پنتاگون 'انواع گزینه‌های نظامی علیه ایران را به ترامپ می‌دهد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس ستاد مشترک و رئیس جمهوری آمریکا - ارتش گزینه‌های نظامی مختلف را در اختیار رئیس جمهوری قرار می‌دهد

امروز، جمعه، ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر)، مقامات وزارت دفاع آمریکا - پنتاگون - در جلسه‌ای با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، گزینه‌های نظامی علیه ایران را در اختیار او قرار می‌دهند.

شنبه گذشته تاسیسات نفتی عربستان سعودی در دو نقطه در شمال این کشور هدف حمله قرار گرفت و به شدت آسیب دید. این حمله نیمی از تولید نفت عربستان را متوقف کرد و بر بهای نفت در بازارهای جهانی تاثیر فوری گذاشت. اگرچه گروه حوثی‌های یمن مسئولیت این حملات را برعهده گرفتند و گفتند که این عملیات را با پرواز همزمان ده فروند پهپاد انجام دادند، مقامات سعودی و آمریکایی گفتند که این حمله توسط ایران صورت گرفته است.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع دولتی این کشور گفته‌اند که در جلسه شورای امنیت ملی آمریکا که در کاخ سفید برگزار خواهد شد، مقامات نظامی ایالات متحده گزینه های نظامی مختلف از جمله فهرستی از هدف های داخل ایران برای حملات هوایی را به رئیس جمهوری ارائه خواهند داد. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، آنان همچنین پی آمدهای احتمالی این حملات از درگیر شدن ایالات متحده در جنگ مستقیم با ایران را نیز مطرح خواهند کرد.

در مقابل، مقامات ایران این اتهام را رد کرده و اظهارات حوثی‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که آنها از توانایی فنی و نظامی لازم برای دست زدن به چنین حملاتی بدون حمایت دیگران برخوردارند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک اسپر، وزیر دفاع، و دانفورد (اول و دوم از راست) در ملاقات با خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان - مقامات دو کشور ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی معرفی کرده‌اند

به گفته ناظران، جلسه شورای امنیت ملی در روز جمعه فرصتی نادر خواهد بود تا شیوه‌های مختلف مواجهه با حمله به یکی از متحدان ایالات متحده در خاورمیانه و تصمیم‌‌گیری پیرامون واکنش به آن بررسی شود.

پیشتر، شماری از مقامات سعودی و آمریکایی تصریح کرده‌اند که تاسیسات نفتی عربستان هدف موشک‌های کروز شلیک شده از داخل خاک ایران قرار گرفت و شواهدی در این مورد به دست آمده است. در حال حاضر گروهی از کارشناسان آمریکایی به عربستان اعزام شده‌اند تا در تحقیقات پیرامون این حمله از جمله بررسی بقایای یافت شده از موشک‌های پرتاب شده در روز شنبه شرکت کنند.

احتمالا تصمیم‌گیری آمریکا در مورد نوع واکنش به این حمله به ماهیت این شواهد بستگی دارد.

حق نشر عکس Irna
Image caption مقامات ایران ارتباط با حمله به تاسیسات نفتی عربستان را تکذیب کرده‌اند

برخی ناظران معتقدند که با توجه به حساسیت منطقه و همچنین عدم تمایل رئیس جمهور یآمریکا به ورود در یک جنگ جدید در فاصله نزدیک به انتخابات دور دوم، ایالات متحده ترجیح می‌دهد در هرنوع واکنش نسبت به حمله روز شنبه از حمایت گسترده جهانی یا حداقل همسویی متحدان خود برخوردار باشد.

شماری از کشورهای جهان حمله به تاسیسات نفتی عربستان را محکوم کرده‌اند اما به عامل این حمله اشاره مشخصی نکرده‌اند. به درخواست عربستان سعودی، دبیرکل سازمان گروهی از کارشناسان مستقل را برای ارزیابی شواهد موجود و همکاری در تشخیص عامل این حمله به عربستان فرستاده و گروهی کارشناس فرانسوی نیز به عربستان رفته‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه، و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا هم در جلسه روز جمعه شرکت دارند. آنان حمله به تاسیسات نفتی عربستان را "اقدام جنگی" توصیف کرده‌اند که به معنی عملیات نظامی مستقیم یک دولت علیه یک دولت دیگر بوده و می‌تواند حق مقابله به مثل را ایجاد کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پنس، ترامپ، پومپئو - پنس و پومپئو ایران را "اقدام جنگی" متهم کرده‌اند و ترامپ در مورد نوع واکنش تصمیمی نگرفته است

دونالد ترامپ ضمن اعلام اینکه ایالات متحده آمادگی نظامی برای بروز واکنش به این حمله را دارد، از ابراز نظر مشخص در مورد نوع واکنش خودداری ورزیده و تصمیم‌گیری در این مورد را به بعد موکول کرده است. در عین حال، او دستور داده است تحریم‌های شدیدتری علیه ایران به اجرا گذاشته شود.

به گفته ناظران، با توجه به حضور مقامات نظامی و غیرنظامی در نشست شورای امنیت ملی، واکنش‌های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی بررسی می‌شود. واکنش نظامی نیز به نوبه خود دامنه وسیعی از حمله هوایی از جمله به تاسیسات نفتی و مراکز متعلق به سپاه پاسداران تا حملات سایبری را در بر می‌گیرد.

یکی از گزینه‌های مورد توجه شامل کمک بیشتر آمریکا به تقویت پوشش ضد هوایی و ضد موشکی عربستان برای حفاظت از این کشور در برابر حملات موشکی از شمال، یعنی ایران است. برخی منابع نظامی گفته‌اند که با توجه به حملات مکرر پهپادی و موشکی حوثی‌های یمن، تجهیزات دفاعی در مراکز نفتی عربستان برای مقابله با حملات از جنوب برنامه‌ریزی شده بود و به همین دلیل، قادر به واکنش در برابر حمله موشکی از شمال نبود.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته است که ارتش می‌تواند دامنه گسترده‌ای از اقدامات تلافی‌جویانه را به اجرا بگذارد اما نوع واکنش به حمله روز شنبه "تصمیمی سیاسی است و نه نظامی." وی افزوده است که وظیفه او "ارائه گزینه‌های متنوع برای تصمیم گیری فرمانده کل قوا (رئیس جمهوری) است تا در صورت تصمیم به بروز واکنش نظامی، امکانات مختلف را در نظر بگیرد."

ایالات متحده تجهیزات و امکانات نظامی گسترده‌ای را در منطقه خاورمیانه در اختیار دارد که شامل واحدهای دریایی، هوایی و زمینی است. به گزارش منابع آمریکایی، آمریکا در صدد ارسال تجهیزات بیشتری به عربستان به منظور تقویت امکانات دفاعی آن کشور است.