مدیر بنادر استان هرمزگان رفع توقیف استینا ایمپرو را تایید کرد

یکی از نیروهای سپاه روی عرشه استینا ایمپرو که در بندرعباس لنگر انداخته است حق نشر عکس Iribnews
Image caption یکی از نیروهای سپاه روی عرشه استینا ایمپرو که در بندرعباس لنگر انداخته است

یک مقام محلی در استان هرمزگان ایران رفع توقیف نفتکش استینا ایمپرو را تایید کرده و گفته این نفتکش به زودی بندرعباس را ترک خواهد کرد.

این نفتکش، که با پرچم بریتانیا حرکت می‌کرد و شرکت مالک آن سوئدی است، بیش از دو ماه پیش توقیف شد.

الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، گفته است که با حکم رفع توقیف این نفتکش به سمت آب‌های بین‌المللی حرکت خواهد کرد.

آقای عفیفی‌پور گفته: "مراحل قانونی و حقوقی خروج این نفت‌کش از آب‌های ایران در حال انجام است اما پرونده حقوقی رسیدگی به تخلفات آن در مراجع قضایی همچنان باز است. "

پیش از این مالک سوئدی این نفتکش از احتمال آزادی آن خبر داده بود.

اریک هانل مدیر عامل استینا بالک به تلویزیون "اس وی تی" سوئد گفت: "ما امروز صبح اطلاعاتی دریافت کردیم دایر بر اینکه کشتی استینا ایمپرو ظرف چند ساعت آزاد خواهد شد."

چندین ساعت بعد لینا الولینگ سخنگوی استینا بالک به خبرگزاری فرانسه گفت که کشتی هنوز آزاد نشده است. او گفت: "چیز تازه ای برای گزارش کردن نداریم."

ویل مارکس سخنگوی دیگر این شرکت به رویترز گفت: "کشتی هنوز توقیف است و مذاکرات ادامه دارد، و تا زمانی که تاییدیه رسمی دریافت نکرده ایم و کشتی لنگر نکشیده و شروع به ترک آب های ایران نکرده نمی توانیم چیزی را تایید کنیم."

البته آقای هانل هم با احتیاط نسبت به آزادی کشتی صحبت کرده بود.

او گفت: "ما درک می کنیم که تصمیم سیاسی برای آزادسازی کشتی گرفته شده. امیدواریم ظرف چند ساعت راه بیافتد، اما نمی خواهیم چیزی را بدیهی فرض کنیم. ما می خواهیم مطمئن شویم که کشتی از آب های سرزمینی ایران خارج می شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی از قایق های سپاه در بندر عباس در سال ۲۰۱۲

ایران روز ۱۹ ژوئیه کنترل این نفتکش را به دست گرفت، زمانی که کشتی از تنگه هرمز در دهانه خلیج فارس عبور می کرد.

بریتانیا گفت که این اقدام ایران به تلافی توقیف یک نفتکش عظیم ایرانی در جبل الطارق صورت گرفته است، اتهامی که ایران رد کرد.

نفتکش ایرانی که آن زمان "گریس ۱" نام داشت به ظن نقض تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه با کمک تفنگداران دریایی بریتانیا ضبط شده بود.

جبل الطارق آن نفتکش را که حالا به "آدریان دریا ۱" تغییر نام داده را روز ۱۸ اوت آزاد کرد که بنابه گزارش ها پس از قول کتبی ایران دایر بر عدم عزیمت کشتی به سوی کشورهای تحت تحریم های اتحادیه اروپا بود.

ایران بعدا دادن هرگونه قولی در این زمینه را تکذیب کرد و گمان می رود آن نفتکش با ۲.۱ میلیون بشکه نفت نهایتا بار خود را در سوریه خالی کرده باشد. ایران در فاصله آزادی تا تخلیه بار نفت کشتی گفت بار آن را فروخته است.

استینا ایمپرئو ۲۳ خدمه داشت که هفت نفر آنها روز ۴ سپتامبر آزاد شدند.