوثی برای تصرف تمامی نقاط یمن، عربستان سعودی و شماری از کشورهای اسلامی و عرب ائتلاف نظامی "حمایت از دولت مشروع" یمن را تشکیل دادند. بخش عمده عملیات این ائتلاف توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی صورت گرفته و بیشتر شامل حملات هوایی علیه مواضع و مناطق حضور حوثی‌ها بوده است. جنگ یمن تلفات و خسارات گسترده غیرنظامی برجای گذاشته و حملات هوایی ائتلاف مسئول بخش عمده‌ای از آن معرفی شده است.

از زمان انقلاب اسلامی در ایران، روابط بین حکومت به رهبری شیعیان در این کشور و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است. این روابط در سال‌های اخیر بر سر تحولات منطقه، از جمله در لبنان، عراق، سوریه، بحرین و یمن به تیرگی گراییده است. ناظران جنگ داخلی یمن را جنگ نیابتی حکومت‌های ایران و عربستان نام داده‌اند.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود مذاکره با آمریکا را مردود دانست و گفت: "مذاکره با فشار حداکثری ناممکن است." روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای نیز با انتقاد از سیاست "فشار حداکثری" دولت آمریکا هرگونه مذاکرات دوجانبه با آن کشور را منتفی دانست اما گفت که اگر ایالات متحده بار دیگر به برجام برگردد و به تعهدات خود عمل کند، می‌تواند در مذاکرات سایر اعضای برجام با ایران مشارکت داشته باشد.