خانواده های زندانیان دو تابعیتی: ایران 'گروگان ها' را آزاد کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز سال ۱۳۹۵ بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد.

همزمان با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گروهی از اعضای خانواده اتباع خارجی و شهروندان دارای تابعیت دوگانه که در ایران زندانی هستند در نیویورک گردهم آمدند تا خواهان تشدید اقدام ها برای آزادی آنها شوند.

اتحاد خانواده ها در برابر گروگان گیری دولتی عنوان گروهی از اعضای خانواده از زندانیان است که تشکیل آن در نیویورک اعلام شد. هدف این گروه هماهنگ کردن اقدام های خانواده های زندانیان برای آزادی آنهاست.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، زندانی ایرانی- بریتانیایی، بابک نمازی که پدرش باقر و برادرش سیامک نمازی که هر دو شهروند ایران و آمریکا هستند و حکم زندان دارند، هیو چو، همسر ژیائو وانگ محقق چینی آمریکایی از جمله اعضای این گروه هستند.

نزار ذکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا و علی رضاییان، برادر جیسون رضاییان، روزنامه نگار ایرانی آمریکایی هم از اعضای این گروه هستند. هر دو این افراد پس از گذراندن زندان در ایران، آزاد شده اند.

'گروگان گیری دولتی'

اعضای این گروه با اشاره به نتیجه تحقیقات سازمان ملل متحد می گویند خویشاوندان بازداشت شده شان بی گناه هستند و مرتکب جرمی نشده اند.

ریچارد رتکلیف که همسرش نازنین زاغری در حال سپری کردن حکم زندان ۵ ساله در ایران است، می گوید وقت آن رسیده که دولت های غربی ایران را در رابطه با "گروگانگیری" شهروندان خارجی و افراد با تابعیت دوگانه، وادار به پاسخگویی کنند.

آقای رتکلیف به بی بی سی گفت:‌ ایران مشغول دیپلماسی گروگان هاست. ما در نیویورک گردهم آمده ایم تا به دنیا و رسانه ها بگویییم که دولت ها به این مشکل رسیدگی نمی کنند و از زمانی که نازنین بازداشت شده می بینم که وضع بدتر هم شده است.

به گفته آقای رتکلیف دنیا نسبت به این موضوع بی تفاوت است و "دیگر وقت آن فرارسیده که به این اقدام سپاه پاسداران پایان داده شود."

بابک نمازی که پدرش باقر و برادرش سیامک به اتهام همکاری با آمریکا هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده اند، با اشاره به تشکیل گروه خانواده زندانی ها می گوید:‌ ما به اجبار عضو باشگاهی شدیم که نمی خواستیم عضوش باشیم.

حق نشر عکس FAMILY ARCHIVE

او با اشاره به آزادی اخیر نزار ذکا، ابراز امیدواری کرد شرایط برای آزادی دیگر زندانیان با تابعیت دوگانه فراهم شوند.

نزار ذکا چهار سال پیش به دعوت مقام های ایرانی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به تهران رفت ولی به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد. او به بی بی سی فارسی گفت: امیدوارم همان طور که خانواده ها با هم متحد شده اند، دولت ها هم باید به طور یکپارچه در برابر گروگانگیری حکومت ایران بایستند.

آقای ذکا می گوید آزادی او در خرداد امسال این امیدواری را به وجود آورد که راه مبادله زندانیان هموار شده ولی افزایش تنش ها در خلیج فارس بر سر نفتکش ها و انهدام پهپاد آمریکایی باعث فراموشی این موضوع شد.

پیشنهاد مبادله

محمد جواد ظریف که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در آمریکاست، در مصاحبه با رسانه های آمریکا برای آزادی ژیائو وانگ، محقق چینی تبار دانشگاه پرینستون در برابر یک محقق ایرانی که به جرم دور زدن تحریم ها در آمریکا زندانیست، اعلام آمادگی کرد.

آقای وانگ که دانشجوی دکتری تاریخ است و برای تحقیق درباره روابط ایران با قدرت های استعماری در دوره قاجار به ایران سفر کرده بود، در ایران زندانی است.

هیو چو، همسر آقای وانگ می گوید این سخنان او را به امکان آزادی شوهرش امیدوار کرده است.

خانم چیو گفت:‌ شنیده ام آقای ظریف به آمریکایی ها برای آزادی همسرم پیشنهادی داده. باید دید پاسخ آمریکا چیست؟ این یک موضوع سیاست گذاری است. امیدوارم پاسخ دهند.

حق نشر عکس Reuters

آقای رتکلیف هم می گوید سخنان اخیر آقای ظریف درباره مبادله زندانیان امیدوارکننده است.

او با اشاره به سخنان دیگر آقای ظریف درباره مذاکره با فیلیپ هموند، از وزرای خارجه پیشین بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری در ازای پرداخت بدهی تسلیحاتی بریتانیا به ایران به ارزش ۴۰۰ میلیون پوند، از شفاف سازی در این باره ابراز خرسندی کرد.

به گفته آقای رتکلیف، بازجویان و قاضی پرونده قبلا به همسرش چنین حرفی را زده بودند ولی دولت ایران قبلا وجود این ارتباط را تکذیب می کرد.

آقای رتکلیف افزود:‌ نباید ارتباطی بین این دو موضوع وجود داشته باشد. از یک طرف دعوای بین ایران و بریتانیا بر سر یک اختلاف مالی وجود دارد و از طرف دیگر شاهد بازداشت ناعادلانه یک شهروند بریتانیا هستیم.

او گفت دولت بریتانیا نتوانسته به درستی از همسرش و دیگر اتباع زندانی این کشور در ایران محافظت کند.

اخبار مرتبط:

نخست‌وزیر بریتانیا در دیدار با روحانی خواهان آزادی نازنین زاغری شد

انتقاد سفیر ایران از سیاست وزیر خارجه پیشین بریتانیا در پرونده نازنین زاغری

با رد تمدید مرخصی باقر نمازی او به زندان برگشت