درخواست تجدید نظر نظامی سابق آمریکایی در ایران 'رد شده است'

مایکل وایت حق نشر عکس CBS

مادر یک سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران به ده سال زندان محکوم شده روز سه شنبه گفته که درخواست تجدید نظر او رد شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مادر مایکل آر وایت گفت که او نگران است دولت آمریکا پسرش را فراموش کند.

مایکل وایت از جمله به اتهام توهین به رهبر ایران تحت محاکمه قرار گرفته بود.

به گزارش آسوشیتدپرس جوئن وایت از طریق یک سخنگوی خانوادگی گفت که از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان نطق روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل نام پسرش و سایر آمریکایی های تحت بازداشت در ایران را نیاورده دلسرد شده است.

مایکل وایت ظاهرا اولین آمریکایی بود که پس از به قدرت رسیدن آقای ترامپ در ایران زندانی شد اما جزییات زیادی درباره پرونده او وجود ندارد.

جاناتان فرانکس سخنگوی خانواده وایت می گوید که جوئن وایت راهی برای تماس با پسرش ندارد و برای گرفتن اطلاعات درباره او از مقام های سفارت سوئیس در تهران کمک می گیرد که در صورت امکان گاه با او ملاقات می کنند.

وکیل مایکل وایت روز ۱۷ مارس ۲۰۱۹ خبر داد که او به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

مارک زید وکیل این زندانی که خود در آمریکاست آن زمان گفت که اتهامات آقای وایت در ایران، توهین به آیت‌الله خامنه‌ای و انتشار یک تصویر خصوصی است.

حق نشر عکس NYTIMES/MICHAEL WITHE FAMILY
Image caption عکسی که خانواده مایکل وایتدر اختیار نیویورک تایمز گذاشته است

ایران پیشتر بازداشت مایکل وایت را در مشهد تایید کرده بود. غلامعلی صادقی دادستان مشهد روز پنجم بهمن گفته بود که این فرد شاکی خصوصی دارد.

اما او درباره هویت این شاکی خصوصی یا ماهیت شکایت علیه این شهروند آمریکایی توضیحی نداد.

مایکل وایت، ۴۶ سال سن دارد و یک آمریکایی اهل ایالت کالیفرنیاست. او ۱۳ سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است.

آنگونه که مادر آقای وایت به روزنامه نیویورک تایمز گفته است، پسرش برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود.

به گفته جوئن وایت، این نخستین بار نبود که او به ایران سفر می‌کرد و قرار بود روز ۲۷ ژوئیه از طریق دوبی به آمریکا بازگردد.

خانواده آقای وایت می‌گویند که او مبتلا به آسم حاد است و مدت کمی پیش از سفر به ایران برای درمان تومور گردن، شیمی درمانی کرده بود.