ایران 'حمله سایبری موفق به تاسیسات نفتی' را تکذیب کرد

هک حق نشر عکس Getty Images

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله گسترده سایبری به تاسیسات صنعتی و نفتی ایران، مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری این موضوع را تکذیب کرد.

روز جمعه یک سازمان غیردولتی نظارت بر اینترنت به نام "نت بلاکس" اعلام کرد که شبکه اینترنت در تاسیسات صنعتی و دولتی ایران دچار اختلال شده است.

به گفته این سازمان در روز جمعه (۲۱ سپتامبر/۲۹ شهریور)، در ساعت ۱۱ شب به وقت تهران این اختلال رخ داده است که "اثراتی محدود" داشته و عامل این اختلال نیز روشن نیست.

رویترز گزارش داده که در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی درباره این حملات منتشر شد.

بر اساس این گزارش‌ها، وب‌سایت‌های ایرانی - از جمله وب‌سایت‌های متعلق به صنعت پتروشیمی - هدف حملات سایبری قرار گرفتند.

در زمان نگارش این گزارش در روز شنبه (۲۲ سپتامبر/۳۰ شهریور)، وب‌سایت‌های شرکت‌های اصلی صنعت نفت ایران، از جمله وب‌سایت شرکت ملی نفت، شرکت صنایع پتروشیمی و شرکت‌های وابسته به شرکت نفت (به جز وب سایت شرکت نفت و گاز پارس) در دسترس هستند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

گزارش یاهونیوز: چطور یک مهره مخفی به نصب استاکس‌نت در نطنز کمک کرد

استاکس نت و میدان جنگی تازه در فضای سایبری

در تکذیبیه این حملات که توسط نهادی به نام "مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری" منتشر شده آمده است: "بر اساس رصدهای صورت گرفته برخلاف ادعاهای امروز رسانه های غربی حمله سایبری موفقی به تاسیسات نفتی و سایر زیرساخت های حیاتی کشور صورت نگرفته است."

حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و اخلال در میزان تولید روزانه نفت این کشور، به تنش رو به گسترشی در میان کشورهای حوزه خلیج فارس دامن زده است.

ریاض می‌گوید ایران در این حملات دست داشته است، اما ایران این اتهام را رد کرده است. شورشیان حوثی یمن که در حال نبرد با ائتلافی به رهبری عربستان هستند، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند.

ایران پیشتر با حملات سایبری روبه‌رو بوده و در یکی از موارد موفق و معروف، تاسیسات هسته‌ای ایران به دلیل ویروس کامپیوتری استاکس‌نت، با اخلال جدی روبه‌رو شد.

موضوعات مرتبط