مذاکرات ایران در نیویورک؛ ادامه تلاش مکرون در روز سه شنبه

روحانی و مکرون
توضیح تصویر،

روسای جمهوری ایران و فرانسه دوشنبه شب دیدار کردند

تلاش امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای ترتیب دادن دیداری میان رهبران ایران و آمریکا در طول روز سه شنبه در نیویورک ادامه داشته است.

حسن روحانی شرط به نتیجه رسیدن تلاش‌های آقای مکرون را رفع تحریم‌‎های آمریکا علیه ایران دانست، با این حال دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت تا زمانی که "رفتار تهدیدآمیز" ایران ادامه داشته باشد، تحریم‌ها برداشته نمی‌شود "بلکه تشدید خواهد شد."

آقای مکرون ابتدا دوشنبه شب با حسن روحانی دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مکرون عصر سه شنبه درحالی که آقای روحانی را برای رفتن به ملاقات با بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا همراهی می کرد گفت که وقت تنگ است.

او گفت: "اگر او بدون ملاقات با آقای ترامپ اینجا را ترک کند، فرصت از دست خواهد رفت چون تا چند ماه باز نخواهد گشت. و رئیس جمهور ترامپ به تهران نخواهد رفت، پس باید همین حالا دیدار کنند."

رئیس جمهور فرانسه پیشتر گفته بود: "باید برای گفت‌گوهای صریح و دشوار درباره فعالیت‌های هسته‌ای، اقدامات منطقه‌ای ایران و برنامه موشک‌های بالستیک به میز مذاکره برگردیم و در عین حال رویکرد بازتری به ماهیت تحریم‌ها داشته باشیم... امیدوارم در ساعات آینده بتوانیم پیشرفت‌هایی داشته باشیم."

آقای روحانی در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز در واکنش به نطق آقای ترامپ گفت که خروج از توافق اتمی به اعتماد لطمه شدیدی زده است.

او گفت: "ما باید اعتماد متقابل ایجاد کنیم. اگر دولت ایالات متحده آمریکا مایل به گفتگوست، باید شرایط لازم را فراهم کند."

روز سه شنبه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در جلسه ای از قبل برنامه‌ریزی نشده با آقای روحانی دیدار کرد. او که همچنین با دونالد ترامپ ملاقات کرده گفت درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران و تنش‌های منطقه‌ای با آقای روحانی صحبت کرده است.‌

او گفت شرط ایرانی برای لغو تحریم های آمریکا پیش از شروع گفتگوها غیرواقع بینانه است.

خانم مرکل که پس از دیدار با روسای جمهور ایران و آمریکا صحبت می کرد گفت: "من از گفتگوها میان ایالات متحده و ایران استقبال می کنم اما اینکه بخواهیم اول همه تحریم ها برداشته شود و بعد گفتگو انجام شود عملی نخواهد بود. فکر نمی کنم واقع بینانه باشد."

آبه حمله به عربستان را محکوم کرد

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز سه شنبه نسبت به اوضاع خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و از حکومت ایران خواست "براساس خرد نهفته در تاریخ غنی" این کشور گام بردارد.

او در سخنان خود در مجمع عمومی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان را "جرمی به نهایت قابل سرزنش که نظم اقتصادی بین المللی را گروگان می گیرد" توصیف کرد.

البته او نگفت چه کشوری را مقصر می داند. آمریکا، قدرت های اروپایی و آمریکا، ایران را مقصر شاخته اند، اتهامی که این کشور رد کرده است.

او پیشتر با آقای روحانی دیدار کرده بود.

توضیح تصویر،

آقای روحانی در دیداری که از قبل برنامه‌ریزی نشده بود با صدراعظم آلمان گفت‌وگو کرد

درخواست از پاکستان؟

همزمان عمران خان نخست وزیر پاکستان سه شنبه گفت که رئیس جمهور آمریکا از او خواسته است برای کاهش تنش با ایران میانجیگری کند.

او پس از دیدار با آقای ترامپ و حسن روحانی، در مقر سازمان ملل به خبرنگاران گفت: "ترامپ از من پرسید آیا می توانیم به رفع تنش کمک کنیم و شاید به توافق دیگری برسیم."

آقای ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاران در این مورد گفت: "خوب او (عمران خان) مایل است این کار را بکند و ما روابط خیلی خوبی داریم و این احتمال هست که اتفاق بیافتد... این او بود که از من خواست، چون فکر می کرد ایده خوبی است ملاقات انجام شود و ما همه در نیویورک هستیم و وقت این کار را داریم، هرچند در دو روز اخیر ملاقات های دو جانبه زیادی داشته ایم."

تغییرات کوچک به شرط رفع تحریم‌ها

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است که اگر تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود، او آماده است که درباره "تغییراتی کوچک" در توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای روحانی امروز در نیویورک به خبرنگاران گفت: "اگر تحریم‌ها برداشته شود من آماده‌ام درباره تغییرات، الحاقات یا اصلاحات کوچکی در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کنم."

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران هم گزارش داده است که آقای روحانی صبح روز سه‌شنبه "در دیدار مدیران ارشد رسانه های آمریکا" گفت: "تلاش‌های رئیس‌جمهور فرانسه در صورتی موثر است که آقای ترامپ تحریم‌های اعمال شده علیه ایران پس از خروج از برجام را بردارد که در آن زمان،‌ امکان مذاکره در قالب ١+٥ وجود‌ دارد."

آقای روحانی گفته است که آمریکا تداوم تحریم‌ها را "پیش شرط عملی آمریکا برای مذاکره" می‌داند اما از نظر ایران "برای مذاکره، ابتدا هر پیش شرطی باید برداشته شود."

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل به شدت از حکومت ایران انتقاد کرد

ترامپ: آمریکا به دنبال شریک است نه دشمن

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و دولت دونالد ترامپ تحریم‌هایی را که بعد از اجرای توافق رفع شده بود بازگرداند و تحریم‌های بیشتری را هم علیه ایران وضع کرد.

آقای ترامپ می‌گوید که حاضر است با ایران برای رسیدن به توافقی تازه که مسائلی دیگر مانند نقش ایران در منطقه و برنامه موشکی را هم شامل شود، مذاکره کند اما رهبران ایران آمریکا را به دلیل خروج از برجام قابل اعتماد نمی‌داند و می‌گویند که تنها در قالب همین توافق و به شرط بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها حاضر به مذاکرات بیشتر هستند.‌

این در حالی است که آقای ترامپ در سخنان امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل ایران را "بزرگ‌ترین حامی تروریسم" در جهان خواند و گفت تا زمانی که رفتار ایران تغییر نکند تحریم‌ها برداشته نخواهد شد "بلکه تشدید خواهد شد."

او بار دیگر ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان متهم کرد و به شدت از نقش ایران در سوریه و یمن انتقاد کرد.

با وجود این او گفت که همچنان "مسیری برای صلح" وجود دارد و تاکید کرد که آمریکا به دنبال یافتن شریک است نه دشمن.