رئیس بانک مرکزی: با وجود تحریم‌ها ۱۹میلیارد دلار برای واردات، ارز تامین کردیم

در حال حاضر ثبات بر اقتصاد کشور حاکم و امکان برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شده است حق نشر عکس IRNA
Image caption رئیس بانک مرکزی ایران: در حال حاضر ثبات بر اقتصاد کشور حاکم و امکان برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شده است

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران گفته در نیمه اول سال جاری خورشیدی با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حدود ۱۹ میلیارد دلار برای واردات کالاها تامین ارز شده است.

به گفته رئیس بانک مرکزی ایران از این مقدار حدود ۱۱ میلیارد دلار از منبع صادرات غیرنفتی تامین شده است.

بر این اساس، مابقی که حدود هشت میلیارد دلار است، برای واردات دارو و کالاهای اساسی توسط بانک مرکزی تأمین شده است.

آقای همتی که در جمع فعالان اقتصادی در جزیره کیش صحبت می‌کرد، گفت: "در حال حاضر ثبات بر اقتصاد کشور حاکم و امکان برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شده است."

بر اساس اعلام گمرک ایران، مجموع صادرات و واردات ایران در طول سال گذشته (در سال ۱۳۹۷) حدود ۸۷ میلیارد دلار بوده؛ از مجموع این رقم، سهم صادرات ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

اظهارات آقای همتی در حالی است که از سال پیش تا کنون به دلیل تحریم‌های آمریکا و سخت شدن مراودات مالی ایران با کشورهای دیگر و همچنین کاهش فروش نفت، درآمدهای ارزی این کشور کاهش یافته است.

تازه‌ترین داده‌ها از تلاش ایران برای صادرات نفت در ماه اوت (تیر / شهریور ۹۸) نشان می‌دهد نفتی که ایران به قصد صادرات راهی بازار کرده تنها ۱۹۶ هزار بشکه در روز بوده است؛ این آمار کاهش ۹۰ درصدی حجم صادرات ایران را نسبت به ماه مشابه پارسال نشان می‌دهد.

اطلاعات شرکت کپلر که حرکت نفتکش‌ها را ردیابی می‌کند، نشان می‌دهد که بخش عمده نفتی که ایران در ماه‌های اخیر راهی بازار کرده، فروش نرفته و در مخازن شناور (نفتکش‌ها) باقی مانده است. در مجموع حجم نفتی که ایران در دریا یا خشکی ذخیره کرده به رقم بی‌سابقه ۱۲۰ میلیون بشکه رسیده است. این حجم نفت در شرایط فعلی مشتری ندارد.

در ماه اوت (شهریور / تیر ۱۳۹۸) بخش عمده صادرات نفت ایران، یعنی حدود ۱۳۸ هزار بشکه در روز، به چین رفته و مقدار اندکی هم به ترکیه و سوریه رسیده است.

خریداران نفت ایران قبل و بعد از تحریم

چین و هند با وجود مخالفت با تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را تا حد قابل توجهی کاهش دادند. هند در دو ماه اخیر خرید از ایران را متوقف کرده است

منبع: شرکت کپلر (اسفند ۱۳۹۶ تا شهریور ۱۳۹۸)

از آبان ماه پارسال که پیام رسان مالی سوئیفت دسترسی بانک‌های ایرانی را قطع کرد، این بانک‌ها دیگر نمی‌توانند مبادلات تجاری خود بر پایه دلار را با بانک‌های سایر کشورها انجام دهند. تلاش‌های ایران و اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی کانال ویژه مالی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا هم تا کنون نتیجه عملی در بر نداشته است.

ایران البته در تلاش است با همسایگانی نظیر روسیه از طریق پول ملی دو کشور مبادلات تجاری خود را پیش ببرد.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در اظهارات اخیر خود به اثرات تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر "قشر متوسط و ضعیف" هم اشاره کرده ولی در عین حال گفت: "بانک مرکزی به‌دنبال ثبات و برنامه‌ریزی برای افزایش رفاه مردم است"

بعضی از مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمد جواد ظریف و حسن روحانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را "تروریسم اقتصادی" می‌خوانند.

حق نشر عکس Anadolu Agency
Image caption فرش ایرانی که یکی از اقلام مهم صادرات غیرنفتی این کشور است؛ از مرداد ماه پارسال مشمول تحریمهای آمریکا شد

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اقتصاد ایران مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر این تحریمها قرار گرفته است.

از سال گذشته با اینکه نرخ ارز کاهش یافته ولی قیمت بسیاری از اجناس از جمله مواد خوراکی و ارزاق شاهد افزایش قیمت بوده‌اند.

مرکز آمار ایران اخیرا در گزارشی که منتشر کرده، نرخ تورم سالانه در شهریور ماه امسال برای خانوارهای ایرانی را ۴۲/۷ اعلام کرده است. نرخ تورم تا خرداد ماه سال ۱۳۹۷ تک رقمی بود.

این مرکز همچنین اخیرا اعلام کرده متوسط قیمت‌ هر متر مربع زمین در بهار امسال (۱۳۹۸) در مقایسه با بهار پارسال حدود یک و نیم برابر شده است.

روند افزایش قیمت‌ها معیشت بسیاری خانوارهای ایرانی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

اخیرا دولت این کشور از حذف بخشی از یارانه بگیران خبر داده است. جمعیت یارانه بگیران در ایران به حدود ۷۸ میلیون نفر می‌رسد.