دادستان کل ایران: فیفا چرا ما را ملزم به حضور زنان می‌کند

محمد جعفر منتظری حق نشر عکس Entekhab

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، در مراسمی در شهر قم، مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها را "از دیگر حرکات حساب شده دشمنان" جمهوری اسلامی دانسته و گفته است: "فیفا به استناد چه قانونی یک کشور را ملزم می کند که برنامه ورزشگاه خود را چگونه تنظیم کند."

صحبت‌های این مقام عالی‌رتبه قضایی در حالی انجام می‌شود که فدراسیون فوتبال ایران عضو فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا است و ایران موظف به رعایت قوانین این نهاد بین‌المللی فوتبال است که تعداد اعضای آن از تعداد اعضای سازمان ملل متحد هم بیشتر است.

آقای منتظری که در مراسم معارفه دادستان جدید شهر قم سخنرانی می‌کرد، "حضور خانم‌های بی‌حجاب در خیابان و فیلم گرفتن و ارسال آن به فضای مجازی" را نیز از دیگر "تحرکات حساب‌شده دشمن" دانست.

در ماه گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.

این حادثه بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت و فیفا هیاتی را پس از آن به ایران اعزام کرد.

هیات اعزامی فیفا در بیانیه‌ای که ۲۱ سپتامبر و پس از بازدید هیاتی از ایران و ورزشگاه آزادی منتشر کرد، نوشت که زنان باید در ورزشگاه آزادی "بدون محدودیت" حاضر شوند.

در بیانیه هیات اعزامی فیفا آمده بود: "در جریان سفر ۱۹ سپتامبر که طی آن با کارشناسان فدراسیون فوتبال آسیا هم همراه شدیم با نمایندگان دولت ایران و فدراسیون این کشور گفتگوهای سازنده‌ای داشتیم و تاکید کردیم که نیاز است که زنان ایران اجازه یابند آزادانه به استادیوم‌های فوتبال بروند و تعداد تماشاگران زن هم باید بر اساس میزان تقاضای آنها و فروش بلیت مشخص شود."

تصمیم فیفا در مورد اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌های سراسر ایران و تماشای مسابقات باشگاهی این کشور هنوز کاملا مشخص نیست اما در بیانیه هیات اعزامی به تهران آمده بود که: "ما درباره نیاز حضور زنان در مسابقات داخلی ایران هم گفتگو کردیم و بنا شد بر اساس ارزیابی مسابقه روز ۱۰ اکتبر (ایران-کامبوج) با همکاری فدراسیون فوتبال ایران در این باره رایزنی و مقدمات حضور زنان در تمامی مسابقات لیگ این کشور هم فراهم شود."

همچنین قرار است فیفا، برای نظارت بر حضور زنان در بازی تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر)، هیاتی را به تهران اعزام می‌کند.

یوری ژورکائف، مدیر اجرایی فیفا و بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال فرانسه یکی از اعضای این هیات خواهد بود.

آقای یورکائف درباره این سفر گفته است که "ایران موضوع داغی است و من خودم را آماده می کنم تا به تهران سفر کنم".

ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران تاکنون ممنوع بوده است و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، در جریان تماشای داربی ۹۰ پایتخت به خبرنگاران گفت: "برای بازی با کامبوج بانوان می‌آیند و امیدوارم رعایت‌های لازم صورت بگیرد تا زمینه حضور بانوان خدشه‌دار نشود و نباید فضایی به وجود بیاید که نشود از حضور بانوان در استادیوم دفاع کرد."

در حالی که رییس فدراسیون فوتبال ایران از انجام "رعایت های لازم" به منظور "خدشه‌دار نشدن زمینه حضور بانوان" سخن گفته گزارشگر تلویزیونی مسابقه پرسپولیس و استقلال هم به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه اشاره کرد.

وی گفت که "باید هواداران فضای سالمی در ورزشگاه ایجاد کنند." و در ادامه یادآوری کرد: "قرار است بانوان در بازی‌های ملی و در ادامه بازی‌های باشگاهی به ورزشگاه‌ها بیایند."