یادداشت رسمی ایران به آمریکا درباره پیامدهای اقدام علیه ایران

سفارت سوئیس، دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران حق نشر عکس eda.admin
Image caption سفارت سوئیس، دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران

دولت ایران در یادداشتی رسمی که به سفارت سوئیس، دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران، تحویل داده است، نوشته این کشور نقشی در حمله به تأسیسات نفتی عربستان نداشته. ایران هشدار داده که پاسخ این کشور به هر اقدامی محدود به منشاء تهدید نخواهد بود.

این یادداشت به سفیر سوئیس در تهران فرستاده شده و در آن، ایران ادعای مقام‌های آمریکا را درباره نقش داشتن در حمله به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان رد کرده و نوشته "حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان کار ایران نبوده است".

این یادداشت روز دوشنبه به سفارت سوئیس تحویل داده شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عصر یکشنبه در توئیتر خود نوشت "خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم". با این حال او گفته بود منتظر مدارک قطعی درباره عامل حمله است و تلاش می‌کند از جنگ با ایران اجتناب کند.

روز گذشته مقامات آمریکایی و عربستانی به طور جداگانه این احتمال را مطرح کردند که حملات بامداد شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی "از خاک ایران" انجام شده باشد.

این حملات سبب شد نیمی از تولید نفت عربستان متوقف شود.

اکنون دولت ایران در یادداشت خود به دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران هشدار داده است که "اگر اقدامی علیه ایران صورت بگیرد، آن اقدام بلافاصله با پاسخ ایران روبرو خواهد شد و دامنه آن محدود به منشاء تهدید نخواهد بود".

شبکه آمریکایی "ان‌بی‌سی" به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داده که دولت ترامپ مشغول سبک سنگین کردن طیفی از گزینه ها برای اقدامی تلافی جویانه علیه ایران از جمله حمله ای سایبری یا فیزیکی به تاسیسات نفتی یا دارایی های سپاه پاسداران ایران است.

پیشتر شبه‌نظامیان حوثی یمن مسئولیت حمله اخیر به تأسیسات نفتی یمن را پذیرفته بودند. حوثی‌ها در ماه‌های گذشته چند بار تأسیسات نفتی و فرودگاه‌ها عربستان را هدف قرار داده بودند.