حکم دادگاه محمدعلی نجفی نقض شد

محمد علی نجفی حق نشر عکس Tasnim

شعبه ۴۱ دیوان عالی ایران حکم پرونده محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران را که در دادگاه بدوی به جرم قتل میترا استاد،‌ همسر دومش به قصاص محکوم شده بود نقض و اعلام کرد "تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها" اخذ شود.

براساس رأی دیوان عالی ایران مقرر شده که پرونده آقای نجفی در رابطه با قتل میترا استاد در شعبه دیگری مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدای و سیما، گزارش داده که این حکم در پی شکایت وکلای محمدعلی نجفی به حکم دادگاه بدوی صادر شده است.

مسعود افرازه وکیل مدافع اولیاء دم میترا استاد خبرگزاری تسنیم گفته است: "تا جایی که اطلاع داریم، شعبه دیوان‌عالی کشور نسبت به حکم صادره، نقص تحقیقات گرفته و حکم را نقض کرده است تا نواقص برطرف شود".

حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی نیز می‌گوید مسایلی که دیوان عالی کشور در نقض رای قصاص نجفی عنوان کرده "فراتر از نقص در تحقیقات است و باعث خواهد شد پرونده به سمت قتل شبه عمد برود".

میترا استاد روز سه‌شنبه ۷ خرداد در محل سکونتش واقع در سعادت آباد تهران بر اثر شلیک گلوله به قتل رسید.

آقای نجفی گفته بود که از مدت‌ها پیش با همسرش اختلاف داشته و آن روز پس از آنکه تنش‌ میان‌شان بالا گرفت، به قصد ترساندن همسرش با سلاح وارد حمام شد و پس از درگیری فیزیکی چند تیر به همسرش شلیک کرده که منجر به کشته شدن او شد.

به گفته پلیس سلاحی که آقای نجفی نگهداری می‎کرده است از سال ۱۳۹۴ مجوز نداشته است و به همین علت یکی از سه اتهام او در کیفرخواست "حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز" عنوان شده است.

آقای نجفی گفته است این سلاح از سال ۱۳۶۰ و در زمانی که وزیر فرهنگ و آموزش عالی بوده در اختیارش بوده و خبر نداشته که تاریخ مجوز آن منقضی شده است.

دادگاه محمدعلی نجفی در سه جلسه برگزار شد که آخرین جلسه آن ۳۱ تیر بود.

در ۹ مردادماه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور حکم به قصاص نفس توسط دادگاه بدوی برای شهردار سابق تهران خبر داد.

پس از اعلام رای، حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد.

۲۳ مرداد ماه نیز مسعود استاد، برادر میترا استاد در پستی اینستاگرامی اعلام کرد که خانواده‌اش محمد علی نجفی را بخشیده‌اند.

در روز چهارشنبه ۶ شهریور آقای نجفی با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد و دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.