رئیس فیفا: زنان ایرانی از بازی بعدی ملی به ورزشگاه می روند

فدراسیون بین المللی فوتبال در بیانیه‌‎ای تاکید کرده که زنان باید اجازه داشته باشند برای تماشای مسابقات فوتبال به استادیوم‌ها بروند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption فدراسیون بین المللی فوتبال در بیانیه‌‎ای تاکید کرده که زنان باید اجازه داشته باشند برای تماشای مسابقات فوتبال به استادیوم‌ها بروند.

جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، دوشنبه شب در مراسم انتخاب بهترین‌های سال فوتبال گفته است که زنان ایرانی اجازه حضور در بازی مقدماتی جام جهانی میان ایران و کامبوج در تهران را خواهند داشت.

رئیس فیفا گفت: "در ایران مشکلی وجود دارد که زنان اجازه دیدن فوتبال مردان را ندارند. ما در این زمینه فعال بودیم و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران به ما اطمینان داده‌اند و گفته‌اند این وضعیت از بازی بعدی مقدماتی تیم ملی ایران در روز دهم ماه اکتبر تغییر می‌کند."

تیم های ملی فوتبال ایران و کامبوج روز ۱۸ مهرماه در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت.

تیم ملی ایران در نخستین بازی خود در این مرحله موفق شده بود با دو گل هنگ کنگ را شکست دهد.

مگان راپینو کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا که در این مراسم به عنوان بازیکن زن سال انتخاب شد گفت او امسال از جمله از "دختر آبی" الهام گرفته است که خود را در ارتباط با غیرمجاز بودن ورود زنان به ورزشگاه ها برای تماشای بازی مردان در ایران به آتش کشید و جان باخت.

بیشتر بخوانید:

آقای اینفانتینو پیشتر از "اطمینان یافتن" این نهاد از امکان حضور زنان ایرانی در ورزشگاه و اجازه تماشای مسابقات خبر داده بود.

او یک روز پس از انتشار بیانیه رسمی فدراسیون بین‌المللی فوتبال درباره ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران گفت: "فیفا از سوی مقامات ایران اطمینان یافته که زنان امکان حضور در ورزشگاه ها برای تماشای مسابقات مقدماتی جام جهانی ماه اکتبر را خواهند داشت."

رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در نشست خبری فیفا گفت: "باید زنان هم به ورزشگاه ها بروند. ما برای این منظور ضمن رعایت احترام ولی مصمم و با قاطعیت باید اقدام کنیم؛ ما بیش از این نمی‌توانیم در انتظار بمانیم."

آقای اینفانتینو در رابطه با اهمیت حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه ایران و کامبوج تاکید کرد: "این بسیار مهم است و جز در چند مورد استثنا ۴۰ سال است که اتفاق نیفتاده است." به گفته رئیس فدراسیون جهانی فوتبال "مهم است که یک گام در سطحی دیگر برداشته شود و به مرحله دیگر" وارد شویم.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جانی اینفانتینو این خبر را در جریان مراسم دوشنبه شب در کنار رود خولیت و ایلاریا دامیکو میزبان برنامه اعلام کرد

ورزشگاه آزادی برای حضور زنان آماده میشود

مهدی تاج، رییس فدارسیون فوتبال، که برای تماشای داربی ۹۰ پایتخت به ورزشگاه آزادی رفته بود با اشاره به مساله ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه ها گفت: "برای بازی با کامبوج بانوان می‌آیند و امیدوارم رعایت‌های لازم صورت بگیرد تا زمینه حضور بانوان خدشه‌دار نشود و نباید فضایی به وجود بیاید که نشود از حضور بانوان در استادیوم دفاع کرد."

در حالی که رییس فدراسیون فوتبال ایران از انجام "رعایت های لازم" به منظور "خدشه‌دار نشدن زمینه حضور بانوان" سخن گفته گزارشگر تلویزیونی مسابقه پرسپولیس و استقلال هم به مساله حضور زنان در ورزشگاه اشاره کرد. وی گفت که "باید هواداران فضای سالمی در ورزشگاه ایجاد کنند." این گزارشگر در ادامه یادآوری کرد: "قرار است بانوان در بازی‌های ملی و در ادامه بازی‌های باشگاهی به ورزشگاه‌ها بیایند."

این واکنش ها پس از آن است که در هفته‌ گذشته هیاتی از مسوولان فیفا برای گفتگو درباره تدارکات دومین دیدار تیم ملی ایران در سری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ قطر در ورزشگاه آزادی به تهران سفر کرده بود.

حساب رسمی فیفا در توییتر هم روز شنبه نوشت: "زنان ایران باید اجازه یابند به استادیوم‌های فوتبال بروند."

هیات اعزامی فیفا، پس از بازگشت از تهران و بازدید از ورزشگاه آزادی، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود این ورزشگاه آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان برای مسابقه پیش‌رو تیم‌های ملی ایران و کامبوج را دارد و زنان ایرانی باید اجازه یابند وارد استادیوم‌های فوتبال در این کشور شوند.

در بیانیه این هیات که شنبه، ۲۱ سپتامبر - ۳۰ شهریور، منتشر شد آمده بود: "در جریان سفر ۱۹ سپتامبر که طی آن با کارشناسان فدراسیون فوتبال آسیا هم همراه شدیم با نمایندگان دولت ایران و فدراسیون این کشور گفتگوهای سازنده‌ای داشتیم و تاکید کردیم که نیاز است که زنان ایران اجازه یابند آزادانه به استادیوم‌های فوتبال بروند و تعداد تماشاگران زن هم باید بر اساس میزان تقاضای آنها و فروش بلیت مشخص شود."

فیفا در این بیانیه تاکید کرده بود "موضع فیفا مشخص و مستحکم است؛ زنان باید اجازه یابند برای تماشای مسابقات فوتبال به استادیوم‌ها بروند. برای تماشای همه مسابقات".

فدراسیون فوتبال ایران عضو فیفا است و موظف به رعایت قوانین این نهاد بین‌المللی فوتبال است که تعداد اعضای آن از تعداد اعضای سازمان ملل متحد هم بیشتر است.

حق نشر عکس FIFA.com
Image caption گزارشگر صدا و سیما هنگام پخش زنده مسابقه استقلال و پرسپولیس گفت: "قرار است بانوان در بازی‌های ملی و در ادامه بازی‌های باشگاهی به ورزشگاه‌ها بیایند."

پیش‌تر غلامحسین زمان‌آبادی، یکی از مقامات ارشد فدراسیون فوتبال ایران، در واکنش به گزارش‌های مربوط به حضور زنان در استادیوم آزادی برای مسابقه تیم‌های ایران و کامبوج گفته بود که "به طور حتم حضور زنان در دیدار ایران و کامبوج به صورت گزینشی نخواهد بود و می‌توانند به صورت اینترنتی بلیت این دیدار را خریداری کنند."

ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران تاکنون ممنوع بوده و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

دو هفته پیش گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.

فیفا در اواخر خرداد امسال به ایران اولتیماتوم داد که در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاهها، این کشور را با محرومیت روبرو خواهد کرد.

رئیس فیفا در نامه خود به رئیس فدراسیون فوتبال ایران نوشت: "سپاس‌گزار خواهم بود اگر در زمان مناسب، تا قبل از ۱۵ ژوئیه ٢٠١٩ اطلاع بدهند چه اقدامات مشخصی از طرف فدراسیون فوتبال و دولت ایران انجام می‌شود تا زنان ایرانی و خارجی خواهان تماشای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر بتوانند بلیت بخرند و به ورزشگاه بروند."