حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران به پنج سال حبس قطعی محکوم شد

حسین فریدون

سخنگوی قوه‌قضائیه ایران در نشست خبری اعلام کرد حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران "به اتهام اخذ رشوه به پنج سال حبس قطعی محکوم شده است".

به گفته غلامحسین اسماعیلی "دادگاه تجدیدنظر تصمیم گرفته و رای نهایی را صادر کرده است."

آقای اسماعیلی گفت حکم هفت سال حبس بدوی حسین فریدون به پنج سال تقلیل یافته اما "مبلغ جزای نقدی و رد مال به مبلغ ٣١ میلیارد تومان باید پرداخت شود."

سخنگوی قوه‌قضائیه ایران در مورد متهمان دیگر این پرونده گفت: "برای متهم دیگر این پرونده حکم برائت صادر شده است همچنین در مورد خانمی که دادگاه بدوی دو سوم از حکم وی را تعلیق کرده بود، در دادگاه تجدیدنظر یک سوم باقی مانده حکم وی هم تعلیق شده است."

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین فریدون به "چند ده میلیارد تومان ارتشا و پول‌شویی و رد پول کثیف" متهم و پرونده‌اش با دو بدهکار بانکی به نام‌های "رسول دانیال‌زاده" و "مالامیری" مربوط بوده است.

حسین فریدون پس از ریاست جمهوری حسن روحانی، مرد در سایه او بود و در مجامع رسمی و عمومی و جلسات هیئت دولت و حتی مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ حضور بارز داشت.

اما از حدود دو سال پیش نه در هیئت دولت دیده شد نه در مراسم رسمی. در آن زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند که آقای فریدون به دستور آیت‌الله خامنه‌ای از رئیس جمهور و دولت فاصله گرفته است.

پس از آن چهره‌ها و رسانه‌های اصولگرا سیلی از اتهام فساد مالی را برای او مطرح کردند: "کادرسازی" در نظام بانکی، "انتصاب مدیران عامل" بانک‌های رفاه کارگران و ملت، تاسیس صرافی هنگام حضور در دولت، دخالت در پرونده حقوق‌های نجومی و معرفی غیر قانونی برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی.

آقای فریدون ۲۵ تیر ۹۶ با اتهام‌های مالی دستگیر و روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنشی به این بازداشت که "کنایه‌آمیز" توصیف شد گفته بود: "قوه قضائیه آن قدر مستقل است که برادر رئیس‌جمهور را احضار و زندانی می‌کند و این موجب قوت ماست. اگر برای برادر رئیس قوه قضائیه و مقننه هم این موضوع مطرح شود، قوه قضائیه همان‌گونه رفتار می‌کند که برای برادر رئیس جمهور رفتار می‌کند."

قوه قضائیه اردیبهشت امسال اعلام کرده بود دادگاه غیر علنی، آقای فریدون را به حبس محکوم کرده اما حکم هنوز قطعی نیست.