اولین واکنش ایران به تحریم دوباره بانک مرکزی از سوی آمریکا

محمد جواد ظریف حق نشر عکس Getty Images

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحده به نیویورک سفر کرده، گفت که تحریم مجدد بانک مرکزی ایران "نشان‌دهنده استیصال آمریکا" است و "بانک مرکزی پیش‌تر تحریم شده بود و حالا با عنوانی دیگر دوباره تحریم شده است".

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته(۲۰ سپتامبر) اعلام کرد که چند نهاد بانکی ایران، از جمله بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است. تحریم بانک مرکزی ایران در حالی اعلام می‌شود که یک سال پیش، وقتی آمریکا تحریم‌های رفع‌شده در برجام را بازگرداند، بانک مرکزی ایران تحریم شده بود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها آن را "یک سیاست شکست خورده" دانست و گفت: "تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم‌های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است."

آقای ظریف که با خبرنگاران رسانه‌ها در ابتدای ورود به نیویورک گفت‌وگو می‌کرد همچنین خبر از برگزاری نشست وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه با ایران که موسوم به ۴ + ۱ است در روز چهارشنبه داد.

وی شرط حضور آمریکا در این نشست را "پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران" عنوان کرد و گفت: "آمریکایی‌ها نمی‌توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به قول دونالد ترامپ جنگ اقتصادی علیه ایران را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار بگیرند."

به گفته وی هدف تحریم‌های آمریکا ممانعت از رسیدن "غذا و دارو به مردم ایران" بوده و "نقض همه تعهدات بین‌المللی است".

آقای ظریف همچنین گفت که در جریان این سفر با وزیران خارجه کشورهای عمان، بریتانیا و فرانسه و "اعضای برخی از اندیشکده‌ها" دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وی همچنین درخصوص پیوستن امارات متحده به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس گفت: "حمایت‌های خارجی بی‌فایده است و هیچ چیزی بهتر از تفاهم همسایگان نیست".

قرار است حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد روز دوشنبه به نیویورک سفر کند.

وزیر خارجه ایران همچنین در اکانت توییتر خود نوشت که عربستان سعودی اتهام دست داشتن ایران در حادثه حمله به تاسیسات نفتی این کشور را "باور ندارند" زیرا "امروز با نقض آتش‌بس سازمان ملل، در حدیده یمن" حملات تلافی جویانه انجام داده است.

آخرین تحولات پس از حملات به عربستان

تحریم‌های تازه علیه ایران دو روز پس از دستور دونالد ترامپ برای اقدامات تحریمی بیشتر علیه ایران اعلام شده‌اند.

آقای ترامپ گفته است که ترجیح می‌دهد به جای توسل به اقدام نظامی، از طریق تحریم‌ها روی ایران اثر بگذارد.

او دستور تحریم بیشتر را چند روز پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان اعلام کرد. مقام‌های آمریکایی تاکید دارند که ایران را مسئول این حمله می‌دانند. مسئله‌ای که ایران آن را به طور کلی رد می‌کند.

امروز وزارت دفاع آمریکا نیز خبر داد که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای نظامی این کشور به خلیج فارس "برای دفاع" و عموما برای دفاع هوایی و موشکی در عربستان موافقت کرده است.

پنتاگون می‌گوید این اولین گام آمریکا در واکنش به حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان است.

بامداد شنبه ۱۴ سپتامبر در دو حمله جداگانه، پالایشگاه بقیق و پس از آن در میدان نفتی خریص هدف حمله قرار گرفتند.

حوثی‌های یمن مدعی‌اند با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان صورت داده‌اند.

حملات روز شنبه به تاسیسات نفت عربستان عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرده است.

آمریکا و عربستان می‌گویند هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه حملات از خاک یمن انجام شده وجود ندارد.

عربستان با برگزاری کنفرانس خبری و ارائه شواهدی که از محل حملات جمع آوری کرده گفته است تسلیحات به کار رفته در این حملات ساخت ایران است.

در مقابل، مقامات ایران این اتهام را رد کرده و اظهارات حوثی‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که آنها از توانایی فنی و نظامی لازم برای دست زدن به چنین حملاتی بدون حمایت دیگران برخوردارند.

آمریکا می‌گوید عربستان سعودی برای جلوگیری از افزایش تنش خواستار کمک بین‌المللی برای حمایت از زیرساخت‌های این کشور در برابر حملات ایران شده است و دونالد ترامپ به همین دلیل وارد عمل شده است.

امارات متحده عربی هم در خواست مشابهی مطرح کرده است.