واکنش ایران به بریتانیا: به‌جای تلاش بی‌فایده علیه ایران، فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان را متوقف کنید

سخنگوی وزارت خارجه ایران حق نشر عکس ILNA

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا را که ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی عربستان دانست، رد کرد و گفت که بهتر است که بریتانیا فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان را متوقف کند و خود را از اتهام ارتکاب جنایات جنگی علیه مردم یمن برهاند.

آقای موسوی، دوشنبه اول مهرماه ساعاتی پس از اظهارات نخست وزیر بریتانیا گفت: "دولت انگلیس به جای تلاش بی ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران، نسبت به توقف فروش سلاح های مرگبار به عربستان که خواسته بسیاری از مردم جهان است اقدام کرده و خود را از اتهام ارتکاب جنایت جنگی علیه مردم یمن برهاند."

نخست وزیر بریتانیا ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان دانسته و گفت برای پاسخ دادن به این اقدام ایران همراه با آمریکا و متحدان اروپایی خود هماهنگ عمل خواهد کرد.

به گزارش رویترز آقای جانسون در جریان سفر به نیویورک به خبرنگاران همراهش در هواپیما گفت: "بریتانیا با درجه بالایی از احتمال مسئولیت حمله به آرامکو را بر عهده ایران می‌داند و ما بر این عقیده‌ایم که در واقع به احتمال زیاد ایران مسئول بوده است."

آقای جانسون در خصوص همراهی بریتانیا در هرگونه اقدام نظامی در پاسخ به این حملات گفت که کشورش حال بررسی دقیق وضعیت و طرح آمریکا برای دفاع از عربستان است و افزود: "در صورتیکه عربستان یا آمریکا از ما درخواستی بکنند، در آن زمان ما در خصوص نحوه همکاری‌مان تصمیم می‌گیریم".

شیعیان حوثی مسئولیت حملات به تاسیسات نفتی عربستان را برعهده گرفته‌اند، اما عربستان و آمریکا معتقدند که ایران در این حملات دست داشته است و حتی گفته شد که این حملات از جایی در داخل خاک ایران انجام شده است. ادعایی که از سوی ایران بارها رد شده است.

حق نشر عکس Getty Images

نخست وزیر بریتانیا گفت که در خصوص رفتار ایران در منطقه در نیویورک با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

آقای جانسون گفت که در دیدارش با حسن روحانی از ایران خواهد خواست تا چندین بریتانیایی دو ملیتی که در ایران به صورت "غیرقانونی و ناعادلانه" زندانی هستند را آزاد کند.

بوریس جانسون قرار است فردا سه شنبه با حسن روحانی دیدار کند.

روز گذشته دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که "نامحتمل" است که حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی توسط حوثی‌های یمن انجام شده باشد.

وزیر خارجه بریتانیا همزمان تاکید کرد که معتقد است عربستان این حق را دارد که از خود دفاع کند.

حمله روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و خریص تولید و صادرات نفت عربستان را به طور قابل ملاحظه‌ای مختل کرده است.

سازمان ملل با اعزام تیمی به عربستان، در حال انجام تحقیقاتی درباره این حملات است.

حملات به آرامکو موجب شد تا آمریکا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر تحریم کند.

این حملات عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرد و باعث افزایش قیمت جهانی نفت گردید.

در بریتانیا بحث‌ها زیادی در مورد فروش تسلیحات به عربستان سعودی در جریان است، به ویژه به دلیل دخالت این کشور در درگیریهای یمن.

بریتانیا، از حامیان دولت عربستان سعودی در جنگ با حوثی های یمن بوده است اما به تازگی دادگاه عالی بریتانیا حکم داد که مجوزهای فروش تسلیحات به عربستان سعودی بازنگری شوند و همچنین تا اطلاع ثانوی مجوز جدیدی برای فروش سلاح به این کشور صادر نشود.