رئیس دیوان عالی کشور: احتمال تخفیف در مجازات محمدعلی نجفی وجود دارد

محمدعلی نجفی با اسلحه آلت جرم حق نشر عکس MEHR
Image caption محمدعلی نجفی با اسلحه آلت جرم

احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور ایران، در اولین واکنش به نقض حکم محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران، توسط یکی از شعبات این مرکز گفت که "باید یک سری ابهام‌ها و نقض‌ها" در پرونده قتل میترا استاد برطرف شود و "اگر این نقض اثبات شود، قتل غیرعمد محسوب" خواهد شد و آقای نجفی مشمول تخفیف در مجازات می‌شود.

روز گذشته شعبه ۴۱ دیوان عالی ایران در خصوص پرونده آقای نجفی اعلام کرد که "تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها" اخذ شود.

این موضوع مربوط به گزارشهایی است درخصوص "کمانه کردن گلوله شلیک شده" که براساس برخی از گزارشها پس از کمانه کردن به خانم استاد اصابت کرده و باعث کشته شدن وی شده است.

رئیس دیوان عالی کشور ایران در همین خصوص گفته است "در عمدی بودن قتل تردید داریم" و افزوده که "از نظر دیوان، رسیدگی دادگاه ناقص است" و "اگر قتل غیرعمدی باشد در مجازات تخفیف داده می‌شود".

به گفته آقای مرتضوی مقدم "این موضوع هیچ ارتباطی به جنبه خصوصی جرم و بحث قصاص ندارد و آن بحث تمام شده" است.

محمد شهریاری، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جنایی نیز به خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه گفته است "اعتراض وکیل متهم در خصوص نحوه شلیک‌ها وتقاضای ارجاع به کارشناس سلاح وارد دانسته شده" و این پرونده برای بررسی مجدد به شعبه نهم كيفری يك اعاده شده است.

روز گذشته اعلام شد که شعبه ۴۱ دیوان عالی ایران حکم دادگاه شهردار سابق تهران را که در دادگاه بدوی به جرم قتل میترا استاد،‌ همسر دومش به قصاص محکوم شده بود نقض و اعلام کرد "تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها" اخذ شود.

براساس رأی دیوان عالی ایران مقرر شده که پرونده آقای نجفی در رابطه با قتل میترا استاد در شعبه دیگری مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد.

این حکم در پی شکایت وکلای محمدعلی نجفی به حکم دادگاه بدوی صادر شده است.

پیشتر حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی گفته بود مسایلی که دیوان عالی کشور در نقض رای قصاص نجفی عنوان کرده "فراتر از نقص در تحقیقات است و باعث خواهد شد پرونده به سمت قتل شبه عمد برود".

مسعود افرازه وکیل مدافع اولیاء دم میترا استاد نیز روز گذشته گفت: "تا جایی که اطلاع داریم، شعبه دیوان‌عالی کشور نسبت به حکم صادره، نقص تحقیقات گرفته و حکم را نقض کرده است تا نواقص برطرف شود".

میترا استاد روز سه‌شنبه ۷ خرداد در محل سکونتش واقع در سعادت آباد تهران بر اثر شلیک گلوله به قتل رسید.

آقای نجفی گفته بود که از مدت‌ها پیش با همسرش اختلاف داشته و آن روز پس از آنکه تنش‌ میان‌شان بالا گرفت، به قصد ترساندن همسرش با سلاح وارد حمام شد و پس از درگیری فیزیکی چند تیر به همسرش شلیک کرده که منجر به کشته شدن او شد.

به گفته پلیس سلاحی که آقای نجفی نگهداری می‎کرده است از سال ۱۳۹۴ مجوز نداشته است و به همین علت یکی از سه اتهام او در کیفرخواست "حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز" عنوان شده است.

آقای نجفی گفته است این سلاح از سال ۱۳۶۰ و در زمانی که وزیر فرهنگ و آموزش عالی بوده در اختیارش بوده و خبر نداشته که تاریخ مجوز آن منقضی شده است.

دادگاه محمدعلی نجفی در سه جلسه برگزار شد که آخرین جلسه آن ۳۱ تیر بود.

در ۹ مردادماه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور حکم به قصاص نفس توسط دادگاه بدوی برای شهردار سابق تهران خبر داد.

پس از اعلام رای، حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد.

۲۳ مرداد ماه نیز مسعود استاد، برادر میترا استاد در پستی اینستاگرامی اعلام کرد که خانواده‌اش محمد علی نجفی را بخشیده‌اند.

در روز چهارشنبه ۶ شهریور آقای نجفی با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد و دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.